GT Force 29 Elite

Americké GT se v posledních letech rozhodlo, že je potřeba uspokojit také příznivce vysokozdvihových 29" kategorií celoodpružených kol a dnes se podíváme na jedno z nich...

Autor: Petr Bureš
Foto: Petr Bureš
GT Force 29 Elite

Před nějakou dobou GT vzdalo snahy prosadit se na poli závodních nízkozdvihových fullů a raději své síly plně upřelo na trailová a gravity celoodpružená kola. V rámci tří modelových řad dnes nabízí Sensor, Force a Fury, které ve všech případech mohou zákazníci zvolit jako devětadvacítku a pouze Sensor nemá 27,5" alternativu, jinak jak enduro Force, tak sjezďák Fury můžete mí s oběma průměry kol.

My se dnes podíváme na základní model nejnovějšího přírůstku v 29" nabídce GT, kterým je hliníkový Force 29 Elite. Na rozdíl od sedmadvacítkových modelů GT zatím devětdvacítkové Forcy nenabízí v karbonovém provedení, nicméně vizuálně jsou hliníkové rámy velice podobné svým karbonovým sourozencům.

Základ tvoří hydroformované hliníkové trubky, které jsou naohýbány tak, aby se do rámu vešel svisle situovaný a před sedlovou trubkou umístěný tlumič. Horní rámovka je před sedlovou trubkou zlomena směrem dolů a v místě zlomu je na ni napojena krátká zpevňující spojka.

Zadní LTS stavba je postavena na bázi poměrně robustních plochých trubek, takže je patrné že k vyšším zdvihům chtělo GT nabídnout také adekvátní tuhost rámu a zadní stavby. Ta je koncipována jako klasická čtyřčepová s vodorovným vahadlem uchyceným na sedlové trubce a hlavním čepem ve výšce jediného převodníku.

GT u svých hliníkových rámů zatím nepodlehlo mánii vnitřního vedení kabeláže a zvolilo klasický způsob tažení bovdenů po horní části spodní rámovky. U středu pak kabeláž zajede na spodní stranu řetězových vzpěr a po nich se pak vine až k přehazovačce a třmenu zadní brzdy s tím, že na několika místech ji přidržují navařené úchyty.

Specifikem zadní stavby je pak ještě jedna věc a tou je možnost nastavení geometrie. To probíhá prostřednictvím excentru, umístěného v rámci spodního uchycení tlumiče v rámu. Můžete si tak jemně doladit výšku středu, úhel vidlice a také úhel sedlové trubky podle toho, jaké nastavení preferujete, nebo jaké vám vyhovuje pro daný typ jízdy.

Jinak rám je postaven na bázi závitového BSA 73mm středového složení a nepočítá s používáním jiných než jednopřevodníkových klik.

Přečteno - 9259x Tagy: gt 29 tech2020
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: GT 2021
  Fotogalerie: GT 2021
 2. Tech newsGT 2021 - co nového?
  GT 2021 - co nového?
 3. TechnikaFotogalerie: Giant XTC Advanced 29 2
  Fotogalerie: Giant XTC Advanced 29 2
 4. TechnikaFotogalerie: Santa Cruz Hightower C R
  Fotogalerie: Santa Cruz Hightower C R
 5. Testy - RecenzeTEST: Santa Cruz Hightower C R
  TEST: Santa Cruz Hightower C R
 6. Tech newsEquator připravil nová karbonová zapletená MTB kola
  Equator připravil nová karbonová zapletená MTB kola

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #2 petan - vloženo: 26.08.2020 v 07:06:59

  odpověď na Honza S. — #1 Sériově je tam osazená vzduchovka a výrobce pokud vím jinou volbu nenabízí.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 Honza S. - vloženo: 25.08.2020 v 14:29:39

  Nabízí to i s pružinovou Z1?

  Jinak by si mohli dát aspoň trochu práce se začištěním těch svárů, takhle to je jak pěst na oko.

  1. na tento komentář reaguje petan — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744