Rouvy - OH trať nebo cesta na Mortirolo do každé domácnosti

Představme si aplikaci z české dílny, která u nás není příliš známá, ale ve světě slaví úspěch. Povídá jeden z jejich tvůrců Petr Samek...

Autor: Jakub Jirků
Foto: archiv Rouvy, Jan Němec
Rouvy - OH trať nebo cesta na Mortirolo do každé domácnosti


Rouvy se soustředí zejména na reálné zobrazeních skutečných tratí, což ho odlišuje od slavnějšího Zwiftu, na kterém se virtuálně závodí. A jde mu to dobře, Jaroslav Kulhavý díky této aplikaci trénoval na svém domácím trenažéru na olympijskou trať v brazilském Riu. Rouvy je známé hlavně v anglofonních zemích, v Česku si příliš fanoušků zatím nenašlo. Potkali jsme se s Petrem Samkem, bývalým studentem vimperského sportovního gymnázia, členem mládežnického týmu České spořitelny a v neposlední řadě s jedním ze zakladatelů firmy Sportsoft. Právě její zakladatelé stojí za vznikem virtuálního tréninku Rouvy. 


Kdy jste s vývojem aplikace začali?
Stalo se tak v roce 2006. V té době době existovaly pouze primitivní aplikace na trenažéry. Během několika let postupně naše vývojářská parta dokončila své školy a díky tomu, že jsme se domluvili v roce 2011 na spolupráci s výrobcem trenažerů CycleOps, jsme expandovali do Ameriky. Celý 20členný tým programátorů je kompletně český. 

Co název Rouvy znamená?
Vůbec nic, ale ve všech jazycích se vyslovuje stejně.


Petr Samek vypráví...

Co potřebuji ke zprovoznění aplikace?
Potřebuješ mobil, nebo počítač a trenažér. Aplikace je dosažitelná pro Android i IOS. Čili do naprosté většiny mobilů a tabletů. Pro počítače nevyrábíme jen verzi pro MacBooky, pro ostatní zařízení je také dostupná. Komunikace probíhá u telefonů zpravidla přes bluetooth, u počítačů doporučujeme zakoupit na našem e-shopu ještě externí přijímač speciální určený pro komunikaci.
Zcela jistě doporučujeme chytrý trenažér.  Největší firmy TACX a Elite ho prodává za cenu od 18 000 korun. Pokud víme typ trenažéru a rychlost, dokážeme dopočítat výkon, avšak ty chytré měří výkon samy a přesně. Aplikace automaticky upravuje zátěž dle profilu, pokud máš však základní trenažér, musel bys upravovat zátěž sám dle pocitu.

Čím se nejvíce lišíte od Zwiftu, což je nejpopulárnější aplikace pro domácí trénink?
Našemu konceptu říkáme indoor cycling reality, čili se snažíme o co nejreálnější zobrazení skutečných tratí a jejich obtížnosti. Jízda se odehrává v reálném prostředí, protože trasy se snímají kamerou a jejich profil zaznamenává GPS. Cílem je, aby vydaný výkon na trenažéru přesně odpovídal realitě. Pokud nějaký kopec vyjedeš za půl hodiny, tak při stejném úsilí na rouvy ho vyjedeš také. Oproti tomu Zwift je zaměřen hlavně na závodění a komunitu, takže soupeření na něm probíhá online a své rivaly vidím. Zátěž na něm je jenom 75 % reálného odporu, aby to lidem lépe ubíhalo a měli lepší pocit. My zátěž simulujeme velice přesně.

Kolik stojí předplatné aplikace?
Pro vyzkoušení je prvních 14 dní zdarma, základní měsíční členství stojí 150 korun, avšak mohu vřele doporučit prémiový účet. V něm můžete jezdit i trasy, které jsme převzali od jiných výrobců a řadíme je mezi nejkvalitněji zpracované. Při ročním předplatné stojí 165 korun měsíčně. Nutno podotknout, že při placení v korunách jsou ceny výrazně nižší, aplikace je pro český trh výrazně levnější než třeba pro americký.


Jára Kulhavý a jeho Rouvy
 

Kolik máte uživatelů?
Jejich počet výrazně stoupá, paradoxně i díky Zwiftu, který ovládá zhruba polovinu tohoto trhu. Také zaznamenáváme velký nárůst používání chytrých trenažérů, před dvěma lety jich bylo 40 %, dnes již 80 % uživatelů naší aplikace jezdí na chytrých trenažérech. Přesná čísla nechceme zveřejňovat, ale odběratelů newsletteru máme přes 100 000 a zhruba 30 000 cyklistů absolvuje naší kariéru.

