TEST: Kona Hei Hei Trail

Na první pohled byste možná ani neřekli, že je tohle kolo čistokrevný trailbike se spoustou zdvihu. Vypadá totiž téměř stejně jako jeho stejnojmenný X-Country sourozenec. Otestovali jsme tedy jeho schopnosti a zde jsou naše poznatky...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
TEST: Kona Hei Hei Trail

Nové pojetí rámů od Kony plně zapadá do současných trendů. Zjednodušit. Do detailů vyladit a takto unifikovaný design následně využít pro co nejvíce modelů kol. Modelová řada Hei Hei je toho zářným příkladem, protože obdobná koncepce rámu se využívá jak u hliníkových, tak u karbonových modelů s několika úrovněmi zdvihů i průměrů kol.

Testovaný Hei Hei Trail je bike, který se na této koncepci rámu pouští do až nevídaných zdvihů 140 mm. Rozumějte, 140 mm není žádným extrémem, nicméně ve spojení s použitou technologií zadního odpružení je to unikát. Kona zde využívá vlastní systém přepákovaného jednočepu, který nazývá Fuse. Jinak je tento systém také označován jako Zero pivot, což v praxi znamená, že je zadní stavba z jediného kusu, bez čepu u zadní osy a její propružování v okamžiku, kdy jde systém do zdvihu, je na bedrech pružnosti použitého materiálu a jeho specifické "ploutvové" konstrukce, která flexi umožňuje.

Kinematika chodu zadní stavby pak v podstatě kopíruje jednočepová řešení. Zde najdeme hlavní čep jen mírně nad úrovní převodníku a před středovým složením. Horní, na pohled poměrně subtilní malé vahadlo, je hliníkové a je vyrobeno z jediného kusu. To mu dodává dostatečnou tuhost. Tlumič v rámu nezabírá zbytečně moc místa. Je umístěný svisle těsně před sedlovou trubkou a jeho spodní čep je hned vedle středového složení.

Hlavní rámový trojúhelník působí na první pohled celkem subtilně a jednoduše. To však neplatí o hlavové části, která je opravdu masivní a dlouhá a před tím, než se rám rozdvojí na horní a spodní rámovou trubku, spojuje všechno do čtvercového karbonového bloku, ve kterém dole uprostřed najdete vstupy pro vnitřní vedení kabeláže. Samotná kabeláž je udělána chytře; na povrch rámu vystupuje nikoliv vespod dolní rámovky, ale na její horní straně, takže nedochází k takovému znečištění bovdenů, které jsou navíc chráněny proti poškození odletujícími kameny.

Vnitřkem rámu je tažen také bovden ovládající teleskopickou sedlovku, který však nad středem sedlovou trubku opouští, aby se spolu s ostatními do ní před středem zase zanořil. Mimochodem, abych nezapomněl, tak středové složení je v tomto případě ve standardu PressFit92.

Krátce se zmíním ještě o zvolené geometrii. Pokud bereme v úvahu, že jde o trailbike na 140 mm, musím konstatovat, že je geometrie velice decentní a na Konu možná až příliš konzervativní. Kombinace úhlů 68/75° je dnes nezřídka používána u modelů s výrazně menším zdvihem a tenhle model tak přibližuje více k lehkým trailbikům než k allmountain modelům se sjezdovějším pojetím rámu. Ale k tomu se ještě vrátíme v praktické části testu.

Přečteno - 29450x Tagy: kona testy
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Testy - RecenzePrvní dojem: ocel nebo titan - Javax vs. Equator
    První dojem: ocel nebo titan - Javax vs. Equator
  2. TechnikaFotogalerie: Merida One Twenty 600
    Fotogalerie: Merida One Twenty 600
  3. Testy - RecenzeTEST: Merida One Twenty 600
    TEST: Merida One Twenty 600
  4. TechnikaFotogalerie: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
    Fotogalerie: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
  5. Testy - RecenzeTEST: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
    TEST: Lapierre Pulsium Allroad 6.0
  6. DoplňkyCamelbak Podium Vacuum - aby vám čaj vydržel horký
    Camelbak Podium Vacuum - aby vám čaj vydržel horký

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744