Marin Mount Vision 5.7 TEST

Neokoukané pojetí virtuálního pérování a elegantní bílá - co na to MTBS Test crew?

Autor: Tomáš Taich

Jakoby virtuální pérování bylo novým zaklínadlem. Chcete prodat spousty desek? Hoďte na sebe úzké džíny, vlasy na patku a řežte nezávisle do kytar. Je libo odbyt jednoho fullu za druhým? Stačí zaklínadlo v podobě virtuálního systému v zadní stavbě! My jsme jedno takové zaklínadlo podrobili našemu redakčnímu testu, Jmenuje se Marin Mount Vision 5.7

Marin dlouhodobě spolupracuje na svých celoodpružených strojích s britským konstruktérem Jonem Whytem. Ten sice rozjel později (a stále kormidluje) vlastní značku nesoucí jeho jméno, nicméně kooperace s kaliforňany je nepřerušena od dob jednočepových rámů. Ty ale již před drahným časem vystřídal na všech typech biků koncept kyvky unášené dvojicí krátkých vahadel.

Virtuální systém je v principu vlastně čtyřprvkový výtvor, nicméně terminologie se tu snaží postihnout rozdíl mezi dlouhým vahadlem biků jako Kona či Trek a krátkými ramínky typu Santa Cruz či právě Marin. U všech čtyřramenných pérování se faktický čep otáčení zadní stavby nachází na pomyslném průsečíku os ramen, zatímco ale u tradiční podoby je tento čep situován někde před rámem a postupně se přesouvá v průběhu zdvihu lehce dolů, u tzv. virtuálů mění radikálně svou pozici. A nutno dodat, že z různých výchozích pozic, po různé trajektorii i s rozdílným záměrem.

Koncept Marin Quad Link si pohrává se změnou pohybu zadního kola při zdvihu, respektive s drahou, po níž putuje jeho osa. Ta nejprve ustupuje dozadu, aby ve zhruba třetině svého celkového kroku přešla na v podstatě kolmý pohyb vzhůru. Současně dochází také ke změně poměru zdvihu tlumiče a uražené vzdálenosti kola. A to ve smyslu snižování, čili v druhé půlce zdvihu tlumič urazí na milimetr zdvihu osy kola větší dráhu než tomu bylo zkraje zdvihu. To pro citlivou jízdu ze začátku odpružené aktivity, střídanou spolehlivým kontrolováním ostrých nárazů ve druhé půlce zdvihu rámu.

Trail bike odkolíbaný pod Mt. Tam
Mount Vision 5.7 je druhým v hierarchii stoupající do počtu čtyř 120mm XC modelů. Bohatě a maximálně elegantně hydroformovaný rám z hliníkových trubek řady 6066 šikovně skrývá tlumič Fox Float RP2 před nástrahami terénu — naneštěstí ale i před nejedním typem pumpičky. Vidlice Fox 32 F120 dostala díky chytrým hlavám v Marin Bikes do vínku 15mm pevnou osou, přispívající ke kompaktnosti jízdního projevu.

Komponentová výbava pohonu Shimano SLX/XT pak, stejně jako brzdy od již vzpomínané novinkové řady SLX, kola v režii Mavic a Maxxis ani kokpit FSA/WTB/Marin, nenechají hladové ego ani terénnímu znalci. Ve velikosti M vážil Mount Vision na redakční měrce 13,2 kg bez pedálů a jeho aktuální cena je baťovských 49 990 Kč.

Konkurenční srovnání:
Pro dnešní konkurenční srovnání jsme vybrali trojici modelů od Gryho Fishera, Specialized a Giantu. A zde jsou podrobné srovnávací hodnoty.

