GT 2006

Jedna z nejstarších a nejznámějších bikových značek na světě je firma nesoucí v názvu dvě písmena : GT ...

Autor: Petr Bureš

GT. Co dodat? Kdo by neznal tuto americkou značku s třicetiletou historií výroby kol. Jména jako Steve Peat, Mike King, Nicolas Vouilloz, nebo Brian Lopes a mnohá další, ti všichni sedlali, či sedlají tyto biky na největších světových kolbištích. Stroje s logem GT patří bezesporu mezi renomované značky. GT prošlo během uplynulých desetiletí mnoha změnami, které sice poznamenaly jeho „americkou“ hand-made image, ale i přesto si zachovalo svůj inovativní přístup k tvorbě nových konstrukcí. 

Je na čase si tedy představit co se skrývá v nabídce této značky na rok letošní a co si tudíž budete moci, nebo v některých případech už teď můžete koupit v naší rodné vlasti.

Začneme „odshora“. Katalog na rok 2006 startuje FR/DH biky, tj. celoodpruženými koly s vyššími zdvihy, hmotnostmi i cenami. Ačkoliv v CZ katalogu chybí (z důvodu absence studiové fotky), nabídce pro letošek kraluje nový sjezdový speciál DHI Race, který po pěti letech prakticky nezměněného designu střídá „staré“ DHI Race. Novinka byla zatím k vidění jen loni na Eurobiku. Nicméně technické údaje o ní již známé jsou, takže jen ve stručnosti : osazení Shimano XT/XTR/Saint/Avid/FOX, zdvih 230mm, materiál dural/karbon, cena 180 000,-

Druhý, nejvýše postavený model GT už světlo českého světa spatřil a to hned několikrát. Mohli jste ho již vidět na Sport Life v Brně loni na podzim, před dvěma týdny v Praze na Sport Pragu, nebo jednom z předchozích čísel časopisu VELO. Jasně, řeč je o modelu označeném jako IT 1. Na první pohled vidíte, že nejde o obyčejný stroj. IT 1 je frírajd se vším všudy a k tomu ještě něco navíc. Tím „něčím navíc“ je v tomto případě samozřejmě integrovaná převodovka díky které na kole nenajdete ani přesmykač, ani přehazovačku ani klasický řetěz s dvojpřevodníkem. Gt se vydalo v tomto směru trochu jinou cestou, než Honda, či RB s vlastními převodovkami. IT1 skrývá ve svých útrobách „obyčejný“ osmirychlostní řadící náboj Shimano Nexus. Ten ovšem není v zadním kole, ale uprostřed rámu. Tento fakt je také jediným důvodem, proč není bike vhodný pro závodní sjezd. Právě díky použité nábě a jejímu napřevodování zatím není možné využít těžké převody (ekvivalentní k 46-11 a těžší) potřebné pro rychlou jízdu ve sjezu. Jakmile bude tento problém dořešen, předpokládá se, že bude IT1 nasazen do DH světového poháru. Cena ovšem není nijak extrémně příznivá – 180 000,- Kč je zatím celkem hodně na masovější rozšíření mezi normální smrtelníky.

Zato u další skupiny FR biků je to s cenami o poznání lepší. Řada i-Drive 7 nese známý dovětek Ruckus a spočívá v trojici modelů, které budou dodávány na náš trh a které nesou označení 1.0, 2.0 a 3.0. Základ tvoří pochopitelně nový duralový i-Drive rám se 7-mi palcovým, tj. 178mm zdvihem. 

V základu je osazen mixem Shimano LX a Sram X7, doplněným o vidlici Manitou a základní tlumič FOX Vanilla za cenu 52 000,-Kč. Na stejném rámu, pak pořídíte ještě další dva modely s Marzocchi, resp. Fox vidlicemi a výbavou LX,X7, resp. LX/XT/Saint za 60 resp. 90kKč.

