Author Versus - stylová revoluce

Při pohledu na tenhle bike si možná řeknete, co se to děje, tohle a Author? Ano, občas se dějí zajímavé věci a tohle kolo je rozhodně jednou z nich...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
Author Versus - stylová revoluce

Author a jeho produktová řada se v posledních letech dočkala hned několika velkých novinek, ale většina z nich se odehrávala spíše mezi X-Country hardtaily a to jak těmi hliníkovými, tak karbonovými. Souvislost s tímto Versusem to ale má jen minimální, protože jeho koncepce vlastně vznikla na bázi rámu úplně jiného biku. Konkrétně elektrobiku, abych byl přesný.

Při popisu nového Versusu je potřeba zdůraznit, že jde o zcela nový model, který nemá se starým Versusem vůbec nic společného. On je to vlastně takový test, jestli se podobný typ biku a designu bude vůbec líbit, protože Author v tomto případě vsadil na hodně konzervativní notu, alespoň co se barev laku týká.

Naopak tvary, geometrii a konstrukci kola pojal Author dost akčně. Základ tvoří hydroformované duralové dvojitě zeslabované trubky, kterým dominuje především profilovaná horní rámová trubka. Právě tu převzal Author z modelu Elevation i když zbytek rámu i zadní stavba je v zásadě zcela jiná.

Versus je nově pojatý jako trailový bike se specifickou geometrií, které dominuje pouze 425 mm krátká zadní stavba a 66° úhel hlavové trubky. Kvůli zadnímu kolu musela být mírně prohnuta sedlová trubka, a důležité je také zmínit to, že bike a jeho geometrie jsou koncipovány pro 140 mm zdvihu vidlice.

Dalším specifickým znakem je, že Author dal do vínku tomuto Versusu také široké pluskové pláště a s tím související širší boostové patky a náboje. Vyššímu zdvihu vidlice tak alespoň z části sekunduje větší plášť zadního kola, který dokáže pobrat podstatně víc nerovností, něž plášť standardní šíře.

Na rámu, jakkoliv je poměrně specifický, najdeme kompletní přípravu pro vnitřní vedení bovdenů a to včetně toho k přesmykači. Smyk samotný zde sice nenajdeme, nicméně připevnit ho v budoucnu není díky directmount kostičce problém. Důkazem, že Versus patří k Adventure bikům, je mimo jiné i jeho nadstandardní výbava celkem třemi úchyty pro košík na láhev.

Pokračovat na: NX Versus RST

Seznam stránek článku:

 1. Author Versus - stylová revoluce
 2. NX Versus RST
 3. Fotogalerie
Přečteno - 17939x Tagy: author
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeFotogalerie: Author Ultrasonic 27,5"
  Fotogalerie: Author Ultrasonic 27,5"
 2. PreviewAuthor Ultrasonic 27,5" - dospělácký kids bike
  Author Ultrasonic 27,5" - dospělácký kids bike
 3. TechnikaFotogalerie: Author Aura XR5
  Fotogalerie: Author Aura XR5
 4. PreviewAuthor Aura XR5 - gravel do nepohody
  Author Aura XR5 - gravel do nepohody
 5. Tech newsAuthor 2020: malé velké změny?
  Author 2020: malé velké změny?
 6. TechnikaFotogalerie: Author A-Ray 29
  Fotogalerie: Author A-Ray 29

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744