Konkurenční srovnání
 

Marin
Mount Vision 5.7

Gary Fisher
Hifi DeLuxe
Specialized
FSR XC Pro
Giant
Trance X2

cena

49 990,-
59 990,-
54 990,-
59 990,-
materiál rámu
dural
dural
dural
dural
vidlice
Fox Float 32 RL
Fox Float 32 RL
RockShox Reba SL
Fox 32 F120 RL
tlumič
Fox RP2 XV
Fox RP2
Fox Triad II
Fox RP2
zdvih př./zad.
120 /120 mm
120 /120 mm
120 /120 mm
120 /127 mm
systém odpr.
virtuál
jednočep s přepákováním
FSR čtyřčep
virtuál Maestro
úhel hl. trubky
69,5°
69,7°
68,5°
69,5°
úhel sedl. trubky
71,5°
73°
71°
73,5°

Virtuální různice
Jistě, v principu každý čtyřramenný systém odpružení je možno brát za virtuální. Nicméně tzv. virtální řešení pérování se liší tím, že jejich krátká vahadla tento bod projektují v průběhu zdvihu do velmi odlišných pozic. To naopak není u více před rám situovaných pozic u klasického čtyřramene tolik na pořadu dne. Zatímco však ona čtyřramena vykazují jistou podobnost funkce, virtuální systémy jsou mnohem rozdílnější ve svém projevu. V tom koneckonců utvrzuje i pojetí Marinu.
Odhlédnuto od teore a moderní bílé elegance designu, Mount Vision nabídne příjemně moderně kratší posed doladěný100mm představcem, umně zatěžujícím předek ve výjezdech a v zatáčkách. V kokpitu padnou jak komfortní velkoobjemové gripy WTB, tak i sedlo Laser V — i když při posedu hodně na špičce v momentu, kdy stezka zamíří k nebesům, je cítit kostru sedla víc, než by jeden chtěl. Leckdo možná bude také hledat delší čas vztah k řídítkům Marin. Nejsou vyloženě mizerná a už slyším Roba Trnku jak se chechtá, co že to ti pražáci zase řeší. Až budu dávat stezce za uši jako on, dám si do představce klidně klacek, zatím ale chci mít kormidlo podle svého gusta.

Pečlivě hydroformovaný rám — vedle toho, že je bílý a ještě před vyjetím si tedy od nás připisuje něco bodů jen tak, gratis — vykazuje vzhledem k dlouhé kyvce velice solidní tuhost do boku, a to i na hodně kořenité pěšině. Rychlejší geometrie je dána především hlavovým úhlem — po seznamovací vyjížďce ale již není problém ani v rychlosti ani v prudkých sjezdech. Hodně tu do hodnocení promlouvají pláště Maxxis Ignitor, které i v užším provedení 2,1“ jezdce zásobují značnou jistotou jak na přeschlém povrchu s hlubokým prachem, tak i za mokra a bahna. Ve výjezdech se dokonce jejich volba ukázala — vzhledem k vlastnostem odpružení - jako stěžejní krok správným směrem.

Zavěšení zadního kola je totiž svým projevem při šlapání sice zcela tuhé a bike jede vpřed s tuhým záběrem, jakoby tlumiče v rámu ani nebylo, na druhou stranu ale pérování je tahem řetězu zřetelně takřka cele vyřazeno z akce a úspěšnost technických výjezdů tak je především v režii pneumatik. Marin ale, zdá se, preferuje akceleraci stroje před komfortem i v celkovém vyznění vlastností odpružení; jeho charakteristika je spíše tužší, zdvih je rozhodně využíván hospodárně, milimetry jsou přísně odměřovány, rozhodně nedochází k nějakému zbytečnému propružování. Větší tuhost pérování ve srovnání s jinými kreacemi je znát především ve vyšší rychlosti, v koncové fázi zdvihu. 120mm Marin trailbike si tak rozhodně nespletete se 140, 150mm strojem vyšší zdvihové kategorie, a to i vzhledem k faktu, že Mount Vision je vybaven přídavnou komorou tlumiče XV, zvyšující objem právě s cílem otupit progresivitu konce zdvihu...

