Zdeněk Štybar doslova pobláznil jihočeský Tábor a vybojoval svou první zlatou medail v elitní kategorii. Česko tak po devaténácti letech slaví triumf na MS ...
Neskutečný závod v bláznivé atmosféře. To bylo finále mistrovství světa cyklokrosařů v Táboře, na jehož konci byly slzy štěstí a po devatenácti letech duhový trikot pro českého závodníka. Zdeněk Štybar je totiž mistrem světa!
Do nejdůležitějšího závodu sezóny všichni čeští reprezentatni dobře odstartovali a byli vidět v popředí čtyřiašedesátičlenného startovního pole. Na špici vedle Belgičanů nemohl chybět Zdeněk Štybar a hned se jal startovní pole svým tempem natahovat. Takové totiž byly rady trenérů Kloučka a Červínka. Jenže český šampion se na špici ani tolik nevyvětral a začal se rychle propadat. Důvodem byl defekt předního kola na nejvzdálenějším místě od cíle a českým fanouškům v ten moment zatrnulo. Tolik chtěný úspěch mohl být snadno v ohrožení.
Štybar se musel dostat do depa a po výměně kola najížděl do druhého z devíti okruhů na 12. místě. Ještě o něco hůř na tom byl Martin Bína, kterému se nepovedl přeskok překážek, poroučel se nepříjemně k zemi a rázem byl osmnáctý. Česká trikolóra ale vepředu nechyběla. Tentokrát diktoval nevysoké "týmové" tempo Radomír Šimůnek a Štybar s Bínou se brzy dokázali vrátit do závodu.
Kdo naopak doslova vyhořel byl obhájce titulu Niels Albert. Belgičan byl v závodě díky zmrzlému povrchu takřka neviditelný. Nejlépe se pohyboval na dvanácté pozici, potom se ale propadl a v sedmém kole z 26. pozice zabalil.
Štybar se na špici vrátil ve čtvrtém kole a začal svým soupeřům za obrovského povzbuzování asi 25 tisícovek diváků nastupovat. Poměrně rychle si vybudoval až dvacetivteřinový náskok a rozjel spanilou jízdu za zlatem. Tentokrát ho nikdo nedokázal ohrozit. Ani další z Belgičanů Sven Nijs, který mu bývá spolu s Albertem velmi zdatným soupeřem. Nijs už v cyklokrosu vyhrál co se dalo, ale světové šampionáty jsou jeho slabou stránkou - ve své kariéře oblékl duhový trikot pouze jedinkrát. Vůbec závodníkům cyklokrosové velmoci táborský šampionát nesedl. Do této chvíle byli totiž bez medaile a takový nelichotivý stav se u nich vidí málokdy.
Zatímco Štybar jel svůj vlastní závod až půl minuty před ostatními, o zbylé dvě medaile se tvrdě bojovalo. Útokem si o stříbro řekl Klaas Vantornout z Belgie a o bronz sváděli velký a tuhý boj Sven Nijs a domácí Martin Bína. Třiatřicetiletý Nijs si tentokrát nebyl v technice vůbec jistý, často chyboval a padal, naopak domácí závodník jel excelentně a nebál se belgickému kanibalovi nastupovat. Kousek za nimi jezdil další z Čechů - Martin Zlámalík.
Na Zdeňka Štybara ale neměl absolutně nikdo. Čtyřiadvacetiletý rodák ze Stříbra mohl jet v posledním kole na jistotu a do pekelné cílové rovinky najel s velkým náskokem. Zdvihl ruce nad hlavu, zavřel oči a vychutnával si tu neskutečnou atmosféru, kterou mu na domácím šampionátu diváci připravili. Konečně se dočkal, je mistrem světa v elitní kategorii!
"Ještě mi to vůbec nedochází." přiznal bezprostředně po závodě Zdeněk. "Sám jsem takovýhle průběh závodu nečekal. Defekt mě nepoložil a zůstal jsem v klidu. Věděl jsem, že si to dokážu sjet, takže jsem se tam ani ze všech sil nehnal. "
A atmosféra podél trati? "Čekal jsem hodně, ale tohle doopravdy ne..." vysekl publiku poklonu mistr světa. Není tajemstvím, že se po cyklokrosové sezóně chce znovu opřít do horských kol a tentokrát pořádně, s odpovídajícím přístupem a zajištěním. Zřejmě se tedy je na co těšit.