Ale pojďme k dalším modelům. Řada i-Drive 5, jak název napovídá, vládne 5-ti palcovým zdvihem (127mm) a spadá do segmentu all mountain kol, určených pro univerzální ježdění v terénu. Jelikož byla novinkou loni, zůstaly její rámy pro letošní rok beze změny a měnily se tak pouze specifikace. Místo tří loňských modelů jsou nyní v nabídce čtyři. Základní model i-Drive 5 – 4.0 posílil levnější segment této kategorie. 

Za 38 tisíc dostanete základní model vidlice Rock Shox J4 s nastavitelným U-turn zdvihem v rozmezí 80-125mm, a k ní základní model vzduchového tlumiče Fox Float. Vše doplněno o mix Sramu X7 se Shimano LX smykem a hydraulické brzdy Tektro. Naopak na druhém pomyslném břehu nabídky pětkových i-Drivů stojí model 1.0 osazený Fox vidlicí Float RL se 130 mm zdvihu a lockoutem. Komponenty XT/XTR a vzduchové tlumení dokázaly za cenu 87 000,- srazit hmotnost na hodně slušných 13,7kg.

Poslední a co do zdvihu nejnižší variantou nového i-Drivu je řada 4. Ta se po pětce dočkala velkých inovací letos. Čtveřice modelů se zdvihem 101mm je rozdělena přesně na polovinu. Dva níže položené modely 4.0 a 3.0 jsou postaveny na loňských rámech, dva vyšší modely 2.0 a 1.0 pak využívají redesignovaných rámů na rok 2006. 

Konstrukčně se změnila především zadní stavba, která se díky změně tvaru zpevnila a odlehčila. Nově umožňuje vnitřní vedení lanek. Přední část rámového trojúhelníku také prodělala odlehčovací kůru a přibyla ohnutá horní rámová trubka. XC zdvihy tu zajišťuje výhradně Fox a Rock Shox, komponenty pak začínají u nejlevnější čtyřnulky na Mixu Shimano Deore a Sram X7. 

Opačnou stranu nejdražšího modelu obhospodařuje kompletní Shimano XT. Cenové rozpětí čtveřice modelů je rozloženo následovně 31, 37, 63, 79 kKč.

Od špičkového i-Drive 1.0 je to jen pomyslný kousek ke špičkovému HT biku Zaskar. Zaskar se stal pro GT jakýmsi etalonem charakterizujícím špičkové zpracování rámů s nejlepším poměrem hmotnost/pevnost. Zaskary dlouhodobě okupují čelo pevných biků u GT. V posledních letech se ovšem ocitl stranou technologických inovací, až by se skoro mohlo zdát, že na něj GT tak trochu ve víru hydroformingového šílenství pozapomnělo. Rok 2006 je ale rokem „R“ pro Zaskar, protože se konečně dostalo i na něj. Na první pohled vidíte, když ke Zaskaru přijdete, že se na něm konstruktéři dost vyřádili. Mohutný hydroforming u hlavové trubky, dvojitá hydroformní profilace spodní i horní rámové trubky v jejich spodní, resp. zadní polovině, nové odlehčené zadní patky a celková udávaná hmotnostní úspora na rámu 200g. 3 modely na stejném rámu. Komponenty LX na základním modelu Expert (34 kKč, 11,5 kg), XT na prostředním PRO (55 kKč, 11,4 kg) a XTR na týmovém modelu (110 kKč, 10,0 kg). Samotný rám Zaskar Team pak můžete mít za celkem slušných 13 kKč. S podivem jsem akorát konstatoval fakt, že kromě týmového modelu jsou na obou dalších modelech osazeny vlaštovky. Pro Ameriku zřejmě trend, ale u nás nevím, nevím kolik závodníků nebude zvažovat výměnu za užší rovná řídítka?