To vše se vztahuje k doporučenému nastavení ponoru tlumiče statickým zatížením jezdcem kolem 15 mm (U 80kg bikera jde o asi 195 psi). Při experimentu s nižším tlakem sice zjistíte, že průběh zdvihu získá lehce na komfortu, nicméně šlapání se změní v útěk po písčitém mořském dně — tak radikálně změkne záběr, takže se ve finále raději vrátíte k původnímu vyladění.
Stále více si přitom získávají body brzdy Shimano SLX. Nejen, že disponují jedním z nejpovedenějších designů páky, jejich akce bez vyloženě tvrdého koncového dosednutí destiček na disk, nekousavost brzdění spojená s účinností a také veledůležitá konzistence tohoto výkonu nehledě na délku sjezdu, je činí favority své třídy.

Bílá pro všechny, Fire Trail jen pro někoho?
Kompaktní a svižně jedoucí Marin potěší bikery, kteří se rozhodli dát vale hardtailu či závodnímu XC fullu. Bělouš uhání svižně vpřed a jeho živější geometrie a tuhost záběru bude těmto konzervativcům vhod. Otázkou je, jak dlouho, neboť řada strojů téhle kategorie zrychluje ne o moc líněji a současně nabízí přeci jen vyšší komfort zadní partie. Nenechte se však mýlit, jako celek nabídl bike velice dobrou společnost a vyjížďky s ním rozhodně stály za to.

Technické parametry
velikosti 15“, 16,5“, (17,5“), 18,5“, 19,5“
A - úhel hlavy *) 69,5°
B - úhel sedlové trubky*) 71,5°
C - délka horní trubky*) 590 mm
D - výška rámu *) 457 mm
E - rozvor*) 1085 mm
F - délka zadní stavby *) 419 mm
G - výška středu *) 345 mm
hmotnost kola 13,2 Kg

*) - Udávané hodnoty rozměrů odpovídají testované velikosti 17,5".

Informace o dalších kolech Marin najdete na www.marinbikes.cz , jejich porovnání s modely dalších výrobců potom v našem bikekatalogu zde.

foto : Petr Bureš

Přečteno - 20269x Tagy: test tech2009 marin
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzeTEST: Wilier Rave SLR – speciál na mistrovství světa v gravelu
    TEST: Wilier Rave SLR – speciál na mistrovství světa v gravelu
  2. PreviewMarin Pine Mountain 2 - pan nezničitelný
    Marin Pine Mountain 2 - pan nezničitelný
  3. Tech newsMarin uvádí nový karbonový Alpine Trail
    Marin uvádí nový karbonový Alpine Trail
  4. TechnikaFotogalerie: Marin Rift Zone Carbon
    Fotogalerie: Marin Rift Zone Carbon
  5. Tech newsMarin přichází s karbonovým Rift Zonem
    Marin přichází s karbonovým Rift Zonem
  6. TechnikaFotogalerie: Marin Wolf Ridge PRO
    Fotogalerie: Marin Wolf Ridge PRO

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #17 Jaroslav Ševčík - vloženo: 08.02.2010 v 17:19:31

    je fakt dobrej - Ahoj, jezdim na tomto marinu (jen s jinym osazenim) uz druhej rok a sem fakt nadsenej. V zadu to funguje skvele, ve vyjezdech sice retez taha kyvku dolu, ale kdyz prejizdite nerovnost, zadni stavba svym pohybem zatahne za retez, takze kolo nejaky ten koren prejede v podstate samo (musite zabirat pochopitelne). A jak psal Ales, kolo pusobi dojmem ze zdvihu je vice, nez uvadi vyrobce. Vrele doporucuji.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #16 nara - vloženo: 26.10.2009 v 21:49:07

    to tt - Omlouvam se za nařčení z braní uplatků. Bike asi nebude zas tak špatný. byl jsem trochu zaujatej. nikdo mi za kritiku nic nedal ale jako povolani bych to bral :)

