Blogy

Park Tool Tech Summit aneb školení mechaniků

O účasti na nějakém profi školení mechaniků jízdních kol jsem uvažoval již déle, ale teprve vloni jsem realizaci této myšlenky přiřadil náležitou prioritu, respektive celkem náhodou jsem na podzimní cyklistické výstavě Interbike našel v jednom stánku nápadně nenápadný letáček (www.parktool.com/techsummit) a tím se vše spustilo....

Proč, má to smysl, vyplatí se to?
Tyto a podobné otázky jsou asi na místě. Nicméně v našich krajích je vzdělávání tohoto typu polem téměř neoraným. Pominu-li zvolna se rozvíjející projekt české Bike Akademie a eventuální školení některých distributorů některých značek, zbývá jen samostudium manuálů, webových stránek, případně osvědčená, ale někdy nákladná metoda „pokus-omyl“. Servisní postupy prezentované v některých cyklistických mediích mají většinou k profi přístupu daleko a o odborné literatuře v češtině víte asi své. A protože jsem měl možnost v Bike Akademii přednášet, zajímalo mne, jak podobné kurzy fungují jinde.

Kde?
Pokud je to reálné, je vždy nejlepší dostat se co nejblíže ke zdroji. Vzhledem k tomu, že většina cyklistických značek má původ, vývoj a technickou podporu v U.S.A. bylo rozhodnuto.

Kdy a za jakých podmínek?
Vzhledem k sezónnosti cyklistického dění nepřekvapilo, že vypsané termíny byly lednové.
12-13.1. na východním pobřeží (Philadelphia — Pennsylvania) a 26-27.1. na západním pobřeží (Ontario-California). Obě akce připravili a zastřešili maníci z firmy Park Tool. Sepsali si seznam firem, které oslovili ohledně poskytnutí jejich lektorů a materiálu a prvních osm odpovědělo "YEAH". Parktůláci doplnili školení o značky Avid, Campagnolo, Fox, Hayes, Rock Shox, Shimano a Sram, takže karty byly rychle rozdány a ostatní firmy měly smůlu.

Pokud jde o mechaniky, každý si mohl vybrat šest tříhodinových bloků z osmi možných, celková kapacita byla 240 mechaniků a první termín se naplnil během pár týdnů. Naprostou převahu měli domorodci (kdo to měl do 10 hodin jízdy, přijel většinou autem, ostatní přiletěli), přistálo i pár Kanaďanů a po jednom zástupci z Austrálie, Portorika a ČR :-). Školení proběhlo v hotelu v blízkosti letiště, cena kurzu byla 175 USD na osobu a zahrnovala 18 hodin přednášek (3 tříhodinovky denně), používání kompletně vybavených pracovišť (jen montážních stojanů bylo k dispozici přes 80) a komponentů + snídaně a obědy po oba dny. Tzn. každý si musel zajistit dopravu, ubytovaní a zbytek stravování.

Plány a realita?
Připravil jsem si celkem podrobný itinerář, jehož první část se zhroutila po pouhých 30 minutách na Ruzyni, protože letiště v Londýně kvůli počasí přestalo přijímat. „Drobná“ chyba personálu, která následovala, způsobila, že jsem musel v Londýně nedobrovolně přespat a ztratil jsem tak první den, na který jsem měl připravené návštěvy několika bike shopů ve Philadelphii (které měly otevřeno, přestože se jednalo o mrazivou lednovou neděli!). Nicméně v pondělí ráno jsem byl na registraci včas....

Easy?
V 7:30 registrace spočívající ve vyzvednutí šanonu s více či méně připravenými podklady od jednotlivých značek, visačky se jménem a harmonogramem přednášek, snídaně a v 8:30 začíná první lekce — zvolil jsem Park Tool. Přestože jsem si věřil, mám dále o čem přemýšlet, přednášel totiž Calvin, který se problematice věnuje již řadu let. Publikuje, servisuje národní a olympijské týmy U.S.A. atd. Přetáhl plánovanou tříhodinovku a na závěr sklidil zasloužený potlesk. Přitom jsme nedělali nic jiného než poslouchali,frézovali, stružili, kalibrovali závity, rovnali.

