Specialized 2006

Po menší přestávce pokračujeme s představováním 06 produktů. Tentokráte tedy americký Specialized a jeho nové biky ...

Autor: Petr Bureš

Rudé eSko ve znaku, černo-červený klasický image, tak to je značka Specialized. Její sortiment se rok od roku rozšiřuje. Momentálně zahrnuje víc jak stovku modelů kol, ucelenou škálu komponentů a doplňků, širokou nabídku helem, rukavic i dalšího oblečení včetně cyklistických treter, no prostě katalog sám o sobě. Náš přehled se ale pochopitelně soustředí pouze na kola a to především na ta horská.

Základ nabídky Specialized tvoří řada Hardrock.
V ní pak najdeme ještě tři odlišné modelové specifikace. Hardrock XC je zaměřen především díky částečně odlišné konstrukci rámu na sportovní XC jízdu. Na své si tu přijdou jak začátečníci, kteří ještě nevědí co je to horský bike a kteří neprahnou po drahých komponentech (Hardrock XC - 11kKč), tak pokročilí bikeři, kteří se mohou poohlédnout po některém z dražších modelů (např. XC PRO 18 kKč).
Kapitolou samou pro sebe jsou modely určené pro něžné pohlaví. Ty se vyskytují napříč celou nabídkou spešlu a výjimkou není ani řada Hardrock. Najdeme zde dva "womens" modely které se liší pouze použitými brzdami. Rám je modifikovaný Hardrock se zkráceným a sníženým rámem a osazenými "dámskými" komponenty a doplňky. Cena - 11, resp 15kKč.
Třetí, poslední a největší podskupinou Hardrocků jsou modely které rozeznáte od jejich XC kolegů především díky masivnějším rámům a 100mm vidlicím.

Cílovou skupinou budou mladíci, inklinující k agresivnějšímu ježdění ale je dobré vědět, že od Hardrocků nemůžete očekávat vlastnosti FR a street speciálů "P series". Rámy z dvojitě zeslabovaného Specialized A1 duralu se vyrábějí v široké škále velikostí 13" počínaje a 24" konče. Cena nejdražšího HR Pro s hydraulickými Hayes Sole brzdami a Sram X7 vyjde bez deseti korun na 22kKč.

Pokud patříte mezi sportovněji založené bikery má pro vás Specialized "střední třídu" v podobě modelů Rockhopper.

I tady najdete speciální dámský model, který na první pohled poznáte díky prohnuté horní rámové trubce. Modely Rochopper cenově navazují na řadu Hardrock a najdete na nich vyšší vybavení, s převládajícím Shimano Deore-LX-XT mixem. Na rámy je zde použit opět dvojitě zeslabovaný Specialized A1Premium aluminium materiál. Na modelech Rockhopper najdete odpružené vidlice se 100mm zdvihem. Výjimku tvoří specialitka, nejdražší model, Rockhopper PRO Disc All Mountain, který patří spíše mezi HT enduro modely. Najdete na něm vidlici Marzocchi Drop Off Comp 130mm, Hayes hydraulické brzdy Sole a nechybí na něm ani platform pedály. Ceny této série začínají na 22kKč a končí na 38kKč.

Vyšší střední třídu poznáte jednoduše. Nese totiž, pro Specialized typické označení Stumpjumper.

Hydroforming a nový 06 M4 asymetrický monostay design charakterizuje nejvyšší hardtail řadu od spešlu, která je určená pro závodní X-Country ježdění. Lehká a kvalitně osazená kola navazují komponentově i cenami na řadu Rockhopper. Jejich specifikace obsahují zpravidla alespoň jednou Shimano XT a častý výskyt vidlic FOX. Odpovídají tomu ale také ceny. Ty se pohybují od 47kKč až do 118 kKč u verze HT Marathon. Krossaři mají i zde na výběr z poměrně velké škály velikostí rámů (od 13,5" do 21"). Pokud nejste vyloženě snobák, a nepotřebujete mít nejvyšší Highend technologie, které Specialized koncentruje do své špičkové žady S-Works, je Stumpjumper volbou, která uspokojí nejednoho závodníka či závodnici. I zde pochopitelně nemůže chybět model HT Women's uzpůsobený našim něžným polovičkám.

