Made in CZ - Gebhardt

Druhá vizitka českých firem putuje z České Kamenice, kde jméno Gebhardt tiskne do svých výrobků čtyřčlenná parta pod vedením Petra Gebhardta...

Autor: Jan Němec

V pořadí druhým medailonkem českých značek je severočeský Gebhardt, výrobce duralových převodníků, klik a jak říká majitel firmy Petr Gebhardt, v podstatě čekohokoliv. Sám jsem byl při své návštěvě svědkem konzultace výroby sněhových lyžin nebo krytů startérů pro ulralehká letadla s místním pilotem a instruktorem létání.

Ale pojďme se spíše podívat na značku Gebhardt jako na cyklistického specialistu. Všichni jsme již alespoň jednou v životě slyšeli pojem "garážovka". Netuším, kdo si pod tímto názvem co představuje, ale pro mne to bude od návštěvy České Kamenice právě Gebhardt. U vjezdu do zahrady mne vítal Roman Horký v lehce zašpiněných montérkách, majitelova pravá ruka a hned mě vedl do jednoho ze dvou domů z třicátých let. "Tady tenhle to je naše výroba a tady bydlí Petr a má tu kancelář," představoval Roman. "Ještě se musíš seznámit s Porinkou." Fenka středoasiata mě očuchala, Roman jí sdělil, že jsem kamarád a mě spadl kámen ze srdce, protože přestala cenit zuby a začala vrtět ocasem. "Porinka je součástí firmy, vidíš tady má i svoje místečko s dekou," ukazuje Roman ke vchodu.
Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta

Čtyřicetiletý vystudovaný strojař a zakladatel firmy Petr Gebhardt vůbec nepůsobí jako někdo, kdo řídí firmu. V černém triku a černých džínách bych ho spíše tipnul na umělce. Kdo ale zná jeho výrobky, musí uznat, že trochu umělcem je. Zamyšleně seděl v křesle a vyprávěl. Sem tam jen zvedl telefon nebo zapnul fax. Zrovna řešil objednávku z Belgie.

"Naše historie sahá do roku 1991, kdy jsem měl opravnu kol. Nedlouho na to jsem udělal první převodník. Jako strojaře mě to zajímalo. Začátky byly hodně těžký a v Česku je to pořád. Hodně nám pomohla biková Evropa ve Špindlu v roce 1995, kam jsme vyrazili s nabídkou převodníků a našli kontakty do světa," popisoval začátky firmy Petr a pokračoval, jak mu pomohlo jeho německé jméno, ale prý trvalo sedm let, než se dostal do povědomí. "Jméno Gebhardt mi pomohlo v Evropě, hlavně v Německu, kde máme největší odbyt. Ale zase na druhou stranu si hodně lidí u nás v Česku myslí, že jsme firma německá." A tak to máš Petře pravdu, říkal jsem si pro sebe, protože do téhle skupiny lidí jsem kdysi patřil i já. "Některý zahraniční firmy si taky myslí, že jsme německá firma, která má v Česku jen levnou výrobnu," usmívá se a je na něm vidět radost, že tomu tak rozhodně není.
Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta

Radost jsem měl i já, protože bylo příjemné poslouchat příběh nadšence a fajnšmekra, který v poměrně skromných podmínkách dokáže vyrobit skvělé kousky. Svou funkci musí splňovat také, protože by si je australský dráhařský nároďák nevzal na Olympijské hry. Výrobky Gebhardt jsou známé hlavně v Německu v Belgii a Holandsku. "Největší počet převodníků vyvezeme do Německa, ročně to dělá asi 10.000 kusů. Vyrábíme pro ně převodníky na závodní kola, ale i pro obyčejná turistická. Měsíčně jich vyrobíme 1.000, vše na zakázku, na skladě nemáme nic," popisoval situaci Petr a dodal, že v roce 1995 dokázali vyrobit 200-300 kousků. Dnes má firma Gebhardt zastoupení v několika státech světa. A co doma? "Doma je to těžké, nedokážeme konkurovat cenou. Většina výrobců dělá vše na Taiwanu nebo jinde v Evropě. Ale tohle by nás nenaplňovalo, baví nás dělat originální věci s vlastním designem. Bohužel jsou pro náš trh ještě příliš drahé," ukazoval Petr na silniční kliky za 6.000.
Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta

