4 etapy peklem, to byla MTB Beskidy Trophy

Nikoliv však díky vedru, inferno tentokrát představovaly déšť, mlha a bahno. Těžký etapák v Beskydech obhájil Polák Kaiser, na bednu dosáhnul i třetí Karel Hartl...

Autor: Bob Damek

Letošní druhý ročník mezinárodního etapového závodu horských kol Beskidy MTB Trophy potvrdil svou pověst jednoho z nejnáročnějších závodů horských kol a stává se tak pojmem, nejen v pořadatelských zemích.  Letos již tak obtížnou trasu, plnou náročných výjezdů, technických kamenitých a kořenových sjezdů a nádherných hřebenovek a singletracků, výrazně ovlivnila kalamitní těžba kůrovcem napadených smrků v kombinaci s několikadenním intenzívním deštěm. I zpevněné, jindy asfaltové, lesní cesty byly pokryté směsí bláta, úlomků větví, kůry a jehličí. To jak to vypadalo v lese, kde projela těžká lesní technika, lze jen těžko popsat. I když se pořadatelé snažili najít v daných podmínkách sjízdnější varianty tratí, paradoxem je skutečnost, že v zájmu ochrany přírody nešlo trasy vést tam, kde by to bylo i po vydatných deštích sjízdné.

Snad zakletým kopcem je Velká Rača, která  již druhým rokem připravila „bahenní lázně“ a pořádně zacloumala s psychikou nejednoho bikera. Kdo si pamatuje loňskou bouřku s kroupami a prožil letošní bahna po týdenních deštích, tak snad už ani nevěří tomu, že je to nejkrásnější singletrack široko daleko. Snad to vyjde příští rok, jak se říká: „ Do třetice všeho dobrého i zlého“.

Na letošní Beskidy MTB Trophy se přihlásilo 463 bikerů ze 13 států. Deštivé počasí odradilo jistě další množství z více jak stovky očekávaných a našli se i takoví, kteří sice zaplatili, ale nepřijeli. Na start se tak postavilo ve čtvrtek v pravé poledne 428 bikerů.

První etapa vedla symbolicky po česko — polské hranici přes Velký Stožek a Čantoryji. Počasí této etapě nepřálo, mlha a slabý déšť, voda na zemi i ve vzduchu. Nádherné výhledy a malebné horalské osady jak na české tak i polské straně, které měly v kombinaci s technickými sjezdy pozitivně navnadit účastníky pro další dny, se ztratily v mlze. Z první etapy se tak stal boj s vodou, blátem, mlhou, kluzkými kořeny.  Již první etapa ukázala jaké je rozložení sil. Vyhrál loňský vítěz Andrzej Kaiser. Trasu dlouhou 48,4 km s převýšením 1806 metrů zvládnul v čase 2:54:39, jeho průměrná rychlost nepřekročila 18 km v hodině. Takové jsou Beskydy!!! A protože naši přední bikemaratonci  a neolympionici se náročnosti závodu zalekli a nepřijeli, největšími soupeři byli Polákovi kupodivu Dánové. Favorizovaného Michaela Bodrupa bohužel zastihnul na hřebeni mezi Stožkem a Sošovem technický problém a přišel tak o šanci bojovat v absolutním pořadí, ale s  druhým Klausem Vesterlundem  ukázali, jak jezdí hoši z dánských rovin. Z našich se nejlépe uvedli Radek Šíbl a Karel Hartl. Zato kategorii žen již od první etapy jednoznačně ovládlo duo českých bikerek  Alena Krnáčová a Jana Ševčíková. Obě dvě se vešly do první padesátky absolutního pořadí.

Druhá etapa na Velkou Raču po nejkrásnějším singletracku Beskyd dlouhá 66 km s převýšením 2671 metrů a nejvyšším bodem etapy ve výšce 1236 metrů zvaná „Královská“ měla být zlatým hřebem etapáku. Stala se ale etapou „Blátivou“ a byla posledním hřebíkem do rakve řady závodníků.  Po druhé etapě startovní pole řádně prořídlo. Bláto nebláto, na stupních vítězů stál opět nejvýše Kaiser v čase 4:23:22 a Dánům Bodrupovi a Vesterlundovi nadělil 10 minut. Z našich nejlépe dojel Véna Hornych a Radek Šíbl. V kategorii žen se duo Krnáčová — Ševčíková opět vešlo do první padesátky a na třetí místo se posunula Lída Damková.