Pomalu se dostáváme od pevných modelů k celoodpruženým. Chloubou na poli XC celopér je už pár let model EPIC.

Ten si Specialized ponechal i pro letošní sezónu ovšem výrazně zapracoval na jeho možnostech. Kompletního redesignu a to především funkce se totiž dočkal BRAIN tlumič. "Brain Fade" umožňuje aby si biker mohl sám nastavit míru aktivity tlumiče. V minulosti totiž někteří kritizovali až přílišnou pevnost, resp. tvrdost Epicu, který reagoval "jen" na větší terénní nerovnosti a jinak se chval jako hardtail. Nový Brain má nyní možnost regulovat míru citlivosti zadního odpružení. Pomocí regulačního kolečka, které je umístěno na konci přeplňovací nádržky. Můžete si tak nastavit daleko aktivnější (měkčí) chod zadního odpružení, než jaké bylo možné využívat u předchozích modelů. Jinak je rám opatřen nálepkou New 06 EPIC M5-ORE FSR, jeho hodnota zdvihu je charakterizována číslovkou 100mm a dodávané velikosti jsou písmenného rozsahu S-XL. Ceny Epiců pak řekněme odpovídají jejich vlastnostem a osazení a pohybují se v rozmezí 65-136 kKč.

Základní řadou celoodpružených kol pro sportovní ježdění jak XC, tak marathónů jsou biky FSR XC.


Jak již název sám napovídá jde o rámy s čtyřčepovou konstrukcí FSR odpružení. Všechny modely disponují rámem z duralu A1 ORE opatřeného 100mm zdvihem o který se starají vzduchové uzavíratelné tlumiče. U všech modelů najdete hydraulické kotouče a komponentový mix Shimano Deore - LX - XT. Ani zde nechybí speciální model pro ženy FSR XC Women's se speciální geometrií. Cenové rozpětí této modelové řady je 34-56 kKč.

Na hranici mezi XC, endurem a All mountain celopéry se pohybuje další celoodpružená eSková série Stumpjumper FSR.

Tady už se dá mluvit o závodním marathónském pojetí biku, nebo špičkovém univerzálním kole, které v sobě ukrývá 120mm plně kontrolovatelného zdvihu společně s velice dobrými hmotnostními koeficienty. I zde je použito FSR čtyřčepové uložení zadní stavby. Rám je vyroben z M4 Monocoque ORE duralu a ve většině případů je doplněn o pružící elementy z dílny FOX. Co se týče komponentů, tak ani zde nemohou pochopitelně chybět hydraulické kotoučové brzdy. Ceny jsou ovšem také logicky o něco výš, než u FSR XC modelů. Konkrétně se pohybují od 66 do 95 kKč.

Celopér má Specialized opravdu hodně a to nejen pro vyznavače klidné jízdy, ale také pro více o FR zajímající se jedince. Série, která nese výmluvné označení Enduro čítá celkem 4 modely kol, které naleznou uplatnění všude tam kde potřebujete vyšší zdvih a geometrii, která vás nevyšle přes řídítka při prvním střetu s pařezem.

Duralový A1 ORE FSR rám je u těchto kol opatřen vzduchovým tlumičem FOX DHX Air s přeplňovací nádržkou díky kterému jsou biky lehké a přitom neztrácí vlastnosti pružinových frírajdů. Zdvihově jsou na tom Endura celkem dobře. Vybírat můžete ze 100 - 165mm zdvihu podle modelu. Speciální kapitolu pak tvoří dva modely SX z nichž SX TRAIL je předurčen do terénu a trailsů a SX se svými 105mm zdvihu a slalomovou geometrií pak pro brázdění fourcrossek a jim podobných tratí. Osazení těchto kol je charakteristické pro enduro a Freeride stroje. Nechybí zde 8" kotouče, vysokozdvihové jednokorunkové vidlice se 130-170mm zdvihu. Cenově jsou Endura letos o něco níže než loni, nicméně startovací cena za nejlevnější z nich je 69 kKč a nejdražší model Enduro Pro stojí 148 kKč.

Biky označené slůvkem Bighit asi netřeba nějak zvlášť představovat. Letos se ovšem tato řada dočkala radikálních změn, po kterých z loňských modelů nezůstal prakticky kámen na kameni.

