Fox TerraLogic TEST

Pro letopočet 2011 připravil Fox revival mechanického tlumení TerraLogic. Zbrusu nová vidlice putovala z evropské centrály značky rovnou do hlavy testovacího biku...

Autor: Tomáš Taich
Fox TerraLogic TEST

Pro mnohé byl návrat TerraLogicu důvodem k objednání si piva navíc. Když Manitou odvolal SPV do věčných lovišť a bikový svět přišel i o TerraLogic, praporec tzv. inteligentního pružení již držel jen osamělý RockShox svým Motion Controlem. Zdálo se, že speciálním tlumením coby zvláštní cestě jak udržet přední tlumič v klidu zkraje zdvihu jinak, než běžným tlumením komprese, bije hrana. Jenže zatímco Manitou se s SPV rozešlo i na tlumičích, Fox naopak svůj ProPedal na této frontě neustále zdokonaluje. A harmonie je pro pérování – jak ví každý študák prvního ročníku předmětu full suspension – zcela prvořadou podmínkou. A tak jsme se tedy dobrali až k obnovené premiéře tlumení TerraLogic.

Terra....co??
Pod šifrou TerraLogic se ukrývá patrona FIT opatřená pístem pro tlumení stlačení s tryskami překrytými závažíčkem. Ano, jedná se o týž systém, který se prvně zrodil z kooperace Foxe a Specializedu na projektu Epic. Princip vidlice je týž, jako u tlumiče Brain; závažíčkem, kryjícím trysky pístu, nepohne pohyb vyvíjený na vidlici shora, ale jen náraz odspodu, tedy kola na překážku. Ten totiž uvede celek do pohybu vzhůru a odlehčí tak setrvačností závažíčko z trysek.

Doladění citlivosti reakce tohoto provedení systému se dnes řeší skrze větší i menší otevírání obtokových kanálků okolo pístu komprese se závažím. Na původních řešeních TerraLogic byla citlivost seřizována pomocí předpětí pružinky tlačící shora závažíčko proti pístu. Dnes při libovolném seřízení TerraLogicu zůstává tak jako tak pro kontrolovanou akci vidlice za závažíčkem situovaný labyrint trysek a podložek – citlivost reakce vidlice v prvních milimetrech kroku tak není vázána na celkové utlumení vidlice.

Pro názornější info stačí kliknout zde popřípadě můžete zkouknout toto názorné video.

Pro každého něco
Fox pro letošek patrony FIT vybavené TerraLogicem (vedle toho je na nižších modelech nadále k dispozici tradiční bezpatronové tlumící řešení otevřenou olejovou lázní) montuje na širokou škálu vidlic. U squadry 32 F tak jde o supersportovní F80 a F100, stejně jako testovanou F120. Dále najdeme inteligentní řešení F 32 TALAS 140 a dokonce i F 32 TALAS 29 se zdvihem 120 mm. Vždy se jedná o typy vidlic určené jen k samostatnému prodeji, se zlatavým povrchem nohou Kashima speciální elektrolízy pro větší citlivost pohybu kluzáků a odolnost nečistotám. Testovaná F120 s 9mm otevřenými patkami a nekonickým krkem váží 1,58 kg a přijde na masivních 25 490 Kč.

Přečteno - 37041x Tagy: fox tech2011
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Tech newsFox uvádí druhou generaci gravel vidlice 32 TC
  Fox uvádí druhou generaci gravel vidlice 32 TC
 2. ServisFox hlásí rekordní rok a posiluje výrobu
  Fox hlásí rekordní rok a posiluje výrobu
 3. ServisTechnické patenty - bitva nebo raději smír?
  Technické patenty - bitva nebo raději smír?
 4. DoplňkyPřilba Fox Mainframe - cenově dostupná stylovka
  Přilba Fox Mainframe - cenově dostupná stylovka
 5. Tech newsFox představuje novou vidlici 34 a dva tlumiče na 2022
  Fox představuje novou vidlici 34 a dva tlumiče na 2022
 6. DoplňkyFox vylepšil své přilby Speedframe
  Fox vylepšil své přilby Speedframe

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #3 tt - vloženo: 06.06.2011 v 21:59:42

  ahoj, Fox určitě nabízí konický krk a F120 Terralogic je stoprocentně i s 15mm osou, v tomhle bych tedy limity neviděl.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #2 McBlacky - vloženo: 06.06.2011 v 15:00:28

  jeden z mála testů kde se nepěje jen chvála.

  Bez tapered krku a pevné osy to na většinu nových rámů při stavbě nepůjde a pokud někdo oželí 25000kč na upgrade, dost možná pár pětek přihodí a koupí celé nové kolo.

  uvítal bych srovnání chodu a citlivosti se Specialized Future Shock.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #1 rosta - vloženo: 04.06.2011 v 17:26:36

  ja bych teda na veceri s Penelope sel :-)

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744