Pokud ale zrovna nepatříte mezi ortodoxní vážiče či závodníky, můžete se poohlédnout po levnější kategorii XC biků majících v názvu taktéž hodně provařený název (alespoň u GT určitě :-) Avalanche. Tahle modelová série v sobě kloubí klasickou „Triple Triangle“ konstrukci charakteristickou pro GT, s přijatelnou cenou pro širokou masu uživatelů. 

Biky Avalanche patří k nejprodávanějším džítýčkům nejen u nás. Celkem zde nalezneme osm modelů. Šest z nich je klasicky očíslovaných 1.0, 2.0, 3.0 přičemž všechny mají ještě kotoučovou alternativu. Nad nimi pak zaujímají pomyslné čelo dva modely označené Expert, resp. PRO. Jelikož Avalalche jsou opravdu kola určená pro masy, začínají s cenou na 9 490,-Kč (model 3.0 osazený 8-mi rychlostní Acerou). Výše pak určitě stojí za zmínku model 1.0 postavený na Shimano LX za 18,5 kKč. Na špici Avalanche řady pak nalezneme mixem LX a XT osazený diskový model Avalanche Pro 38 kKč.

Jak víme z celoodpružených kol, GT myslí i na hardcore bikery. Pro skokany a vyznavače streetového ježdění má pochopitelně v zásobě také nemalou nabídku biků. Její výčet začíná základní řadou Chucker. V ní najdeme tři modely přičemž dva z nich jsou postaveny na identickém rámu který známe z loňska a nejvýše postavený – Chucker 1.0 pak „zdobí“ nový rám 06 s množstvím nových zpevňujících prvků u hlavy a u sedlovky. Osazení Chuckerů odpovídá jejich určení a cenové hladině. Najdeme zde sice jen vidlice levnější provenience RST a Suntour, a řazení Sram nižších řad X3 a X5, nicméně celek je sehraný a začínajícím jumperům na jejich první seznamování s hlínou bude určitě stačit. A co víc, nevykrvácí tolik peněženky jejich rodičů. Ceny Chuckerů jsou totiž v rozmezí 11,5 – 19,5 kKč a to je bezesporu přijatelná cenová hladina za 15 kilo „železa“.

Pokročilejší, bohatší, nebo vážnější zájemci z řad „ničitelů“ se pak mohou poohlédnout po biku z výše postavené řady Ruckus. Specialitou samou pro sebe je tu Ruckus UF postavený jako singlespeed na CroMol rámu s kotoučovými brzdami za 18 000,- Kč. Kousek s označením Ruckus 2.0 je jako jediný postavený na loňském rámu, změnila se pouze jeho geometrie. 

Dva nejvyšší modely Ruckus DJ a Ruckus 1.0 jsou na nových rámech 06. Tady stojí za zmínku především nové zpevnění u hlavy a nová masivní zadní stavba obdélníkového profilu s BMX koncovkami. Osazení výhradně kotoučovkami Hayes, a vidlicemi Manitou Stance. Ceny Ruckusů se vyjma již zmiňovaného UF-ka nacházejí v rozmezí 21-33 kKč.

A to je z našeho psaného přehledu vše. Pokud chcete zvědět víc třeba o silničkách, crossech, nebo bikrosových speciálech, pak vám nezbude než zavítat buď na web dovozce, nebo do našeho Bikekatalogu, kde najdete kompletní informace o kolech GT 2006.

Zdroj : GT Czech , GT USA
GT 2006 v Bikekatalogu (mtbs)
Galerie GT z Eurobiku 2005

Přečteno - 19891x Tagy: tech2006
Zapojte se do diskuze

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #3 GT rider - vloženo: 24.07.2007 v 18:20:02

    sám si shit

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #2 robb - vloženo: 24.10.2006 v 14:01:06

    web o gt ruckus 2.0 - http://www.ruckus.wz.cz/

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #1 www - vloženo: 19.03.2006 v 17:44:44

    shit - Takový shity!!!!!!
    Zlatej spešl.....

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744