Omezení v použití pouze 24" zadního kola je to tam, kompletně předělán byl i přední rámový trojúhelník, který se přiblížil trochu designu dražšího dema. Sjezdu blíže než freeridu jsou nové Bighity také díky osazení jednopřevodníkových klik s napínákem řetězu. Jednoznačně pozitivní zjištění na vás pak čeká pokud nahlédnete do ceníku. Základní (mimochodem v efektní bílé barvě s netradičním logováním) model Bighit FSR I vychází na téměř neuvěřitelných 44 kKč. Pravda jednokorunková Marzocchi Drop Off 4 SL se 150mm zdvihu moc nekoresponduje se 190mm zdvihu zadního, nicméně FSR rám, který samotný vychází na 30kKč je sám o sobě dobrou volbou. Dva vyšší modely II a III už mají o poznání lepší specifikace, pochopitelně "na úkor" ceny, která činní 55, resp. 77 kKč. Abych nezapomněl, do rodinky Bighitů patří ještě jeden model - BIghit GROM, ten je jakýmsi kompromisem mezi funkcí a cenou a je určen pro začínající mladé downhillery. Je postaven na jednočepovém rámu s 24" koly a dodává se pouze v odpovídajících juniorských velikostech za cenu 30kKč.

Vrchol pomyslného žebříčku celoodpružených sjezdových kol okupují letos třetím rokem modely Demo.

Nekompromisní stroje, které jsou určeny výhradně pro závodní využití při jízdě z kopce dolů doznaly letos jen nepatrných úprav. Kompletně se přezbrojilo na FOX DHX pružinové tlumiče, místo Hayesu jsou osazeny Avid Juicy kotoučovky a Shimano řazení vystřídal Sram a jeko X9, resp. XO komponenty. Ostatní se nese ve znamení "proč měnit něco, co funguje". V nabídce zůstávají dvě varianty - Demo 8 a Demo 9 z nichž číslice udávají zdvih v palcích. Ceny kol se pohybují v rozmezí od 126 do 177 kKč samotný rám Demo pak trochu zlevnil na 78 kKč.

Za speciály se vším všudy se bez nadsázky dá označit skupina modelů P series.

Tady se koncentrují biky pro technické disciplíny 4X a street na kterých se dá nejen závodit, ale také provozovat dráždění městské policie překonáváním rozličných překážek v centrech měst. Duralová Péčková sekce se také dočkala poměrně výrazného redesignu rámů. Přibyla zpevňující monokoková vzpěra u sedlové trubky díky níž se docílilo celkově výraznějšího slopingu. Přepracovány byly i zadní patky rámu. Z komponentů je zajímavé zmínit opět prakticky výhradní zastoupení Sramu u řadících elementů. Železná trojice modelů z nichž ve dvou případech jde o single speed je předurčena pro sériové vrahy kol. Při konstrukci těchto drobků byla hlavním požadavkem co možná největší odolnost proti zničení. K tomu přispívají i železné Marzochhi vidlice Dirt Jam. Cenovky jsou u Péček nasazeny od 23 do 60 kKč.

Když už jsme nakousli kategorii speciálů, pak je povinností se zmínit samozřejmě ještě i o kolech, která nesou ve svém rodokmenu S-Works.

Nejde o jen tak obyčejné modely. Bez nadsázky je to aristokracie v nabídce Specialized. Najdeme tady prakticky od všech řad horskými koly počínaje po silničky konče to opravdu nejlepší co v roce 2006 Specialized uvolnil do sériové výroby, potažmo prodeje koncovým zákazníkům. Bikeři si tu přijdou na své především díky novince 06 - karbonovým rámům HT carbon, Epic carbon či Stumpjumper FSR carbon, (o kterých jsme psali před časem ZDE). Jsou tu ale také duralové verze pevných XC i odpružených Enduro modelů. Vše osazeno prakticky těmi nejlepšími komponenty, které lze momentálně sehnat. Daní za bezesporu luxusní biky je pochopitelně někdy až závratná cena. Ostatně považte sami, je-li pro vás cenové rozpětí 170-190 kKč, ve kterém se biky S-Works pohybují, přijatelná suma, kterou jste ochotni investovat do svého koníčka ? Pokud ano, tak gratulujeme a možná i trochu závidíme...

