Cyklokrosový speciál Tomáše Paprstky

Zaměřili jsme se na cyklokrosový Scott Addict CX juniorského mistra světa z Tábora. Na čem si dojel pro zlatou medaili?

Autor: Michal Červený

Sedmnáctiletého Tomáše Paprstku zná po uplynulém mistrovském víkendu už zřejmě každý příznivce cyklistiky. Talentovaný biker potvrdil, že umí i na cyklokrosvém kole a na světovém šampionátu v Táboře vybojoval titul mistra světa - viz. článek Paprstka odstartoval mistrovství světa zlatem.
A právě Tomášův vítězný cyklokrosový speciál Scott Addict CX označený jedničkou, si v dnešním článku detailněji představíme.
Tomáš Paprstka - Scott Addict CX
Tomáš, jakožto člen kolínského týmu Scott Cycling Team, jak zní nový název původního celku Scott Scania Team Kolín, sedlá kola značky Scott. Na cyklokros má k dispozici dva totožné stroje Addict CX z modelové řady 2009.

Tomáš Paprstka - Scott Addict CXJak už z názvu vyplývá, jde o rám, který technologicky vychází ze silničního modelu a má pochopitelně upravenou geometrii. Je vyroben technologií IMP (Internal Carbon Moulding Process), která umožňuje tvarovat karbonový materiál HMX zevnitř a prakticky jde o kombinaci monocoque zpracování a technologie Tube to Tube. Výsledkem pak má být lehký a pevný rám.
Tvarově je jednoduchý, bez výraznějších profilací, snad vyjma horní rámové trubky, která z kruhového průřezu postupně přechází do čtvercového. Masivně působí středové složení a také spojení za hlavovou trubkou, která má konstantní průměr 1 1/8". Nechybí dvoje díry pro připevnění košíků na bidony.

Scott u svých závodních modelů protahuje sedlové roury a tvoří integrované sedlovky. Znovu jde o řešení, které má ušetřit nějaký ten gram váhy. Sedlo se v tomto případě upíná do zámku Ritchey WCS, kterým se dá v řádech milimetrů nastavovoat i finální výška posedu. Že zde přísloví "Dvakrát měř, jednou řež" platí dokonale, asi není třeba zdůrazňovat.
Tomáš Paprstka - Scott Addict CX Tomáš Paprstka - Scott Addict CX
Osazení je z velké části sériové. Firma Toma Ritcheyho je u Scottu dobře zavedeným dodavatelem komponentů. Kromě již zmíněného sedlového zámku jsou z řady WCS také karbonové oblouky Logic II s oversize průměrem a také karbonová vidlice designem ladící s rámem. Původně jde o Ritcheyho karbonovou cyklokrosovou vidlici Pro. Změna proběhla u představce, kde původní WCS 4Axis nahradila značka PRO modelem Vibe. Stejný představec, jen v karbonovém provedení, má na svých kolech i exmistr světa Niels Albert.

Řazení má na starosti desetipastorková sada Shimano Ultegra SL, ze které pocházejí páky, přesmykač, přehazovačka a také kazeta s rozsahem 12 - 27 zubů. Kliky FSA Energy mají integrovanou osu a dvojici převodníků s 36 a 46 zuby. Klasické bikové pedály v tomto případě představují SPD Shimano M770, tedy z řady XT.
Hliníkové brzdové čelisti potom dodalo Tektro. Zmínit zbývá populární sedlo Selle Italia SLR ve verzi XP, tedy sice bez titanových ližin, ale s bohatším polstrováním.
Tomáš Paprstka - Scott Addict CX
Prakticky jediným místem, které se kromě představce liší od katalogové specifikace, jsou kola. Na tomto poměrně důležitém postu totiž hrají hlavní roli české firmy Remerx a Tufo.
Zapletená kola RTX 28" jsou novinkou ze Slavičína. Remerx přichystal sety složené z vlastních nábojů, plochých hliníkových drátů a galuskových ráfků z hliníkové slitiny AW 6082. Přední kolo je radiálně vypleteno 20 dráty, zadní křížený výplet má o 4 paprsky více a je uložen přímo na náboj. Váha páru je údajně lehce nad 1550 gramy.
Na mistrovský závod měl Tomáš na kolech nalepeny galusky od Tufa, konkrétně Flexus Primus s šířkou 32 milimetrů a novou směsí. Tento model otrokovická firma připravila právě pro zmrzlou táborskou trať. Stejné galusky vezli také Martin Bína, Martin Zlámalík, Radomír Šimůnek, Kamil Ausbuher a Michael Boroš.

Váha ukázala hodnotu 8,08 kilogramů, cena se pohybuje někde okolo 80 tisíc Kč.


Foto: Michal Červený

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Světový pohárPředposlední díl SP se uskutečnil ve Francii, Hladíková 3.
  Předposlední díl SP se uskutečnil ve Francii, Hladíková 3.
 2. Ostatní závodyVelký přehled národních šampionů v cyklokrosu
  Velký přehled národních šampionů v cyklokrosu
 3. ZávodyFotogalerie: Mistrovství ČR cyklokros 2022 - Kolín
  Fotogalerie: Mistrovství ČR cyklokros 2022 - Kolín
 4. Český pohárBoroš popáté mistrem republiky, Zemanová slaví první titul
  Boroš popáté mistrem republiky, Zemanová slaví první titul
 5. ZávodyFotogalerie: Mistrovství ČR cyklokros 2022 - Kolín trénink
  Fotogalerie: Mistrovství ČR cyklokros 2022 - Kolín trénink
 6. Český pohárOhlasy největších favoritů na zítřejší šampionát v cyklokrosu
  Ohlasy největších favoritů na zítřejší šampionát v cyklokrosu
Pojď pracovat pro Darfon

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #3 Honza P. - vloženo: 08.02.2010 v 13:58:30

  váha nic moc. a ani se mě moc nezamlouvá :(

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #2 martin - vloženo: 05.02.2010 v 10:57:01

  technika - Aspoň vidíš,že vyhrát se dá i na skoro seriovém kole pokud na to máš

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #1 David - vloženo: 05.02.2010 v 10:33:11

  recenze - No to je mi článek. Mohl jsem si přečíst na stránkách scott osazení a komponenty kola a bylo to...

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744