Tatarkovič pátý v 4X Andoře

Dan Atherton zvítězil před Brianem Lopesem a Guido Tschuggem v druhém závodě letošního světového 4X poháru. Nejlepší z našich tentokráte Kamil Tatarkovič ...

Autor: Petr Bureš

Tři týdny po zahajovacím závodu světového 4X poháru v Mariboru se všichi přesunuli do nového dějiště, městečka Vallnord v Andoře. Malý horský stát měl, jako dějiště SP, svá pro i proti. Nadmořská výška 2000m.n.m. a proměnlivé počasí potrápily beze zbytku všechny. Odměnou byly naopak kýčovité výhledy na okolní, místy zasněžené, Pyreneje. Chválu na pořadatelské zajištění pěli všichni a tak lze očekávat, že se Andora možná nestala pořadatelem SP naposled.

Během týdne se v dějišti poháru vystřídalo snad veškeré možné počasí. Trať, která byla profilem podobná té skotské s kamenitým povrchem, byla vyseknutá do lesního porostu a obsahovala několik profi sekcí. Největší skoky dávala jen první patnáctka, zbytek bojoval.

Občasný déšť ale jak sjezdařům, tak fourcrossařům dělal před závodem spíše vrásky na čele. Páteční kvalifikaci vyhrál Romain Saladini (Sunn) před Danem Atertonem (Animal Commencal) a Mickaelem Deldyckem. Naši se s tratí poprali v pořadí 6. Tatarkovič (Suzuki RB), 14. Lukáš Měchura (Chain Reaction) a 52. Přemek Tejchman. Úplně nejlíp se v kvalifikaci nedařialo ani Brianu Lopesovi. S jedenáctým časem v kvalifikaci to pro finálové jízdy nebylo ideální. Výhoda "lepší" pozice na startu Brianovi ve finále chyběla.

Andora se termínově kryla s čínským Mistrovstvím světa v BMX, kam se dočasně odstěhovala česká špička. Michal Prokop, Lukáš Tamme, Tomáš Slavík i Jana Horáková tak do Andory nemohli dorazit, protože na druhé straně zeměkoule bojovali o poslední kvalifikační body na olympijské hry. To, jak jejich snaha nakonec dopadla, si budete moci přečíst již brzy. O tom s jakými vyhlídkami na šampionát odjeli, jsme psali ZDE.

Vlastní sobotní závod poznamenalo, podobně jako závod X-Country, sychravé počasí. Zatímco u nás doma padaly teplotní rekordy a rtuť stoupala k třicítkám, v Andoře si připomínali přelom zimy a jara. Prvním kolem se probojovali téměř všichni favorité bez problémů. Hodně "natěšeným" byl i Cedric Gracia (Commencal), který měl na téměř domácí trati velké ambice. Ty nakonec skončily až v semifinále, kdy se musel spokojit s účastí jen v malém finále. V něm nakonec dojel jako druhý.

Zkušený Brian Lopes to ale také neměl jednoduché. Hned od osmifinále s ním totiž o postup zápasil náš Kamil Tatarkovič a nutno podotknout, že dosti srdnatě. Tatarka dvakrát postoupil společně s Lopesem, v obou případech nad Brianem triumfoval a cílem projížděl jako první. Osudnou jízdou pro Kamila se ale stalo semifinále. To ho odsoudilo, podobně jako Graciu, jen k účasti v bojích o páté až osmé místo. V něm nastoupilo na start kvarteto Tatarkovič, Gracia, Meijer a Derbier. Tatarkovič se hned po startu ujal vedení. Za ním se srovnali v těsném sledu Meijer s Graciou. Chleba se láme na jumpovací sekci. Tatarka bere vnitřek a všem poodjíždí, Gracia naopak rozdupává vnější stopu klopenkou, najíždí na lavici a skáče přes tři boule až do dopadu. To ho katapultuje na druhé místo před Meijera. Kamil si svůj náskok drží až do cíle, Gracia je druhý (celkově šestý).

Déšť a zima, které provázely finálový průběh 4X závodu, způsobily i drobné diskuse a úpravy trati. Nezvykle si poradili organizátoři se startovní rovinkou. Tu totiž pokryli na několika prvních metrech gumovým kobercem. Celá startovní rovinka byla poměrně dost dlouhá a tak se většinou rozhodovalo už na ní. Mužské finále toho bylo zářným příkladem. Na startu vyráží dopředu vyrovnané duo Lopes - Atherton. Lopka nejprve vede, ale vzápětí ho ještě před první zatáčkou předjíždí Dan Atherton. Neuvěřitelné zrychlení. Brian se sice po zbytek trati snaží, seč mu síly stačí, ale spíš než dojet Athertona, musí odrážet útoky za ním jedoucího Tschugga. Je dokonáno. Dan Atherton vítězí, Lopes bere stříbro, Tschugg bronz. Velkým překvapením je finálová účast Slováka Pirmana. Čtvrté místo je pro něj obrovský úspěch. Ostatní naši drží průměr. 16. Lukáš Měchura končí ve čtvrtfinále, 32. Přéma Tejchman v osmifinále.

Ženský fourcross v Andoře neměl zrovna na růžích ustláno. Jelikož zejména o profi sekcích beze zbytku platilo okřídlené "obří skoky, drsné pády...", byly v porovnání s elitními muži ženské rozjížďky jako takové drsnější X-Country. Svou roli pochopitelně sehrálo i počasí a tím pádem i ne zcela ideální povrch. Všech 14 žen se kvalifikovalo do hlavního závodu, mezi nimi i jediná naše zástupkyně Katarina Tóthová. Ta nakonec vydělala na pádu Melissy Buhl v malém finále, díky kterému se posunula na druhé místo v jízdě a šesté celkově, což jí jen těsně dělilo od pomyslného pódia. Finále vyhrála Anneke Beerten před Japonkou Suemasou a Britkou Fionn Griffiths.

Další kolo světového poháru následuje hned další víkend ve skotském Fort William, kde už by měla být česká špička kompletní.

Foto: Frank Bodenmüller & Armin Küstenbrück

Přečteno - 5473x Tagy: 4x fourcross
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Světový pohárŠílených 12 hodin Tomáše Slavíka. Dva závody ve dvou zemích.
    Šílených 12 hodin Tomáše Slavíka. Dva závody ve dvou zemích.
  2. Ostatní závodyPrach, pot a král Slavík. JBC 4X Revelations 2023
    Prach, pot a král Slavík. JBC 4X Revelations 2023
  3. OstatníTýden Tomáše Slavíka: Revíry a JBC 4X Revelations
    Týden Tomáše Slavíka: Revíry a JBC 4X Revelations
  4. Ostatní závodyNašlapaná JBC 4X Revelations se chystá v Jablonci
    Našlapaná JBC 4X Revelations se chystá v Jablonci
  5. Mistrovství světaČeští fourcrossaři slaví ve Val di Sole mistrovský dabl!
    Čeští fourcrossaři slaví ve Val di Sole mistrovský dabl!
  6. Ostatní závodyFourcrossový svátek je zpět! JBC 4X Revelations už tento víkend
    Fourcrossový svátek je zpět! JBC 4X Revelations už tento víkend

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #2 jan tekensky - vloženo: 05.06.2008 v 21:34:22

    da se ti nekde shlednout?

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 lm - vloženo: 02.06.2008 v 17:51:28

    Gratulace! Tatarák je dobrej.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744