Duhová dvojka Jonier s Hillem

Zamilovaná dvojička Sabrina Jonier a Samuel Hill spolu mohli oslavit zisk titulu mistrů světa. Adam s Michalem skončili za jejich očekáváním v první třicítce

Autor: Jan Němec

Tisícovky diváků podél celé sjezdové trati jen dokazují co je na jižní polokouli populární Sabrina Jonierdisciplína. Fakt podpořil i počet medailí, který zůstal po včerejším závodění právě jižně od rovníku: Austrálie 3, Nový Zéland 2, Jižní Afrika 1 (z celkových dvanácti).

Oproti světovému poháru či jiným akcím, mistrovství světa má jednodušší formát a závodníci rovnou z měřeného tréninku nastupují do finálové jízdy.

Jako první začali souboj o medaile juniorky, ale byl to souboj o medaile do slova a do písmene. Tři bikerky a tři medaile. Nejrychlejší z trojice se nakonec stala mladší sestra Micka Hannaha Tracey. Domácí fanoušci juniorů měli obrovskou radost, protože dva nejrychlejší časy zajeli právě Kiwi riders - Cole Cameron a Samuel Blenkinsop (ano ten, který byl diskvalifikován ve Špidlu na MČR). Není bez zajímavosti, že oba dva by o pár vteřin pojeli jak Michala Marošiho, tak Adama Vágnera!

V obou elitních kategoriích chyběli obhájci titulů - Francouzi Anne Caroline Chausson a Fabien Barel. Anička loni v Livignu prohlásila, že to byl její poslední závod, což zřejmě také dodržela a po devíti titulech mistryně světa (1996-2003, 2005; 2004 získala titul Novozélanďanka Vanessa Quinn pravděpodobně jen kvůli tomu, že se Anne Caro zranila v tréninku 4X a do DH nenastoupila). Fabien Barel si před více než měsícem zranil nohu a v Rotoruře vůbec není. Nicméně na březnovém otevřeném šampionátu na stejné trati vyhrál a dosáhl času 3:08 (nutno podotknout, že bylo sucho), vítěz MS Samuel Hill zajel o 7 vteřin pomaleji.

Sabrina Jonier a Sam Hill

Když startovala Tracy Moseley (GBR) seděle v hot seatu její krajanka Rachel Atherton, loňská juniorská mistryně světa a poslední vteřiny svého závodu ukrajovala Francouzka Sabrina Jonier. Jakmile proťala cílovou pásku vystřídala Rachel a netrpělivě očekávala příjezd Tracy, která startovala 3 minuty za ní. "Hrozně jsem chtěla vyhrát. Loni v Livignu mi vítězství uteklo o pár desetinek. Potom když jsem vyhrála, tak jsem byla šťastná, ale moje myšlenky směřovaly k Samovi, řikala jsem si, že by to bylo skvělý, kdyby jsme vyhráli oba. A ono se to vyplnilo, je to jako sen," řekla přítelkyně Sama Hilla Sabrina později na Adam Vágnertiskové konferenci - již jako mistryně světa. Tracy Moseley ztratila 3.51 a třetí Rachel 7.48 vteřin. "Mohla jsem možná být rychleší, kdyby jsem dala ten skok přes vodu. Skočila jsem ho v tréninku, ale přišlo mi to nebezpečné," přemýšlela Moseley. Nakonec při závodě žádná z žen desetimetrový skok nejela.

Ještě větším rozdílem než přítelkyně Sabrina vyhrál závod mužů Samuel Hill, který byl "až" šestý v kvalifikaci. 2,2 km dlouhou trať prolítnul ve velkým stylu a druhý Greg Minaar (JAR) zaostal o dlouhých 4.22 vteřiny! Hillův krajan Nathan Rennie dominoval čtvrtečnímu měřenému tréninku a do cílového prostoru tedy dorazil jako poslení s 6.13 vteřinovým mankem na Sama. Velké očekávání měl v Rotoruře Brit Steve Peat, ale jízda se mu dle vlastních slov nepovedla, necítil se úplně nejlépe a udělal na trati několik chyb, které ho stály drahocenné vteřiny, na Hilla nakonec ztratil 6.89 vteřin. "Šlo to fakt hrozně, asi jsem chtěl až moc vyhrát," řekl na tiskovce.

Ještě větší zklamání prožíval zejména Adam Vágner, který ležel téměř mrtvý v cíli až chtěli volat sanitu. Dal do tréninku a celé přípravy všechno a jeho tajné přání byla první desítka. Jeho jízda však stačila až na 29. nejrychlejší čas. "Velký zklamání, dal jsem do toho maximum. Udělal jsem nějaký chyby, přece jenom je to pro mě poměrně neznámá trať. Líp jsem to dneska nedokázal, kdybych jel rychleji, asi by to bylo s pádem."

O tři místa lépe než Adam, skončil Michal Maroši, který přiznal, že byl trochu unaven z fourcrossu z předchozího dne a dodal: "Byl to šílenej motokros, trať byla hodně těžká, hrozně se vyjezdily koleje. Na druhou stranu to bylo pro všechny stejný. Možná bych mohl jet ještě rychlejc, jel jsem skoro celou trať na jedno kukadlo, páč mi stříklo na brejle bahno, což byl trochu handicap. No a pak mám taky slabý nohy :-) Hlavní je, že jsme přežili, příště to bude určitě lepší."

Michal Maroši

Perfektní výsledek zajel slovenský reprezentant Filip Polc, dokonce se i chvíli ohřál na hot seatu. Měřený trénink se mu příliš nezdařil díky dvěma pádům, za to finále zajelve čtrnáctém nejrychlejším čase.

Stejně jako Filip vezla většina favoritů kombinézy, které dle slov Adama Vágnera mohly stáhnout z celkového času i několik desetin.

Výsledky ZDE

Přečteno - 7053x Tagy: mistrovstvi sveta
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Mistrovství světaZdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
    Zdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
  2. Mistrovství světaBoroš v Táboře vyrovnal své maximum, dojel sedmý, Van der Poel pošesté mistrem