Třetí etapa zvaná „Česká“ byla nejdelší 77,6 km s převýšením 2591 metrů. Nevedla sice do nadmořské výšky nad 1000 metrů, ale byla pečlivě vybrána tak, aby se dala téměř celá jet. Musela projet i Jablunkovské údolí a nevyhnula se tak asfaltu. Křížení s železnicí a hlavní silnicí bylo kombinací podchodu, lávky a tunelu. Zpevněné cesty však byly, pokud to šlo eliminovány na minimum o čemž svědčí průměrná rychlost vítěze pod 20 km v hodině. K perličkám patřil boční hřeben Kozubová, Malá Kykula a Malá Kyčera  s nádherným přírodním, nikoli Čemba singletrackem a technický výjezd a sjezd ze Skalky. Tady byli množstvím a technickou zdatností jezdců Beskidy MTB Trophy zaskočeni i místní příznivci DH, kteří tuto trasu s oblibou jezdí . Vyhrál opět Andrzej Kaiser v čase 3 :55:59. Karlovi Hartlovi se podařilo vecpat mezi Dány na hezké třetí místo . České ženské duo opět v první padesátce, jen v opačném pořadí. Etapu vyhrála Jana Ševčíková, a tak nevzdávala svou snahu o obhajobu loňského triumfu. Trať sedla i Evě Bulínové, která dojela jako třetí.

Čtvrtá etapa nebyla jen do počtu. Měřila 51,7 km s převýšením 1626 metrů a vedla na nejvyšší vrchol čtyřdenního etapáku na 1257 metrů vysoké Skrzyczne. Byla to díky těžbě dřeva etapa se vším, co předvedly Beskydy v předešlých etapách. Bylo bláto, rychlé i technické sjezdy, sindletracky i lesní šotolky a asfalt. Takové Beskidy MTB Trophy v kostce. I když byl v poslední etapě konečně poražen „neporazitelný“  Kaiser, celkové vedení si s přehledem pohlídal. Vítězný dán Klaus Vesterlund etapu zajel za 2:34:03. Také Alena Krnáčová si pohlídala z druhého místa celkové prvenství a Janě Ševčíkové obhajoba utekla po více jak 18ti hodinovém souboji o pouhou minutu a 11 sekund. Karel Hartl byl opět nejlepší z našich, když  se vešel mezi skupinu Poláků a dojel na pátém místě a udržel si tak krásnou třetí pozici v absolutním pořadí.

Beskidy MTB Trophy 2008 dokončilo 278 bikerů.

Závod skončil úspěchem Poláka Andrzeje Kaisera (DHL —Author), který obhájil loňské prvenství. To, že to není závod jen Česko — Polský potvrdil druhým místem Dán Klaus Vesterlund (Team Rivette) a dobrou pověst českých  bikemaratonců  na stupních vítězů zajistil skvělým třetím místem v absolutním pořadí Karel Hartl (Kelly's Racing Team).

Ženskou kategorii ovládly české bikerky vyhrála Alena Krnáčová ( Poštovní Spořitelna — Marin) před Janou Ševčíkovou ( Bike one team), které skončily na 46. a 47. místě absolutního pořadí. Třetí ženou byla Ludmila Damková ( Kastar) na 121. místě absolutního pořadí.

Přečteno - 12040x Tagy: maratony 2008
Zapojte se do diskuze

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #5 Sáva Novotná - vloženo: 01.06.2008 v 08:49:27

I/Y - nechcu do toho kecat ale tohle je polsky zavod a tam jsou proste Beskidy !

odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #4 marcela - vloženo: 31.05.2008 v 20:56:08

i - nechcu vám do toho kecat, ale beskydy jsou s tvrdým Y

3. avatar
    #3 buf - vloženo: 29.05.2008 v 20:35:06

rozdíl mezi přírodní a čemba singletrackem - Přírodní znamená že není uměle budovaný, má trochou jiné náročnější parametry sklonu a jezdí se po něm léta a Beskidy MTB Trophy mu neublížíla, bláto bylo na trase tam kde jezdila za deště těžká lesní technika a to nejsou singletracky

4. avatar
    #2 g - vloženo: 29.05.2008 v 14:31:54

Čemba singletrack - "s nádherným přírodním, nikoli Čemba singletrackem"

je to takovy ten kam se ted nebude smet prototoze po prujezdu zavodniku je cesta znicena?

5. avatar
    #1 jíra85 - vloženo: 28.05.2008 v 17:53:49

Škoda že se nezmíníte o 4. v celkovém pořadí a zároveň vítězi kategorie M2 Václavu Strnadovi.(TJ Favorit Brno)