Zdravě obědváme a vyrážím směr Hayes. Totální rozborka, sborka a odvzdušnění Stroker Gram a ACE, jak páky, tak brzdiče. Opět nechybí trocha teorie a triků, jsem spokojen. Lehce přetahujeme, takže rychlý přesun na Shimano. Po pár minutách je jasné, že to nebude „ono“ . Z technické podpory značky nasadili na každou lekci rekordní skupinu 5 lektorů, převažuje ale suchá teorie bez možnosti montáže/ demontáže, přestože témata nebyla špatná — vícerychlostní náboje Alfine a Nexus a elektronické řazení Dura Ace. Končíme v 18 hod (tzn. o půlnoci našeho času), všichni toho mají dost, resp. pár jedinců vyráží směrem do města, já zůstávám součástí davu, který po pár pivech v místní restauraci rychle řídne.

Druhý den ráno začínám Avid, je to pomalejší přednes, trochu více teorie než byl Hayes, ale opět dost poučné a pečlivě procvičená Juicy Ultimate. Po obědě se přemisťuji na Fox a jen se potvrzuje, co jsem očekával — z technického hlediska je to top, z hlediska zvládnutelnosti servisování je to již slabší... Na skupinu jsou 2 instruktoři, kteří přišli s teorií, že když si nacvičíme servis toho nejsložitějšího, co zatím vyrobili, zvládneme lehce i vše ostatní. Takže Talas 2. Po dvou hodinách demontáže, vysvětlování a montáže vypadají vidlice ve stojanech tak, jak by smontované vypadat měly, ale téměř polovina jich nechodí tak, jak by měla. A to nezmiňuji nezbytnost několika drahých, nenahraditelných přípravků. Ke konci lekce se výklad zrychluje a přesto přetahujeme o celou přestávku, takže do finále vbíhám pozdě.

Rock Shox, aneb demontáž a montáž Pike a Sid Team. Přednes trochu chaotický, proložený řadou grafů a skic, ale lektor opět umí a rozumí tomu. Nicméně únava zapracovala a včasnému ukončení se tentokrát nikdo nebrání. Po rozdání Certifikátů se prostory rychle vyprazdňují. Mám ještě hodinu čas, tak pomáhám skládat stojany, balím batoh a vyrážím na letiště. Přesun zpět začíná zpožděním a v Londýně chytnu ještě dalších několik hodin navíc.

Závěr?
S krátkým odstupem hodnotím celou akci jednoznačně pozitivně. Převažující naprosto profesionální přístup z obou stran (řada mechaniků fotila, někteří si postupy natáčeli na video), skvělá zkušenost. Pokud by vás někoho napadla v budoucnu myšlenka zúčastnit se, klidně se ozvěte, mohu se s vámi podělit o pár dalších „provozních“ poznatků. petr.kuba@pedalsport.cz

Foto: Petr Kuba

16.01.2009 - Redakční - autor: Petr Kuba - 11555x tech2009 park tool tech summit
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. ServisNovinky Park Tool 2017
  Novinky Park Tool 2017
 2. OstatníFarář - cyklista, na faře rozjel i samoobslužný servis
  Farář - cyklista, na faře rozjel i samoobslužný servis
 3. OstatníSOUTĚŽ: vyhrajte ceny Park Tool a vstupenky na SP
  SOUTĚŽ: vyhrajte ceny Park Tool a vstupenky na SP
 4. OstatníVyrábíme skvělé věci a bavíme se u toho, říká šéf Park Tool
  Vyrábíme skvělé věci a bavíme se u toho, říká šéf Park Tool
 5. ZávodyFotogalerie: Návštěva v Park Tool
  Fotogalerie: Návštěva v Park Tool
 6. ServisModrá je dobrá aneb na návštěvě v Park Tool
  Modrá je dobrá aneb na návštěvě v Park Tool

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744