Tímto bych si dovolil náš stručný přehled MTB produkce Specialized pro rok 2006 ukončit. Kompletní cenník obsahuje celkem 181 položek včetně samotných rámů, které jsou v nabídce pro rok 2006. Špičkové silničky, nebo naopak lidové crossové modely si budete již brzy moci prohlédnout i v našem katalogu, ale podrobněji se o nich zmiňovat nebudu. Specialized svou šíří nabídky, designem a kvalitou rok od roku oslovuje stále víc bikerů nejen u nás, ale na celém světě, a musíme s ním počítat jako s jedním z hlavních současných lídrů vývoje horských kol. Jeho kola mají díky obrovským investicím do vlastního vývoje punc originality, ale především i něco, co mnohá konkurence postrádá - vlastní myšlenku.

Pár dalších fotek najdete v TÉTO galerii z posledního Eurobiku.
Vlastní galerii k tomuto článku čekejte koncem týdne.

Přečteno - 19942x Tagy: tech2006
Zapojte se do diskuze

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #22 r080 - vloženo: 05.11.2007 v 11:02:32

    hardrock xc pro 2005 - zdravim, popisu jen moje zkusenosti - jezdim he druhej rok a jezdi se na nem vytecne, tim koncim chvalu a zacinam kritiku komponentu - mam tam treti stred i s klikama (1. Truvativ 5D, 2. Truvativ Firex GXP, 3. Truvativ Firex GXP), z 5D na Firex, protoze mi to bylo doporuceno v obchode kde jsem to kolo koupil, takze sem vyhodil pres 3k za Firex, kterej se vysral po par mesicich, mam dalsi Firex (nastesti zaruka) a je to stejnej hajzl, jenze tenhle parchant asi vydrzi a vysere se tesne po zaruce
    dalsi skvela komponenta je zadni rafek Sun Mach IV, kterej mi asi pred mesicem praskl, vazim 90 kilo
    skoncim u sedlovky, u ktere se proste zacaly ohybat draty a ma uz hodne podivny tvar a ne zcela dobre se na ni sedi
    za ty necely dva roky jsem na nem ujel 5-6 tisic a nejmin ty tri stredy mi prijde jako dost hodne, jezdim dobrejch 70% po silnici
    jinak tady http://onyon.net/index.php/2007-08-08_22.56.29_MojesouzitisobchodemCyklosport69 lze najit, jak jsem reklamoval a co se mi stalo v jednom "renomovanem" prazskem obchode

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #21 Kouba - vloženo: 28.09.2007 v 22:17:54

    Zdarec! a co Ktm dělá dobrý celopéra?jedno krotím asi měsíc není to žádný sjezďák jde spíš o cross country ,já jsem spokojený , ale to nemusí nic znamenat páč nemám s čím srovnávat.

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #20 Pepa - vloženo: 10.06.2006 v 19:48:28

    Spešl - koupim bighit grom namate nekdo znameho gdo ho ma jen ram napiste

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #19 Jirka - vloženo: 17.04.2006 v 16:11:52

    To matus: - Tak se podivej na rámy od speslu a na rámy od meridy a musí ti bejt jasný proč jsou spesly drazsi.

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #18 vita_dbs - vloženo: 12.02.2006 v 13:41:56

    ta p serire je lepší než ta stará..je hodne moc

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #17 LookAsh - vloženo: 08.02.2006 v 15:15:37

    Ja si si myslim, ze Spesl je Spesl... a Merida se muze snazit jak chce... jednoho Spesla sedlam a jezdit na nem je proste parada... Kolo neni o komponentech, ale o ramech... a ty u specialized udelat umi

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #16 Antimerida - vloženo: 07.02.2006 v 15:03:58

    Demagogie - a proč teda Merida není schopná vyrobit celopéro který by nepraskalo a mělo aspoň trochu normální geometrii.O sjezĎáku ani nemluvě.
    Merida je pouze jedním z vlastníků akcií Specialized.
    A pro toho Matuše ,kdyby si sledoval velobyznys dávno bys věděl, že předražená je Merida,asi ti stačí kouknout na šaltr a hned víš ,že je Spešl předraženej ,jakou má cenu šaltr XT na kole za 15000 jak je to u meridy potom je logicky každý kvalitní kolo předražený

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #15 jar - vloženo: 07.02.2006 v 11:48:09

    mluvil jsem s člověkem od Meridy - Specialized patří Meridě a také se u ni vyrábí.To je něco jako VW a Škoda.Ale jak už někdo řek záleží na patentech, materiálech... Spešly jsou úžasně promyšlený kola, mnoho výrobců by se u nich mohlo učit....