Na stole v kanceláři se povalují mě neznámé součástky, co to je, ptám se? "To jsou brejle na vidlice pro kolovou. V současný době totiž spolupracujeme se švýcarskou firmou Star Bicycle, která dělá speciály na kolovou, respektive rámy vyrábí Duratec pod touto značkou. My jim dodáváme pastorky, kliky, převodníky a pak vyrábíme "brejle" na speciální vyměnitelný vidlice. Hráči kolový jsou pro nás perfektními testery matroše, jejich kola dostávají největší záhul - na "furtošlapu" neustále akcelerují a brzdí, míč je tvrdý." Což v podstatě dokazuje, že Gebhardt dokáže vyrobit v podstatě cokoliv ještě přihazuje "Jo, frézovali jsme i formu na kryt veřejnýho osvětlení. Celkem je to už 4.000 druhů výrobků, které umíme vyrobit."
Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta

Důležitým zlomem ve výrobním procesu firmy Gebhardt nastal v roce 2004, kdy zakoupili CNC frézu. "Pořád ještě převažuje klasická výroba lisováním a stříháním, ale novou technoligií CNC dokážeme zákazníkům nabídnout určitý luxus. Fréza dokáže za cca 20 min vyrobit komplet převodník." Ještě musím dovysvětlit, co to ta CNC fréza vlastně je - po lopaticky vzato je to hodně velký stroj řízený počítačem. Stroj dokáže dle předem specifikovaných údajů v počítači přesně vyfrézovat tvar z kusu materiálu.

Po hodince povídání s Petrem Gebhardtem už mě Roman Horký vedl do "výrobní haly", která je umístěná ve vedlejším, nově natřeném domě. "Petr má rád historii, takže když dům kupoval, zjišťoval něco o původu domu. Sídlila tu německá firma Halie vyrábějící rámečky na filmy. Proto i na štít domu nechal napsat Halie," vysvětloval mi Roman před domem.

Za hlavním vchodem jsou dvěře do minulosti a do budoucnosti. Roman se usmívá a komentuje zařízení v levém křídle, které si již leccos pamatuje. Ale kluci na staré stroje nedají dopustit, mají svou kvalitu a historii. Ve mě to umocňovalo pocit ruční, garážové práce. Roman mi o každém stroji něco málo pověděl, bylo vidět, že si jich váží. V pravé části budovy jsme vstoupili do budoucnosti. Tam se nacházela CNC fréza za 3,5 milionu korun, která vrývá do duralu originální design značky Gebhardt. "Trvalo nám skoro půl roku než jsme se s tou mašinou naučili pracovat," tvrdí Roman. A já se mu při pohledu na pracující frézu vůbec nedivím, všechno nejdříve musel naprogramovat v počítači, přesně upevnit atd. Důležité je připomenout, že design jejich převodníků a klik je z hlav Petra a Romana. "Každý z nás má nějaký návrh a potom nad tím diskutujeme až dojdeme k závěrečné podobě. Záleží nám na detailech a originalitě," povídal Roman a zároveň mi ukazoval bikové převodníky XCM nebo novinku sjezdovou kliku AXE.

