Tubolito představilo chytrou duši PSens - vyzkoušeli jsme

Smart řešení a konektivita hýbou světem a dnes tady máme další zářný příklad. Německý výrobce typických “oranžád” přišel s “chytrou” duší PSens... 

Autor: Petr Pokorný
Foto: Petr Pokorný
Tubolito představilo chytrou duši PSens - vyzkoušeli jsme

 

 

O ikonických oranžových duších Tubolito se toho napsalo už hodně, proto bych napřed rád sesumarizoval pár faktů a mých zkušeností.

 

Psal se rok 2017

Když se psal rok 2017 a Tubolito se teprve rodilo na světlo světa, v cyklistické potažmo MTB komunitě byly už ve velké míře rozšířené tzv. bezdušáky. Toto provedení lákalo příznivce zejména na nižší hmotnost, možnost foukání výrazně nižšího tlaku a ve většině případů samovolné zacelení defektu. To byly parametry, na které mohla sto let stará, klasická “gumová” duše zapomenout. Je tady však jedno velké ALE.. Bezdušové řešení je výborný sluha, ale špatný pán. Jinými slovy, když “bezdušák” funguje, je to paráda, když neustále uchází, je to noční můra.

Proto se kluci z Tubolita rozhodli vzít docela praktické, ač zastaralé řešení klasické duše a pomocí moderních materiálů a technologií klasickou duši pozvednout na novou úroveň. V plánu měli díky své duši sekundovat stále oblíbenějším bezdušákům a vyrobit duši, která bude stejně praktická jako klasická duše, ale díky svým materiálům a zpracování bude poskytovat stejné jízdní vlastnosti jako “bezdušák”. Oranžová duše tak za několik let získala mnoho svých svých příznivců, ale také odpůrců.

Duše Tubolito určitě potěšila věrné zastánce klasických duší, kteří si mohli díky Tubolitu odlehčit svůj stroj na rotujících částech o desítky až stovky gramů, což je argument, který nenechal chladným ani jednoho z nás. V průběhu let a po velkém úspěchu jsme se mohli dočkat různých variant od gravelové duše až po extra odlehčené Tubolito. Co se však nestalo, Tubolito znova zapojilo svůj inovátorský um a vytvořilo úplně první “chytrou” duši Tubolito PSens na světě.  A díky českému zastoupení Schindler s.r.o. jsme si mohli čerstvou novinku vyzkoušet. 

 

Chytrá duše Tubolito PSens

Co je vlastně na nové duši Tubolito PSens tak chytré? Duše je vybavená malým integrovaným senzorem a NFC čipem, který Vám pomocí vašeho telefonu a aplikace Tubolito ukáže, jak máte nahuštěnou duši. 

 

První seznámení

Konkrétně jsem měl na testování rozměr 27.5” a na první pohled není na samotné duši žádný zřetelný rozdíl. Malý NFC čip vedle ventilku malinko prosvítá a vy můžete vidět jeho malý obrys. Balení samotného Tubolito PSens je kvůli NFC čipu v krabičce jako obyčejná duše, což je malinké mínus ve větším rozměru oproti klasické Tubolito. Co se týče hmotnosti, je její nárůst opravdu minimální, ručička váhy se zastavila na 90 gramech a to je oproti klasické 82 gramové variantě rozdíl opravdu zanedbatelný.

 

Aplikace Tubolito

Pokud jste čekali nějakou “videohru” a dramatické grafy, musím vás trochu zklamat. Aplikace je velice jednoduchá a obsahuje jedno tlačítko “Scan”. Použil jsem variantu na iOS, která fungovala velice dobře. Na objektivnější hodnocení v Appstoru si budeme muset ještě chvíli počkat, protože je ještě stále malý vzorek uživatelů.

Měření je stejně jednoduché jako aplikace samotná. Přirovnal bych to k bezkontaktnímu placení kartou, kterou stačí přiložit a je to. Jediný rozdíl je v tom, že ze začátku chvíli hledáte samotný čip, který se nachází pár centimetrů od ventilku, takže bádáte, kde se NFC čip chytá, avšak po pár vyzkoušeních je proces rychlý a bezproblémový. Po naměření se vám pak v aplikaci objeví mini-tabulka, kde najdete hodnotu tlaku v barech a psi.

