KTM Scarp Prestige 29 2013

Rakouské KTM se na příští rok vyzbrojilo opravdu velkým X-Country kalibrem...

Autor: Petr Bureš
KTM Scarp Prestige 29 2013

Dnes si podrobněji představíme horkou novinku od rakouského KTM, která nese jméno Scarp a je určena zejména X-Country závodníkům, neb jde o celoodpružený bike postavený na karbonovém rámu se zdvihem 100 mm.

Jak jsme před časem avizovali v článku KTM 2013 představeno, tak tahle firma, pro kterou je typickou barvou oranžová, se velmi pečlivě připravovala na příští sezonu. Výsledkem je hned několik zbrusu nových modelů z nichž devětadvacetipalcový Scarp patří k těm nejzajímavějším.

Když konstruktéři pracovali na tomto modelu, měli jasné zadání, postavit co možná nejtužší bike. Využili k tomu maxima svých zkušeností a výsledkem je nový karbonový rám, který na první pohled vyniká zejména masivní výrazně tvarovanou hlavovou pasáží, výrazným slopingem, novým pojetím odpružení a spoustou dalších trendy detailů.

Hlavová trubka přecházející masivním podélným prolisem do horní a spodní rámové trubky je patentovaným detailem KTM. Je logické, že zde najdeme vstupy pro vnitřní vedení bovdenů, protože vnější by bylo u takto pojaté hlavovky nepraktické. Tapered hlavovka je samozřejmostí.

Zcela nová je však i kinematika zadního odpružení. KTM si ji pojmenovalo PDS, nicméně při bližším pohledu zjistíte, že jde v podstatě o klasický přepákovaný jednočep s plovoucím tlumičem. Tlumič není totiž fakticky vůbec spojen s předním rámovým trojůhelníkem a díky tomu je jeho progresivita nastavena o poznání jinak než u klasických konstrukcí.

Dálší "vychytávkou", dá-li se tak říct, je direct mount jak u přehazovačky, tak u přesmykače. Díky masivnímu osazení Shimano si tento prvek mohlo KTM dovolit u většiny svých novinek Scarp nevyjímaje.

Masivní středová pasáž rámu spoléhá na BB pressfit a na zadním kole samozřejmě najdeme pevnou osičku standardu X12 o šíři 142 mm, kterou obepínají speciálně tvarované 3-D patky s integrovaným postmount uchucením zadního kotoučového třmene.

Pokračovat na: Shimano pouze

Seznam stránek článku:

 1. KTM Scarp Prestige 29 2013
 2. Shimano pouze
 3. Fotogalerie
Přečteno - 30130x Tagy: ktm 29 karbon tech2013
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeTEST: Yeti SB 130
  TEST: Yeti SB 130
 2. Tech newsSanta Cruz odhalil Megatower!
  Santa Cruz odhalil Megatower!
 3. TechnikaFotogalerie: Scott Spark RC 900 World Cup
  Fotogalerie: Scott Spark RC 900 World Cup
 4. PreviewScott Spark RC 900 World Cup - je libo závoďáka?
  Scott Spark RC 900 World Cup - je libo závoďáka?
 5. TechnikaFotogalerie: 4Ever Scanner 29 11
  Fotogalerie: 4Ever Scanner 29 11
 6. TechnikaFotogalerie: Ghost SL AMR 9.9 LC
  Fotogalerie: Ghost SL AMR 9.9 LC

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744