    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #14 lada - vloženo: 07.02.2006 v 08:42:19

    a proc jako?

    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #13 sonic - vloženo: 06.02.2006 v 14:04:24

    to ze ma spesl patenty a Merida jim to dela,jde trochu proti logice...nemyslis?

    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #12 chandler - vloženo: 06.02.2006 v 09:16:08

    specialized rulez - jako chlapi bavite se o hovne, to ze se spesl dela v meridacky tovarne v asii neznamena ze je to merida prece... nebo ste snad videli FSRkovou technologii na nejaky meride... tovarna prece neni vsechno... dulezity jsou patenty, systemy odpruzeni, kvalita ramu a tam je proste specialized jinde nez merida. Alespon u Endur, FR a DH kol. Takze spesl rulez...

    odpověz na tento komentář
  12. avatar
    #11 alias - vloženo: 03.02.2006 v 19:23:52

    a není to jedno, kdo ho vyrábí?Myslím,že důležitější jak se na kole jezdí, než nápis na trubce, ne?

    odpověz na tento komentář
  13. avatar
    #10 bajaja - vloženo: 03.02.2006 v 16:07:22

    no vzhledem k tomu že spešl patří částečně meridě tak má matus kus pravdy

    odpověz na tento komentář
  14. avatar
    #9 BikerX - vloženo: 03.02.2006 v 08:22:37

    to matus - Myslíš asi Giant viď ? :-)))

    odpověz na tento komentář
  15. avatar
    #8 matus - vloženo: 03.02.2006 v 07:53:37

    chlapi, ved ja som to tak nemyslel...Spesl je Spesl...ale viete kde sa vyraba?...lepsie povedane kto to vyraba?...ta firma ma veeelku tovaren na taiwane a zacina na M.....

    odpověz na tento komentář
  16. avatar
    #7 Dave - vloženo: 02.02.2006 v 20:28:54

    2matus: Cožeee??? - Jak muzes srovnavat meridu aspesly??? takovej barbar...Specialized forver a Demo zvlast...

    odpověz na tento komentář
  17. avatar
    #6 Jeny - vloženo: 02.02.2006 v 20:16:19

    spešl - To matus: Merida jsou levný krámy já sám osedlávám spešla a je to nejlepší bajk na kterym sem kdy jel. Takže Specialized Rules!!!!

    odpověz na tento komentář
  18. avatar
    #5 Tomáš - vloženo: 02.02.2006 v 15:03:38

    sám seš merida a taky pěkně předělaná

    odpověz na tento komentář
  19. avatar
    #4 matus - vloženo: 02.02.2006 v 09:37:32

    je to len predrazena Merida s peknym designom...

    odpověz na tento komentář
  20. avatar
    #3 Lukas - vloženo: 02.02.2006 v 09:21:32

    To Míra: - JJ to souhlasim,ale Specializerd za 100 ma osazeni jako jine kolo za 50,ale to je jenom muj nazor..nic proti tem kolum nemam..na "čumando" jsou nadherne a i svezeni nemusi byt spatne.

    odpověz na tento komentář
  21. avatar
    #2 Míra - vloženo: 02.02.2006 v 09:02:43

    ani ne ten big hit nestoji zase tolik 44kkč neni zas tak mos, kdyz se podivas na demo, nebo rock machyne kolem 100kkč, kona kolem 50kkč tak se mi zda 44kkč za big hit docela dostačující cena. Pokud mas hluboko do kapsy. :o)

    odpověz na tento komentář
  22. avatar
    #1 Lukáš - vloženo: 02.02.2006 v 08:04:55

    S - Krásné,ale moc drahé...:)

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744