Superior XF 959 TEST

První model 2013 v testu MTBS pochází od české firmy Superior...

Autor: Tomáš Kučera
Superior XF 959 TEST

Výrobci kol zhruba v polovině roku začínají dávat k dispozici na otestování nové modely na sezonu roku 2013. Tyto první vlaštovky se nám sice dostanou do ruky často ve výbavě lehce odlišné od pozdější sériové produkce, ale na první seznámení jsou to vzorky věru dostačující! Nejinak je tomu u Superioru. Ten vizionářsky rozšířil portfolio devětadvacítek i na celoodpružené modely a my jsme otestovali nejvyšší z nich, Sup XF 959.

Historicky první velký
Tento historicky první „superiorácký“ full na velkých kolech je postaven na hliníkovém rámu sedmitisícové řady s celkem jednoduchými profily trubek, které se mohou pochlubit propočítanými a optimalizovanými silami stěn pro dosažení co nejlepšího poměru hmotnosti a tuhosti.

Rámu opticky dominuje tapered hlavová trubka, která dává jasně najevo, že zejména její spodní ložisko bude pořádná „placka“, spolu s fortelnou spodní rámovkou. Ta se od horního svaru, kde je krabicového průřezu, rychle mění v kruh a ten si zachovává i u středového složení. Horní roura je pak po celé délce trojúhelníková a ve dvou třetinách své délky se láme, aby co nejvíce uvolnila místo pro kolena jezdce. Stejně tak není přímá ani sedlová trubka. Ta je mírně prohnutá a opticky kopíruje tvar zadního kola z důvodu zkrácení zadní stavby.

Centrem celoodpružených kol je samozřejmě tlumič. Zde nalezneme osvědčený DT Swiss, který je umístěn téměř svisle a přes pohledné vahadlo, které je vyvedeno v černé barvě, řídí práci zadní stavby. Jedná se o klasický a léty prověřený čtyřčep. Tedy s čepy, které protínají spodní ramena vidlice, a zajišťují tak větší nezávislost celku na šlapání a brzdění. Stavba je svařena z trubek převážně obdélníkových profilů, zaujmou pevnostní vzpěry patek a jejich strojní obrábění v oblasti osy zadního kola.

Celý rám je designově vyveden ve stříbrném odstínu broušeného hliníku, což je moderní i retro úprava zároveň. Za každých okolností vždy elegantní! Na rámu najdeme přípravu pro umístění jedné lahve. Lanka a hadičky jsou, jak to bývá u této značky zvykem, vedeny po spodní části dolní trubky. Spoluhráčem tlumiče evropského výrobce je špičková americká vidlice Rock Shox SID, samozřejmě v provedení 29“ s kuželovým krkem a pevnou osou. Obě jednotky lze umrtvit dálkovým ovládáním přímo z řídítek.

Přečteno - 35797x Tagy: testy superior 29 tech2013
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Testy - RecenzeTEST: Trek Checkpoint SL 7
  TEST: Trek Checkpoint SL 7
 2. TechnikaFotogalerie: Specialized Stumpjumper Expert
  Fotogalerie: Specialized Stumpjumper Expert
 3. Testy - RecenzeTEST: Stumpjumper Expert 2021
  TEST: Stumpjumper Expert 2021
 4. TechnikaFotogalerie: Salsa Fargo
  Fotogalerie: Salsa Fargo
 5. Testy - RecenzeTEST: Salsa Fargo
  TEST: Salsa Fargo
 6. Týmy a klubyMistryně světa XCM Ramona Forchini a její tým na Superiorech
  Mistryně světa XCM Ramona Forchini a její tým na Superiorech

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744