Právě na AXE klikách letos jezdil třeba Vlasta Hynčica, Pavel Čep, Adam Vágner nebo Michal Matys. Na ponku dokonce byly Pavlovy kliky, kromě opotřebovaného laku nenesly známky únavy. "Stačí opískovat a dát znova do laku," říká Roman. Silniční a cyklokrosvé kousky potom testuje Kamil Ausbuher nebo Ondřej Lukeš. Tým KC Kooperativa SG Jablonec n/N a RAVO Racing Team (Ivan Rybařík, Zdeněk Kříž, Jiří Vávra) prověřují výrobky na XC a marathonských tratích.
Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta Navsteva u Gebhardta

"V hlavě mám středové složení, které bychom chtěli vyrábět. Věřím, že spolu s klikama a převodníkama se bude ještě lépe prodávat." Takže se nechme překvapit, věřme, že ta "věc" bude stejně originální a funkční jako současné výrobky firmy Gebhardt.

 

Firma : Gebhardt
Založeno : 1991
Zakladatel : Petr Gebhardt
První činnost : opravy kol
První produkt : převodník
Současná produkce : převodníky, kliky
Počet zaměstnanců : 4 a pes
Sídlo : Česká Kamenice
web: www.gebhardt.cz

 

Mapy v článku použity z Google Earth
Foto : Jan Němec

Přečteno - 15661x Tagy: tech czechmade
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Tech newsRock Shox Pike, Lyric a ZEB novinky pro MY2023
  Rock Shox Pike, Lyric a ZEB novinky pro MY2023
 2. DoplňkyTune novinky 2019 přehledně
  Tune novinky 2019 přehledně
 3. Testy - RecenzeTam, kde veloduše dostávájí duši
  Tam, kde veloduše dostávájí duši
 4. ServisVýroba pláště? To je precizní hodinářské dílo
  Výroba pláště? To je precizní hodinářské dílo
 5. TechnikaFotogalerie: Na návštěvě v Gold Fren
  Fotogalerie: Na návštěvě v Gold Fren
 6. ServisMade in CZ - Gold Fren
  Made in CZ - Gold Fren

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #16 Jenik - vloženo: 07.01.2006 v 11:32:52

  Tak nevim, já mám bikový kliky i převodníky a jsem maximálně spokojenej.kliky jsou tuhý, převodníky řaděj super.Vážim metrák, jezdim agresivně, mám na převodníkách najeto6000km a necejtim potřebu je vyměňovat.Fandim českejm značkám, co šlo, to mam na kole z ČR.Ještě jednou věcí si mě firmička získala.Jsou pružný, udělaj sokoli na zakázku.Mám kliky na bika 185mm...
  Jste fajn, kluci makejte na tom...Fantim vám.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #15 Renda - vloženo: 04.01.2006 v 13:37:10

  Já na jejich převodníky nedám dopustit. Na bikrosovém kole jsem měl FSA, který jsem hned utrhnul, tak jsem koupil Gebhardta a ten vydržel v pohodě celou sezónu.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #14 pavel - vloženo: 02.01.2006 v 13:41:22

  prevodnik - Jo omlouvam se:vyjizdce

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #13 pavel - vloženo: 02.01.2006 v 13:39:56

  prevodniky - Ja sam musim rict, ze geb prevodnik sem ohnul hned na první vijizdce.Sou hodne mekky.Ale zase na druhou stanu sou docela levny...

  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #12 al - vloženo: 23.12.2005 v 23:39:19

  no broblemo - jezdim tyhle převodníky už nějak čas a nemůžu si stěžovat.neměl jsem s nima jedinej problém. kluci fandim vám a nadále u vás zůstanu!!!

  odpověz na tento komentář
 6. avatar
  #11 dyktátor - vloženo: 23.12.2005 v 19:46:20

  pro Hájes - kládou s tebou, Hájesi jsem potěšen, že si někdo všímá čím se ty fantastický převodníky vyráběj. Přiznávám , že část nástrojů klukům dodávám- vesměs ale speciály z HM (pro nestrojaře česky tvrdokov, což je...). Kdo nikdy neobráběl hliník a slitiny Al, neví jaká je to "slast". Držím klukům palce páč pozoruju "vývoj firmy "z povzdálí a vím že prodělali ohromný posun vpřed. pro škatrohlídy dodávám, že jezdím jejich převodníky moooc dlouho a nemám s nimi problémy - myju občas řetěz a snažím se neřadit v tahu i když na tahu občas zařádím. tak Kládou a fanděte jim , kluci umí.

