Pozdě, ale přece - Ever Given přiveze kola i komponenty

Kontejnerová loď Ever Given, která na jaře zablokovala Suezský průplav, by měla dnes pokračovat v plavbě z Egypta do Evropy...

Autor: Petr Bureš
Pozdě, ale přece - Ever Given přiveze kola i komponenty

Určitě jste o tom letos v březnu také slyšeli. Příběh, jak jedna z největších lodí světa zablokovala na šest dní Suezský průplav a tím způsobila nedozírné škody mezinárodní lodní dopravě. Tím, že se v nejužším místě Suezu tato loď kvůli písečné bouři vzpříčila a nedařilo se s ní několik dní hnout a vyprostit ji, totiž prakticky zastavila nejrušnější lodní tepnu spojující Dálný východ s Evropou. Bezmocně přihlížejícím lodním specialistům tehdy pomohla až matka příroda. Díky přílivu, který zvedl hladinu o několik metrů, se mohl Ever Given vyprostit a odplout o pár kilometrů dál, kde ho však místní úředníci následně zadrželi a kde nuceně kotvil až do dneška.

Egyptská správa Suezu a majitel kontejnerové lodi, japonská firma Shoei Kisen Kaisha, dlouho vyjednávali o odpovídající kompenzaci. Původně Egypt požadoval v přepočtu asi 20 miliard korun. S tím ovšem japonská společnost vlastnící loď nesouhlasila, a tak se od března vedla jednání obou stran společně se zainteresovanými pojišťovnami, které nakonec 23. června oznámily, že dospěly ke kýžené dohodě a dnes, tedy 7. července, by měla kontejnerová loď Ever Given konečně pokračovat v plavbě do Rotterdamu.

Oznámená dohoda je velkou úlevou především pro obě strany sporu, ale samozřejmě i pro mnoho firem a společností, které na ni mají své zboží a v předchozích měsících tak musely několikrát posouvat své dodací termíny, kvůli zablokování lodi na egyptském území. Na Ever Given se údajně nachází kontejnery s koly a komponenty hned několika značek. Mezi přímo postižené patří jednak dvě menší britské značky Pearson 1860, zabývající se výrobou silničních a gravel kol, a Bird, která pro změnu nabízí výhradně trailové a allmountain fully, ale i dva giganti, a to německý Canyon a americký Specialized, jehož zásilka na lodi Ever Given míří do holandské pobočky Specialized Europe, která mimochodem obsluhuje také Českou republiku.

Tento incident znovu prokázal, že Suezský průplav je nezbytným spojovacím článkem pro přepravu z Dálného východu do Evropy. Rovněž odhalil zranitelnost globálního dodavatelského řetězce, který je na pravidelných dodávkách zboží postaven a nepočítá s takto dlouhými prodlevami. Po tom všem byly zasaženy samozřejmě nejenom společnosti s produkty na palubě Ever Given, ale bezmála týdenní zastavení provozu Suezu se dotklo přibližně 400 dalších kontejnerových lodí a tankerů, které musely na místě čekat, až bude kanál znovu zprůchodněn. Nahromaděné lodě pak musely i po zprovoznění průplavu čekat několik dalších dní, než se na ně dostala řada ve frontě čekajících lodí na průjezd. Celkově pak tyto lodě obsahovaly mimo jiné i mnoho stovek kontejnerů určených pro cyklistický průmysl v Evropě.

V tuto chvíli není jasné, kolik nakonec zaplatil japonský vlastník lodě jako náhradu. Zajímavé však je, že částka byla dohodnuta poměrně rychle. Obvykle může totiž takové vyřízení reklamace trvat celé roky, protože se strany zpravidla nemohou dohodnout na výši odškodnění, dosahujícího astronomických výšin. Egypt údajně nejprve slevil a z původních 20 mld. snížil požadavek na 12 mld. Kč. Japonský majitel Ever Given na oplátku nabídl náhradu v přepočtu 3,2 mld. Kč, což ovšem podle názoru správce průplavu nestačilo ani na pokrytí nákladů. Jak vysoká byla výsledná částka, na které se obě strany dohodly, nebylo dosud zveřejněno. Jisté je, že podobné incidenty jsou a budou noční můrou nejenom samotných rejdařů, ale také většiny výrobců, kteří jsou přímo závislí na pravidelných dodávkách zboží z Dálného východu.

Přečteno - 14845x Tagy: busines
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. ServisYT prodáno - nový investor má velké plány
  YT prodáno - nový investor má velké plány
 2. ServisShimano trhá prodejní rekordy a plánuje výrobní posílení
  Shimano trhá prodejní rekordy a plánuje výrobní posílení
 3. ServisItalské značky Cinelli a Columbus přebírá nový americký majitel
  Italské značky Cinelli a Columbus přebírá nový americký majitel
 4. ServisCook Bros. Racing se vrací
  Cook Bros. Racing se vrací

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #2 Honza S. - vloženo: 07.07.2021 v 13:40:31

  odpověď na trance28 — #1 Co se ti na tom nezdá? Kudy jede, tudy platí. :-)

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 trance28 - vloženo: 07.07.2021 v 11:35:39

  ... dnes pokračovat v platbě z Egypta do Evropy... :-) nemelo byt v plavbe?

  1. na tento komentář reaguje Honza S. — #2
  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744