 

Přesnost měření

Osobně měřím vhodný tlak do určitých podmínek pomocí citu a konkrétní hodnotu tlaku v barech nebo psi úplně nepotřebuju, ale určitě jsou cyklisté, kteří mají přesně stanovenou hodnotu tlaku a té se drží. Senzor v Tubolito duši vám po srovnání s mojí dílenskou pumpou Topeak JoeBlow Ace, kterou beru jako benchmark (bohužel plně kalibrovaný manometr jsem neměl k dispozici) nabízí porovnání. Srovnání obou hodnot mi ukázal, že Tubolito malinko podstřeluje a výsledný naměřený tlak byl o 0.1 baru nižší nežli na velké dílenské pumpě. Tato odchylka není fatální, ale ani úplně zanedbatelná. Dle mého názoru můžeme tuto hodnotu brát v potaz, ale určitě bych se neřídil pouze podle čísel, ale použil bych i trošku citu nebo přesně kalibrovaný manometr.

 

Závěrem

Duše Tubolito PSens a zejména její chytrá část je pro mě taková hezká “blbůstka”, která vypadá velice efektivně a určitě to na společné vyjížďce udělá dojem, ale co se týče praktického využití, budu raději spoléhat na svůj cit. Taky bychom měli zmínit cenu, která je oproti klasické Tubolito o 300,- vyšší, tedy finální cena je 1099,-, což je vlastně za duši se stejnými parametry “pouze” s integrovaným senzorem tlaku, jehož využití není moc široké, možná malinko hodně. Malé shrnutí v bodech

 

 • Nové řešení, které se může rozvinout v něco komplexnějšího
 • Zanedbatelný váhový rozdíl oproti klasické Tubolito duši
 • Jednoduchá a přehledná aplikace
 • Výsledný výstup v jednotkách bar a psi
 • Ze začátku horší bádání po NFC čipu
 • Totožné parametry jako klasická Tubolito duše (odolnost, nízká hmotnost)
 • Odchylka cca 0.1 bar
 • Vyšší cena oproti klasické variantě
 • Dle mého názoru úzká škála praktického využití
 • Na společném švihu dobrá “frajeřinka”  
Přečteno - 5457x Tagy: pláště duše tubolito
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. DoplňkyTEST plášťů CST Jack Rabbit II
  TEST plášťů CST Jack Rabbit II
 2. Testy - RecenzeTEST: Gravel vložky PTN Pepi´s Tire Noodle
  TEST: Gravel vložky PTN Pepi´s Tire Noodle
 3. Tech newsPláště CST cílí stále výš
  Pláště CST cílí stále výš
 4. DoplňkySchwalbe uvádí závodní gravel novinku G-One R
  Schwalbe uvádí závodní gravel novinku G-One R
 5. DoplňkyTmel Orange Seal konečně lepí i v Česku
  Tmel Orange Seal konečně lepí i v Česku
 6. Tech newsOnza Porcupine brnká na retro notu
  Onza Porcupine brnká na retro notu

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #5 kocur - vloženo: 28.05.2021 v 19:42:16

  odpověď na Pavel Trance — #2 Nejazdím presne tento model, ale tie ostatné majú problém pomalého úniku vzduchu cez ventil. Treba ho rozobrať a všetky spoje zalepiť napr. sekundovým lepidlom. Za 3 roky s tým mám bohaté skúsenosti, všetky po čase netesnili. Tento model je ale pekná blbosť.

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #4 Hazoš - vloženo: 28.05.2021 v 13:15:30

  Testovat duši s tlakoměrem a nemoci to otestovat pořádným jiným měřákem/několika měřáky krom pumpy, mi příjde poněkud vtipné :D

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #3 lalin - vloženo: 28.05.2021 v 08:40:14

  odpověď na Pavel Trance — #2 já je vozím na bike 29" vždy přes zimu a neřešil jsem žádné pomalejší úniky a myslím že jen jeden defekt... takže docela spokojenost

  odpověz na tento komentář
 4. avatar
  #2 Pavel Trance - vloženo: 28.05.2021 v 08:32:09

  Máte někdo s duší zkušenost ? Já je měl měsíc a pak to ucházelo. Nebo spíš asi póry v duši byly problém. Nenašel jsem žádnou díru. Spíše to ucházelo pomalu.

  Vrátil jsem je a u znovu nezkoušel.

  1. na tento komentář reaguje lalin — #3
  2. na tento komentář reaguje kocur — #5
  odpověz na tento komentář
 5. avatar
  #1 Burgr - vloženo: 27.05.2021 v 22:58:45

  82 gramové -> 82gramové

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744