  odpověz na tento komentář
 7. avatar
  #10 haryk - vloženo: 23.12.2005 v 15:39:41

  je to slabota - Jejich první převodníky byly super.Ale poté, co je začali dělat z tvrzenýho tvarohu, od nich dávám ruce pryč.Po necelé 100.km, zub napůl vylomenej.4 mí známí dopadli podobně.Těm, kterým vydržely dýl, zase zpříjemňovaly život gróty...slabota.Oficiální media je vynášejí do nebes, ale bikeři vědí, že stojí za prdlajs.Zlatý 2XM.

  odpověz na tento komentář
 8. avatar
  #9 Hajes - vloženo: 23.12.2005 v 01:39:50

  na Gebhartu jezdim asi 5 let. podporuji ceske znacky, ale musim priznat, ze prevodniky jdou opravdu blato,z razenim nemam zkusenosti bo na DH stroji neni treba presmykac ;-) mozna by to chtelo jinaci slitinu hlinku, neco tvrdsiho...jinak panove drzim palec, jste umelci...jeste se zeptam proc pouzivate normalni HSS frezy nebo se mylim a spatne vidim?

  odpověz na tento komentář
 9. avatar
  #8 a - vloženo: 22.12.2005 v 21:01:42

  Nic ve zlém - Ty převodníky jsou strašná měkota.Jinak ty kliky jsou super.

  odpověz na tento komentář
 10. avatar
  #7 Meesha - vloženo: 22.12.2005 v 20:31:22

  Prvni sada prevodniku mi odesla cca po 6tis. km. Nebyl s nima zadnej problem, tak sem 32z koupil znovu. Nebyl to sice CNC, ale stal asi 650Kč. Po 130km mel zohybany a vykousany zuby. Tak sem je narovnal, ze to dojezdim a ted po nejakejch 2000km je uplne hladkej, takze u me Gebhardt uz neee...

  Kliky sou ale designove pekny.

  odpověz na tento komentář
 11. avatar
  #6 gapa - vloženo: 22.12.2005 v 16:54:12

  Naaadhera! Uz nejakou dobu slintam. Az budou mit jeste ten stred, jdu do toho. Do ty doby setrim : )

  odpověz na tento komentář
 12. avatar
  #5 CNC fans - vloženo: 22.12.2005 v 15:11:42

  Dřív bych si výrobek typu převodník od Gebhardtu nekoupil - důvod lisované shimano prostě řadilo líp.Teď už bych se této koupě nebál - lisovné náběhové nýty - frézované náběhové hrany - to už je dnes pro Gebhardt samozřejmost.Desig je oproti fádní konkurenci skvělý a co se ceny týče - nutno porovnávat rovný s rovným - co třeba takhle další CNC firmy jako RaceFace ? Zdá se vám ta cena pořád vysoká ?

  odpověz na tento komentář
 13. avatar
  #4 martin - vloženo: 22.12.2005 v 09:16:01

  jo to je fakt nádhera, už kdysi když sem je poprvý viděl na výstavě, sem se do těch klik fakt zamiloval. jenom mít ty prachy navíc.

  odpověz na tento komentář
 14. avatar
  #3 lith - vloženo: 22.12.2005 v 06:10:27

  kliky se mi fakt líbí....je to poctivá práce. Strojařina :o)

  odpověz na tento komentář
 15. avatar
  #2 ZELENY MUZICEK - vloženo: 21.12.2005 v 23:36:00

  COOL - GEBHARDTOVIC kliky jsou uz od pohledu umelecka dilka, obvlaste ty sjezdacky. Hned bych do nich sel, jen na ne miti, ta cena je pro me preci jen jeste mocli vysoka. Chjo

  odpověz na tento komentář
 16. avatar
  #1 C - vloženo: 21.12.2005 v 20:45:37

  ty silnicni kliky vypadaj luxusne;

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744