Co je ta kariéra?
Přestože se nezaměřujeme na závodění, tak i tak nabízí možnost porovnat síly. U jednotlivých tras existují tabulky, kam se při tvém průjezdu zapíše tvůj čas. Dále můžeš absolvovat různé úkoly- projet určité trasy, najezdit stavovený počet kilometrů a nastoupat daný počet výškových metrů. Při jejich splnění se dostanete v rámci kariéry na další úroveň. Pro nejhorlivější jezdce, co najezdí s aplikací přes 400 hodin ročně, máme označení legendy a jsou zapsáni na našich stránkách.

Nabízíte podobně jako další aplikace nějaké další funkce, které by mohl cyklista použít k vylepšení svého jízdního projevu? Něco jako jsou například tréninkové plány, kde by se mohl systematicky připravovat na svůj cíl.

Nabízíme propojení s Training Peaks, kdy zadané tréninky se samy přesunou do Rouvy, kde je pak objedeš.
Tréninkové plány nevedeme, jelikož by to pro nás znamenalo najímat trenéra a navíc je v tomto oboru velká konkurence. Avšak nabízíme při používaní wattmetrů v klikách kompletní analýzu šlapání: jakou silou a jakým směrem působí noha na pedál, také jestli šlapeš silněji pravou, nebo levou nohou.

Mohu si na Rouvy vytvořit vlastní trasu?
Samozřejmě! To je základní princip, jak přibývají trasy, ty nejlépe zpracované pak certifikujeme. Na vytvoření tras je nejjednodušší variantou Garmin Virb, který má v sobě jak GPS, tak kameru.  Má kvalitní outdorovou kameru, přičemž snímá polohu pomocí GPS. Další možností je GPS a kamera zvlášť, poté je potřeba v editoru spojit s polohou obrazu na mapě. V létě představíme nový editor, aby vytváření tras bylo snadnější. Vytvoření trasy zabere nějaké 2-3 hodiny. Certifikované trasy kontrolujeme, jestli přesně sedí profil na obraz. Trasu může vytvořit každý uživatel.
většina tras je pro silniční kolo, pár jich je i na bajky, avšak u nich je často problém s kvalitou obrazu, který bývá roztřesený.

Vaší tváří je i Jaroslav Kulhavý, on skutečně používá v tréninku Rouvy?
Na Jardu jsme narazili, protože jsme si všimli, že někdo vytvořil olympijskou trasu cross-county v Riu. On na ní skutečně virtuálně trénoval, posloužilo mu to dobře, protože byla velice kvalitně zpracovaná, na dobrém trenažéru mohl cítit změnu sklonu v každé serpentině. Tak jsme si řekli: "koho jiného oslovit s propagací než právě jeho?" V USA používá aplikaci několik profesionálních triatlonistů, avšak ti nejsou pro český trh známí.


Petr Samek nastiňuje plánované novinky
 

Jaké novinky plánujete do letošního roku?
Představíme je v červenci na výstavě eurobike, kromě již zmiňovaného vylepšení editoru tras jsou vylepšení tajná. V současnosti pracujeme na dokonalém zpracování trati silničářského MS, které bude letos v kopcích okolo Innsbrucku.


Víc informací nejdete tady: www.rouvy.com

Přečteno - 15814x Tagy: kulhavý rio trénink rouvy virtuální realita
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Trénink a fitnessLockdown výzva s MTBS pokračuje, laťka už je vysoko
  Lockdown výzva s MTBS pokračuje, laťka už je vysoko
 2. Kolo pro životSáblíková a Turek vyhráli finále virtuálního KPŽ
  Sáblíková a Turek vyhráli finále virtuálního KPŽ
 3. Kolo pro životVirtuální trilogii KPŽ uzavře úterní závod v Radotíně s nabitou startovkou
  Virtuální trilogii KPŽ uzavře úterní závod v Radotíně s nabitou startovkou
 4. Kolo pro životVirtuální Šumavu vyhrál Turek těsně před Cinkem
  Virtuální Šumavu vyhrál Turek těsně před Cinkem
 5. PozvánkyČeši budou mít první virtuální mistry republiky, rozjíždí se seriál eCup
  Češi budou mít první virtuální mistry republiky, rozjíždí se seriál eCup
 6. Kolo pro životŠkarnitzl ovládl první virtuální závod roku v Hustopečích
  Škarnitzl ovládl první virtuální závod roku v Hustopečích

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744