Výsledky závodníků versus efektivita výpletu

Účinnost přenosu fyzické síly závodníka na dopředný pohyb na kole ovlivňuje více faktorů ale i malé rozdíly mohou znamenat velkou časovou úsporu...

Autor: Placená inzerce
Foto: Achiv
Výsledky závodníků versus efektivita výpletu

Soustavně sledujeme výsledky našich závodníků ať silničních nebo MTB. V poslední době je bohužel nevidíme na stupních vítězů a obecně na předních pozicích tak často, jak bychom asi všichni chtěli. U vrcholového sportu vždy rozhodovaly detaily, nepatrný rozdíl ve formě nebo ve vybavení může způsobit velké rozdíly ve výsledku.

Dlouhodobě se zabýváme měřením mechanických vlastností zapletených kol a jejich komponentů, provedli jsme testy mnoha výrobců včetně těch nejprestižnějších. Výsledky byly, taktně řečeno, nelichotivé. Bohužel se potvrdilo, že značka není vždy zárukou vyladěnosti a účinnosti. Nemalý vliv na výslednou účinnost mají nejenom materiály jednotlivých částí, ale také například konstrukce přírub a s ní související typ použité špice.

Trh nabízí wattmetry, které jsou uloženy v pedálech nebo v náboji. Tyto nástroje skvěle informují o energii vydané jezdcem, ale neukazují výslednou energii, se kterou se dává kolo do pohybu. Což znamená, že jezdec netuší jaké ztráty energie se dějí v důsledku fungování jeho kola.

Pro výběr správného kola je zapotřebí znát několik mechanických vlastností, které určují výslednou efektivitu kola.  Mezi tyto vlastnosti patří pevnost ráfku v horizontální ose (pevnost při vyvíjení síly na ráfek ze strany), tažnost špic ve výpletu, vyjádřené paprskovým grafem ukazujícím průběh deformace průtahu špice při zátěži a rozložení tažných sil paprsků zapleteného kola. U posledního zmiňovaného parametru je potřeba si uvědomit, že vycentrované kolo nemá nic společného s rovnoměrně zatíženým výpletem.

Tyto parametry dohromady určují výslednou účinnost kola, ztráty způsobené nedokonalostmi jsou v rozmezí 5-8 %. Tento tří procentní rozdíl však není zanedbatelný, například v XCO závodech, které se jedou kolem devadesáti minut, může znamenat rozdíl až čtyř a půl minuty, v delších závodech, jako je mistrovství světa v silniční cyklistice, pak je rozdíl ještě větší.

Přesto, že tyto parametry takto ovlivňují výsledky, v ČR neexistuje žádná specializovaná laboratoř testující tyto parametry, v důsledku toho ani špičkoví závodníci v ČR nemají možnost vybírat kola podle technických podkladů. Musí se spokojit s ruskou ruletou výběru pomocí značky a ceny kola.

I když tato fakta nezlepší jezdcovu fyzickou připravenost, každého závodníka uklidní vědomí, že sedí na špičkovém kole.

Přečteno - 5642x Tagy: remerx komponenty ráfky
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. DoplňkyGravel + teleskopka = páčka Paul Components
  Gravel + teleskopka = páčka Paul Components
 2. Tech newsOnza Porcupine brnká na retro notu
  Onza Porcupine brnká na retro notu
 3. DoplňkyGiant přichází s vlastní vidlicí Crest 34
  Giant přichází s vlastní vidlicí Crest 34
 4. Testy - RecenzeTEST: Marin Wolf Ridge Pro - podruhé
  TEST: Marin Wolf Ridge Pro - podruhé
 5. Doplňky100% představuje nové helmy Altec a Trajecta
  100% představuje nové helmy Altec a Trajecta
 6. TechnikaFotogalerie: Giro Privateer Lace
  Fotogalerie: Giro Privateer Lace

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #2 Žvejk - vloženo: 27.09.2018 v 13:58:05

  Tak co kdyby jste ty testy zveřejnili?

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #1 vlada83 - vloženo: 26.09.2018 v 14:07:31

  I když tato fakta nezlepší jezdcovu fyzickou připravenost, každého závodníka uklidní vědomí, že sedí na špičkovém kole.... a tím remerx rozhodně není

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744