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #15 Michal Mesaros (Komersia) - vloženo: 14.10.2009 v 13:38:04

    pro Naru a ostatní - Zdravím, koukám jaká se tu rozvinula hezká flame war ! Ubezpečuji vás, že jsem za tento článek já, ani nikdo z Marinu MTBS nic nezaplatil :-) Ostatně, toto kolo bylo dost dobře hodnoceno i v jiných státech (viz například cena Kolo roku 2008 anglického What Mountain Bike, All Mountain kolo roku od Mountain Biking - USA)
    Pokud tedy nejste jenom placeným kritikem od konkurence (což samozřejmě doufám nejste), jistě vystoupíte ze stínu internetové anonymity, a budete mít chuť si Marin Mount Vision zdarma na víkend nebo déle vyzkoušet. Napište mi na michal(zavináč)marinbikes.cz, případně zavolejte na 603 456 350, a dohodneme se. MM

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #14 tt - vloženo: 12.10.2009 v 12:43:52

    ahoj,OK, ještě tedy k formě článku. napsat si každý samozřejmě může de facto co se mu zlíbí. jedna věc je slušně a bez invektiv si rýpnout, jiná ale osočovat z korupce a vodění čtenářů za nos. ale dneska, v postmoderně, už se asi holt zaplatí za ledasco - za kritickou kritiku (kdo platí Naru????), stejně třeba jako za kritickej test.....možná by ale stačilo, Naro, dočíst si to do konce.......za tohle by nezaplatil ani Pe´tan, by tu měl taky nějaký negativa, že.......

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #13 nara - vloženo: 12.10.2009 v 10:18:45

    to, že je članek zaplacený, je muj nazor a nepřipadá mi to jako urážlivé. tyto stránky navštěvuju už dlouho. většinou už to neřešim, ale když si přečtu něco ta do očí bijícího, tak si prostě musim rejpnout. tento članej se mi jeví jako exemplární případ opsání někde z katalogu.eště tak kostrbatě, že tomu těžko někdo porozumí(naraážím na popis zdního dpružení).

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #12 Josef - vloženo: 07.10.2009 v 15:04:34

    kooperace s kaliforňany - Jen pro upřesnění, ta kooperace s kaliforňany vypadá tak, že systém odpružení Marin vyvíjí komplet John Whyte a spol v UK.

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #11 tt - vloženo: 07.10.2009 v 08:50:46

    ....je s podivem, že někdo umí napsat nesouhlas slušně, a někdo se prostě musí snažit urážet......webové diskuse jsou určitě přínosné, stejně jako tyhle reakce na články. rozhodně je nemá smysl pro pár Doughů Badmanů ustřihávat, jeden si jen říká, proč někdo musí pod článek psát, že je zaplacený, proč reakce jako ta od Petříka Vávrovic.....nečti to, kupuj si jiný mag, cokoliv, ale proč ta potřeba toto nám sdělovat???? kdo ví, třeba se to jednou dozvíme.

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #10 Petr Vavra - vloženo: 06.10.2009 v 18:12:01

    Kristapana tt ty ses chytrej, az je mi te lito

    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #9 tt - vloženo: 04.10.2009 v 19:06:46

    zdravím. Aleši, jak píšeš, tak vyzněla spousta recenzí na biky 2010, a dokonce i na mariny 2009........ale my jsme se takhle s Peťanem shodli, a rozhodně ne po jedné vyjížďce. Mount Visionu (tohle je verze 2009) jakoby v konci zdvihu proti jiným (Trance X od Giantu, Trek Fuel EX s novým tlumičem XV, etc...) chybělo něco polstrování.
    jinak Narovi přeju, aby si mohl tenhle bike projet a přidávám ještě k teorii odpružení, co jsem dodatečně vyštrachal. na stránkách Whyte je totéž, co u Marina - http://www.marinbikes.com/2009/int/tech/tech_quadlink.php . tedy onen pohyb osy kola dozadu a pak se střed kola blíží zpět k šlapacímu středu. změna napnutí řetězu je nejprve využita k tlačení kola k podkladu, v další fázi zdvihu ale má být tento efekt takřka potlačen. vedle změny poměru zdvihu rámu a tlumiče (s nárustem zdvihu tlumiče vzhledem k rámu v druhé fázi zdvihu pro lepší kontrolu - tlumení - ostrých nárazů) je zajímavé také faktické zkrácení ramene páky na tlumič v průběhu zdvihu - což by mohlo vysvětlovat, proč nám přišlo, že bike kontroluje, tj. brzdí akci pérování ke konci zdvihu místy možná až příliš.

