Česká cyklistika má svého krále. Romana Kreuzigera

Podle očekávání skončilo tradiční vyhlašování nejlepších českých cyklistů.

Autor: Michal Červený

Roman Kreuziger se podle očekávání stal vítězem 45. ročníku ankety Král cyklistiky o nejlepšího českého závodníka za rok 2009. Třiadvacetiletý silničář tuto anketu vyhrál již potřetí a v prostorách Top hotelu na pražském Chodově obhájil prvenství z loňského roku. Anketu jasně ovládl. Deváté místo na největším a nejslavnějším závodě Tour de France, třetí místo ze závodu Kolem Švýcarska, vítězství na Kolem Romandie a sedmé místo v celkovém žebříčku ProTour jasně říkají proč. Právě proto Roman dostal šestkrát víc hlasů než druhý v pořadí a vyhrál i v kategorii Silniční cyklistika. Zlatou korunu posadil králi na hlavu pražský primátor Pavel Bém.

Král Cyklistiky 2009

"Letošní prvenství je pro mě z těch třech asi nejcennější. Žádnou medaili jsem nevyhrál, ale dostal jsem se do desítky na Tour de France, což byl můj cíl a je to pro mě úspěch." řekl k anketě její vítěz.

"Volba krále byla oproti minulým rokům jednodušší. I když čeští cyklisté přivezli z mistrovství světa a Evropy celkem 23 medailí, z nichž čtyři byly zlaté, vyhrál Kreuziger naprosto přesvědčivě. "Jeho vystoupení na Tour de France bylo skvělé," vysvětloval nejvyšší muž Českého svazu cyklistiky Marián Štětina.

Král Cyklistiky 2009

Oceněni byli všichni čeští medailisté. Kromě dráhařů Denise Špičky, Jana Dostála, Vojtěcha Hačeckého, Martina Bláhy a Jiřího Hochmanna také hendikepovaní cyklisté. Čerstvý mistr světa a světový rekordman Jiří Ježek, Jiří Bouška, Tomáš Kvasnička nebo Pavel Pastrnek.

V kategorii horských kol byli oceněni sjezdaři(!) Jakub Říha, Michal Prokop a Tomáš Slavík. Inu, fourcross je mladá disciplína a tak ji zřejmě někteří činovníci na svazu ještě nezaregistrovali. Z toho měl problém vybruslit i moderátor Pavel Anděl. Oceněn byl úspěch Michala Prokopa z mistrovství Evropy ve Slovinsku, kde "bez boje" zvítězil (závod byl kvůli počasí zrušen a počítaly se výsledky kvalifikace) a Tomáše Slavíka, který skončil třetí, a potom také Jakub Říha, který překvapil bronzovou medailí na mistrovství světa v australské Canbeře.

Král Cyklistiky 2009

"Co k tomu říkám? Já to snad radši nebudu ani komentovat... Aspoň se trefili, že jezdíme na kole..." nechal se slyšet Michal Prokop, který získal titul krále cyklistiky před třemi lety jako vůbec první a zatím také poslední biker. Žádný další z bikerů na letošním ročníku jmenován nebyl.
V kategorii cyklokrosařů byl vyhlášen jediný závodník a to samozřejmě Zdeněk Štybar. Vicemistr světa se ale pochopitelně slavnostního vyhlášení nezúčastnil, jelikož žije v Belgii a jeho sezóna je v plném proudu.
Kategorie BMX se pro jistotu nevyhlašovala vůbec, jelikož žádný z českých bikrosařů nevybojoval na evropském nebo světovém šampionátu medaili. Nejblíže jí byla Jana Horáková. Co naplat, že to české fourcrossařce a bikrosařce včera večer opravdu slušelo, když v seriálu závodů mistrovství Evropy skončila čtvrtá a tudíž to na "královské" pódium nestačilo.

Král Cyklistiky 2009

Naopak se ocenění dočkal dvacetinásobný mistr světa v kolové a osminásobný král cyklistiky Jindřich Pospíšil, který byl spolu s Vladimírem Vávrou a Josefem Regecem jmenován do jakéhosi Klubu rytířů cyklistiky.

Na klín se Romanovi posadila Lucie Záleská, coby vítězka ankety Miss sympatie. O majitelce korunky rozhodovali čtenáři webu Českého svazu cyklistiky. Dráhařku a silničářku pražské Dukly volilo nejvíc z celkových asi dvou tisícovek hlasujících.

Přečteno - 7925x Tagy: 4x silnice král cyklistiky road
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Týmy a klubyDalší biker míří do silničního týmu, je jím Victor Koretzky
  Další biker míří do silničního týmu, je jím Victor Koretzky
 2. Trénink a fitnessMilan Vader bude zřejmě v příštím roce na silnici v týmu Jumbo Visma
  Milan Vader bude zřejmě v příštím roce na silnici v týmu Jumbo Visma
 3. Ostatní závodyLawi Tour Classic 2021
  Lawi Tour Classic 2021
 4. Mistrovství světaČeští fourcrossaři slaví ve Val di Sole mistrovský dabl!
  Čeští fourcrossaři slaví ve Val di Sole mistrovský dabl!
 5. Ostatní závodyFourcrossový svátek je zpět! JBC 4X Revelations už tento víkend
  Fourcrossový svátek je zpět! JBC 4X Revelations už tento víkend
 6. OstatníFotogalerie: Král cyklistiky 2021
  Fotogalerie: Král cyklistiky 2021

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #4 Janek Příložný - vloženo: 18.11.2009 v 20:58:41

  To je tedy hodnocení k popukání. - Čekal jsem výsledky hlasování a nikde nic.
  Král by měl mít mistra ČR a hodnotný výsledek
  z MS. Další závody jsou zajímavé, ale doplňu-
  jící. Roman je výborný jezdec,ale deváté místo
  na TdF je sice hezké, ale jelo se na něho. Neměl
  ani bílý dres pro jezdce do 23 let. MČR se již
  podruhé vyhnul a na MS podruhé nic. Já jsem je-
  nom laik, tak vy odborníci mně podejte vysvětlení.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #3 jiri - vloženo: 13.11.2009 v 12:29:39

  krosy - ...aha:-)) no už to i přepsali trošku jinak :-))

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #2 DrNec - vloženo: 13.11.2009 v 09:50:48

  Také mě ten slovní obrat trochu zmátl, ale čti pořádně ! Není tam: "Překvapením bylo nevyhlášení...", ale: "Překvapením nebylo vyhlášení..."

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #1 jiri - vloženo: 13.11.2009 v 08:45:26

  krosy - a kdo teda byl oceněn mezi cyklokrosaři?

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744