Fox uvádí druhou generaci gravel vidlice 32 TC

Hodně zajímavé mezigenerační změny provedl Fox u své odpružené vidlice určené pro štěrkolety...

Autor: Petr Bureš
Foto: Fox
Fox uvádí druhou generaci gravel vidlice 32 TC

Americká značka Fox byla před lety první značkou, která představila odpruženou vidlici určenou pro gravelbiky. Nyní představuje její druhou generaci, v rámci které byla vidlice zcela přepracována a nyní vypadá úplně jinak než jakákoli jiná Fox vidlice.

Chystá Fox novou "gravel" odpruženou vidlici?

Ve Foxu o nové vidlici a zejména jejím tvaru tvrdí, že je takový kvůli co nejnižší hmotnosti a také vizáži. Umístění můstku vidlice na zadní straně umožnilo mít ho níž a tím pádem i menší a to logicky šetří materiál a s ním i hmotnost. Druhý argument, že je vidlice zepředu krásnější a více se podobá klasické pevné vidlici, plně podepisuji, protože právě vizáž byla trnem v oku mnoha štěrkoletců u předchozí generace vidlice.

Novinka má nově nejenom inverzní konstrukci můstku, ale také odlehčené a ve spodní části se zužující vnější nohy. Zatímco předchozí model byl v tomto ohledu spíše upravenou verzí klasické bikové 32 Step Cast, novinka je navržena od počátku pro minimalistické gravel zdvihy, a proto má výrazně kratší i vnitřní nohy, díky kterým může mít takovýto tvar vnějších nohou.

Mimochodem, Fox uvádí, že se hmotnost vidlice podařilo stlačit na 1226 g, což z ní dělá aktuálně nejlehčí vidlici v nabídce této značky.

Pro odlehčení je zde uděláno maximum. To vidíte například právě ve spodním zúžení, které je v zadní části otevřeno s přiznaným žebrováním. Patky jsou zde bez předsazení, čistě zapuštěné do spodních nohou vidlice a pochopitelně vybavené pevnou 100x12mm osou. Jinak vidlice jako taková o celkový offset samozřejmě nepřišla, jen se na něm nepodílejí předsazené patky, ale celková geometrie vidlice, která je obdobná jako u pevných vidlic.

Další důležitou věcí je zapuštěný flatmount úchyt pro připevnění třmenu kotoučové brzdy. Najdete ho zakamuflovaný v žebrování levé nohy. Subtilní konstrukce a menší šířka vidlice omezují několik dalších hodnot. Maximální šířka sedmistovkového pláště je 50 mm a výrobce uvádí, že vidlice není vůbec kompatibilní s 650B průměrem kol protože rozšíření prostoru u kluzáků navazuje naopak na výrazné zúžení u stírátek vidlice a to by kolidovalo s menším průměrem kol.

Další, byť nevýrazné omezení, se týká možnosti použít maximálně 180mm brzdový kotouč, byť na gravelech většinou najdeme 140 mm nebo 160 mm.

Kratší vnitřní nohy s sebou pak přinášejí i kompletně nové vnitřnosti s menší vzduchovou komorou. To ve finále znamená, že jak patrona FIT4, tak levnější provedení GRIP jsou uzpůsobeny výhradně pro tuto vidlici a jak jejich vnitřnosti, tak ani ovládací elementy nejsou kompatibilní s ostatními patronami, použitými na tradičních modelech Fox vidlic.

Logicky je zde i výrazně menší vzduchová komora, do které v případě ladění dáte méně tokenů (maximálně 4).

Standardně je hodnota zdvihu nastavena na 40 mm, ale lze ji rozšířit na 50 mm, takže s použitím 50mm plášťů fakticky dostáváte kombinované vzduchové 100mm odpružení. K dispozici by měla být tato novinka jak v prémiové verzi Factory s Kashimou, tak v dostupnějším provedení s černými kluzáky Performance. Ceny by se měly v obou případech pohybovat do 30 tisíc Kč. Kompletní info zde www.ridefox.com. Info o dostupnosti vidlic poptávejte u českého zastoupení na www.cyklosvec.cz.

Přečteno - 6982x Tagy: fox gravel
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Ostatní závodyČtvrtý díl UCI World Gravel Series hostily Jizerky, nejlepší Čech Paprstka
  Čtvrtý díl UCI World Gravel Series hostily Jizerky, nejlepší Čech Paprstka
 2. DoplňkyFox uvádí speciální edici s Tahnée Seagrave
  Fox uvádí speciální edici s Tahnée Seagrave
 3. Tech newsCannondale inovoval hliníkový štěrkolet Topstone pro masy
  Cannondale inovoval hliníkový štěrkolet Topstone pro masy
 4. DoplňkyApidura připravuje bikepackingovou aerodynamickou sadu brašen
  Apidura připravuje bikepackingovou aerodynamickou sadu brašen
 5. Ostatní závodyGravel má za sebou nejnabitější víkend - Unbound, SP a KPŽ
  Gravel má za sebou nejnabitější víkend - Unbound, SP a KPŽ
 6. Ostatní závodyGravel bude mít své první mistrovství ČR, hostitelem je Hlinsko
  Gravel bude mít své první mistrovství ČR, hostitelem je Hlinsko

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #6 Aleš Procházka - vloženo: 21.04.2022 v 07:37:04

  Nejen naše devadesátková pionýrská MTB generace se tomu směje, Johne Tomacu, znovu objevili Tvoji Yetinu z roku 1990! Kdo nevěří, ať se podívá na https://roadbikeaction.com/bell-helmets-tribute-to-john-tomac/

  Ale co se musí nechat, dunivý zvuk plného diskového kola v lese, to bylo něco, u nás to moc nebylo, ale venku velká paráda :- ) A k tomu americká přilba Bell a kšilt Troy Lee design, kdo nezažil, nepochopí...

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #5 rotik - vloženo: 20.04.2022 v 16:16:27

  No ještě pár let horské kolo bude opět vynalezeno!

  Úplně zbytečný produkt, kromě toho ani ten gravel bike s tou odprženou vidlí není pěkný. Nechápu lidi, kteří si to ve finále koupí, ale to je ta sorta, která by koupila jakoukoliv blbost.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #4 Honza S. - vloženo: 20.04.2022 v 13:05:31

  Dokud to nebude mít lockout na řídítkách a možnost 203 mm brzdového kotouče, tak to nechci. :-D

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #3 Babaja - vloženo: 20.04.2022 v 11:15:07

  Gravel bike je o jednoduchosti. Tohle je jen další kurvítko a šidítko navíc. Zbytečně se zvyšuje váha celku a cena také letí do ...... :-)

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #2 Pavel Trance - vloženo: 20.04.2022 v 10:46:08

  Podle mě ještě chybí "fat" verze gravel bike :) geniální marketing. je to vlastně takové krosové kolo. A obloukem z toho bude zase xc raketa :D Hlavně že to lidi kupují :)

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #1 michal-j - vloženo: 20.04.2022 v 10:19:12

  šířka pláště + zdvih vidlice = celkový zdvih? to je vážně geniální myšlenka...

  jaký tlaky je asi tak potřeba vozit, aby ten plášť „chodil“ 50 mm?

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744