KTM Scarp Prestige 29 2013

Rakouské KTM se na příští rok vyzbrojilo opravdu velkým X-Country kalibrem...

Autor: Petr Bureš
KTM Scarp Prestige 29 2013

Dnes si podrobněji představíme horkou novinku od rakouského KTM, která nese jméno Scarp a je určena zejména X-Country závodníkům, neb jde o celoodpružený bike postavený na karbonovém rámu se zdvihem 100 mm.

Jak jsme před časem avizovali v článku KTM 2013 představeno, tak tahle firma, pro kterou je typickou barvou oranžová, se velmi pečlivě připravovala na příští sezonu. Výsledkem je hned několik zbrusu nových modelů z nichž devětadvacetipalcový Scarp patří k těm nejzajímavějším.

Když konstruktéři pracovali na tomto modelu, měli jasné zadání, postavit co možná nejtužší bike. Využili k tomu maxima svých zkušeností a výsledkem je nový karbonový rám, který na první pohled vyniká zejména masivní výrazně tvarovanou hlavovou pasáží, výrazným slopingem, novým pojetím odpružení a spoustou dalších trendy detailů.

Hlavová trubka přecházející masivním podélným prolisem do horní a spodní rámové trubky je patentovaným detailem KTM. Je logické, že zde najdeme vstupy pro vnitřní vedení bovdenů, protože vnější by bylo u takto pojaté hlavovky nepraktické. Tapered hlavovka je samozřejmostí.

Zcela nová je však i kinematika zadního odpružení. KTM si ji pojmenovalo PDS, nicméně při bližším pohledu zjistíte, že jde v podstatě o klasický přepákovaný jednočep s plovoucím tlumičem. Tlumič není totiž fakticky vůbec spojen s předním rámovým trojůhelníkem a díky tomu je jeho progresivita nastavena o poznání jinak než u klasických konstrukcí.

Dálší "vychytávkou", dá-li se tak říct, je direct mount jak u přehazovačky, tak u přesmykače. Díky masivnímu osazení Shimano si tento prvek mohlo KTM dovolit u většiny svých novinek Scarp nevyjímaje.

Masivní středová pasáž rámu spoléhá na BB pressfit a na zadním kole samozřejmě najdeme pevnou osičku standardu X12 o šíři 142 mm, kterou obepínají speciálně tvarované 3-D patky s integrovaným postmount uchucením zadního kotoučového třmene.

Pokračovat na: Shimano pouze

Seznam stránek článku:

 1. KTM Scarp Prestige 29 2013
 2. Shimano pouze
 3. Fotogalerie
Přečteno - 33846x Tagy: ktm 29 karbon tech2013
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. TechnikaFotogalerie: Trek E-Caliber 9.6
  Fotogalerie: Trek E-Caliber 9.6
 2. Testy - RecenzeTEST: Trek E-Caliber 9.6
  TEST: Trek E-Caliber 9.6
 3. Tech newsNový Canyon Lux Trail CF 2022
  Nový Canyon Lux Trail CF 2022
 4. DoplňkyWTB uvádí na trh karbonová kola CZR
  WTB uvádí na trh karbonová kola CZR
 5. TechnikaFotogalerie: Ibis Ripmo V2
  Fotogalerie: Ibis Ripmo V2
 6. TechnikaFotogalerie: Giant Reign 29 2
  Fotogalerie: Giant Reign 29 2

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744