Klaas Vantornout si dojel v pohodě pro stříbro a i u něj panovala spokojenost. "Jsem za druhé místo šťastný. Zlato je samozřejmě lepší, ale Štybar byl dnes jednoznačně nejlepší." řekl.
Smutným hrdinou byl bezpochyby Martin Bína. Na domácí trati předvedl neskutečný výkon. V posledním kole tvrdě bojoval s Nijsem, několikrát mu nastoupil, ale Belgičan se dokázal udržet v kontaktu a v cílové rovince totálně vysíleného Bínu odsoudil k nepopulárnímu čtvrtému místu. Sám Nijs přitom zřejmě z bronzu ani nadšený nebyl.
Martin Zlámalík skončil šestý. "Ze začátku se to tam hodně strkalo, takže jsem trochu počkal a pak jsem se snažil dostat dopředu. Diváci byli skvělí. V jednu chvíli jsem měl kousek k medaili, ale tři kola před cílem mě začaly brát křeče a musel jsem si trochu zvolnit. V závěru jsem pak ještě udělal chybu a dostal se přede mě Franouz." popisoval svůj závod další z domácích cyklokrosařů. Do desítky se ještě vešel osmý Radomír Šimůnek. Mezi deseti nejlepšími tedy byli hned 4 čeští reprezentanti. Rozlučka tak reprezentačnímu kouči Petru Kloučkovi a jeho týmu vyšla na výbornou, přesto potvrdil, že měnit na svém rozhodnutí odejít, nic nehodlá.
Tradičním účastníkem světového šampionátu byl také španělský biker José Antonio Hermida. Druhý muž bikového světového poháru nemá se sněhem mnoho zkušeností a závod dokončil na 26. místě. Lépe na tom byl Švýcar Lukas Fluckiger, který dojel dvacátý a potom také italský biker Marco Aurelio Fontana, jenž skončil na pěkném 11. místě.
Jubilejní šedesátý světový šampionát tak dopadl pro české barvy velmi dobře. To jak výsledkově, kde naše reprezentace obsadila se dvěma nejcennějšími kovy druhé místo za Holanďany, tak organizačně. Šéf UCI Pat McQuaid pořadatele za zvládnutý šampionát pochválil a my mu musíme dát za pravdu. Byl to velký a krásný svátek cyklistiky.
Výsledky:
1. ZDENĚK ŠTYBAR (CZE) 1:08:58 hod.
2. Klaas Vantornout (BEL) + 00:21 min.
3. Sven Nijs (BEL) + 00:38
4. MARTIN BÍNA (CZE) + 00:40
5. Francis Mourey (FRA) + 00:56
6. MARTIN ZLÁMALÍK (CZE) + 01:02
7. Christian Heule (SUI) + 01:07
8. RADOMÍR ŠIMŮNEK (CZE) + 01:18
9. Gerben De Kneght (NED) + 01:49
10. Bart Wellens (BEL) + 02:13
29. KAMIL AUSBUHER (CZE) + 03:52
33. ONDŘEJ BAMBULA (CZE) + 04:21
38. PETR DLASK (CZE) + 04:57
foto: Michal Červený
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Jeden z nejnáročnějších a nejprestižnějších etapových závodů horských kol na světě – Cape Epic se... Příspěvek Jak se plní sny. Aneta Hovorková míří na Cape Epic pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Před pár dny byla při pietním aktu uctěna památka 18leté švýcarské cyklistky Muriel Furrer, která...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
Paráda - Velká gratulace a poděkování všem organizátorům.
odpověz na tento komentářParádní výkony, skvělá atmosféra. Nádhera. Klobouk dolu před bojovnicí Katkou. Kdo nebyl, může litovat
rosekal je na hadry... - jj, Zdenda jim to nandal jak se suší a patří... ostatní jeli jen o druhý místo... jen lituju toho, že sem do Tabora nakonec nejel, atmoška byla parádní. Ale i u telky to byl zážitek... a i ostatní naši do toho dali všechno... pochvala všem...
odpověz na tento komentářsuper výkon - Zdeněk předvedl neskutečný výkon, veliká gratulace. Je to borec. Atmosféra nádherná. Podařený šampionát, už se těším na další :-)
odpověz na tento komentář