    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #8 Genius - vloženo: 04.10.2009 v 13:13:51

    tak asi takhle - Giant maestro virtual, Specialized FSR čtyřčep, novy Scott Genius oproti starši verzi čtyřčepu, prepakovanej jednocep ale 150/150 mm 11.5 - 12.8 Kg !!

    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #7 nara - vloženo: 04.10.2009 v 12:53:24

    asi dobře zaplacenej článek - kdokoli se na tenhle systém podívá a má všech 5 pohromadě, musí mu být jasné, že trajektorie osy zadního kola nesměřuje vzad v žádné fázi zdvihu. člověk který psal tento článek virtualu rozumí, jako koza náklaďáku. dokud se na tom neprojedu, musim o citlivosti a vubec funkčnosti tohodle systému pochybovat.

    odpověz na tento komentář
  12. avatar
    #6 Aleš Procházka - vloženo: 04.10.2009 v 08:55:36

    Tak tenhle Quad byl pro mně velkou neznámou na DEMO DAY na letošním Eurobiku - po rovině a ve výjezdech mi přišel trošku pocitově tupější, ale ve sjezdu jsem nechtěl věřit, že to má jen 120 mm zdvihu - pocitově to bylo kolo s nejhlubším zdvihem. Kdo se rád motá po pěšinkách a chce si terén užívat, určitě zajímavá volba.(přestože se mi to kolo vizuálně ale vůbec nelíbí - vlastní zkušenost je fakt nadevše...)

    odpověz na tento komentář
  13. avatar
    #5 Petr Bureš - vloženo: 04.10.2009 v 06:55:26

    Sorry - Omlouvam se, nejak nam tam kvuji dvoji editaci spatne skocila ta tabulka. Diky za upozorneni, samozrejme, ze jsme to opravili jakmile jsme si toho vsimli, abychom nemystifikovali zbytecne vice lidi, nez bylo nutne.

    odpověz na tento komentář
  14. avatar
    #4 Cz... - vloženo: 03.10.2009 v 21:22:14

    nehulákej hh - než něco napíšeš tak se zeptej, měli to v tý tabulce napsaný a už si toho všimli tak to opravili.

    odpověz na tento komentář
  15. avatar
    #3 hh - vloženo: 03.10.2009 v 18:27:38

    FSR - fsr je jednočep?: hele muzes mi rict kde jsi vzal ze spesl je prepakovanej jednocep a Giant fsr ctyrcep?za 1 oznaceni FSR patri k speslu uz nejakej patek a za 2 se poradne podivej do tabulky je to tam jasne napsane co je co..Spesl FSR je ctyrcep a Giant Virtualni Maestro.

    odpověz na tento komentář
  16. avatar
    #2 M - vloženo: 03.10.2009 v 17:55:06

    :-) - neverím že tento bike má trajektóriu osi zadného kolesa dozadu a potom kolmo hore .... to by som chcel vidieť animáciu ... ak sa niekde na webe nachádza rád si ju pozriem ... hodte link

    odpověz na tento komentář
  17. avatar
    #1 Cz... - vloženo: 03.10.2009 v 12:15:21

    fsr je jednočep? - no nevim odkdy dělá Specialized přepákovanej jednočep, hoši hoši a giant fsr čtyřčep??? :-)

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744