Sedmý ročník etapového závodu v Jihoafrické republice dojel v neděli do svého cíle. Vítězství obhájili Karl Platt a Stefan Sahm z týmu Bulls
ABSA Cape Epic 2010 skončil. Osm dní uteklo rychleji, než se stačil usadit prach zvýření bikery v africké buši.
A že ho bylo za těch 722 kilometrů opravdu hodně.
Poslední etapa do cílového Lourensfordu byla brána závodníky rozdílně. Někdo hledal zbytky sil, aby své působení na jihu Afriky zakončil co nejlépe, jiní si zase chtěli závěrečnou sedmdesátku kilometrů co nejvíce užít a ve zdraví projet cílovou branou ruku v ruce se svým parťákem.
Osmá a poslední šance na zisk prestižního etapového vítězství se naskýtala profesionálním bikerům, kteří kromě zážitků a závodních kilometrů přijeli také pro body do žebříčku UCI. Cape Epic je totiž jediným etapovým závodem horských kol, který je zařezen v kalendáři Mezinárodní cyklistické unie do kategorie HC, tedy podobně jako silniční "grand tours" Giro, Tour a Vuelta.
Skvěle nakročeno k celkovému triumfu měli Karl Platt a Stefan Sahm z týmu Bulls. Němečtí bikeři obhajovali vítězství z loňského roku a před Christophem Sauserem a Burry Standerm (Songo.info Specialized by DCM) měli slušný náskok větší deseti minut. Jenže africké traily jsou nevyzpytatelné, defektů bylo v uplynulém týdnu požehnaně a o nový, pěkně těžký putovní pohár se závodí až do cílové pásky. A na Cape Epic to není silniční závodění - jede se ostře od prvních kilometrů a poslední "stejdž" nebyla vyjímkou. Po úvodním stoupání z Oak Valley, kde byl poslední kemp letošního ročníku, zůstali na čele Karl Platt a Stefan Sahm (Bulls 1), José Antonio Hermida a Rudi van Houts (Multivan Merida), Christoph Sauser a Burry Stander (Songo Specialized by DCM) a bratři Fluckigerovi z týmu Trek World Racing.
A malé drama v poslední etapě přišlo. Zatímco se stovky hobby závodníků drápaly do sedla přírodní rezervace ve výšce 850 metrů nad mořem a Hermida s Van Houtsem si plnili sen útokem na etapové vítězství, Karl Platt a Stefan Sahm museli na jediné občerstvovací stanici měnit řetěz. Desetiminutový náskok byl ovšem nad síly Sausera a Standera, zvláště pak poté, co měl Švýcar pád.
Atmosféra, jaká panovala v cílovém, jinak jak jinak než vinařském, městě Lourensford se dá jen stěží popsat. Tisíce diváků působily dopravní komplikace než obklopily perfektně připravený cílový prostor a poté za obrovského řevu vítaly jak José Antonia Hermidu a Rudiho van Houtse, coby vítěze poslední etapy, tak i Karla Platta a Stefana Sahma, jakožto celkové dobyvatele a oblíbence. Němcům tu fandilo podél trati dost lidí. Znali jejich jména už z minulosti. Vždyť dvaatřicetiletý Karl Platt jel Cape Epic už po páté a po čtvrté ho vyhrál! Stefan Sahm, svým parťákem přezdívaný Harry, otevřel láhev šampaňského potřetí. Velkou podporu tu měli také Christoph Sauser a Burry Stander. Jednak je druhý jmenovaný domácím bikerem a pak jsou také oba patrony charitativních projektu Songo.info.
"Je to neuvěřitelný pocit. Slovy se to nedá popsat." soukal ze sebe Stefan Sahm a kroutil při tom nevěřícně hlavou. "Že jsme obhájili vítězství pro nás hrozně moc znamená. Měl jsem v dnešní etapě problémy s řetězem a byly to velké nervy. Když už jsme věděli, že to zvládneme, užívali jsme si každý metr závodu." řekl Stefan a už mu bylo jasné, že pro něj Cape Epic ještě nekončí. Byla před ním ještě devátá etapa - večerní párty.
"Vyhrát Cape Epic po čtvrté je pro mě něco neuvěřitelného, hlavně letos, kdy tu byla opravdu velká konkurence a velká jména světového bikingu. Byli jsme ke konci závodu pod velkým tlakem a ta úleva po průjezdu cílovou čárou byla obrovská." nechal se slyšet Karl Platt.
I Christoph Sauser patří mezi pravidelné účastníky. Letos jel vítěz z roku 2008 po páté a odjíždí podle svých slov spokojen.
"Jsme s Burrym rádi za druhé místo, i když jsme chtěli vyhrát a budeme chtít vyhrát zase příště. V takovémhle závodě je ale důležité, aby se v těch osmi dnech sešlo více věcí najednou a to se nám letos ne vždy povedlo." naráží na zažívací potíže svého kolegy ze začátku závodu, které je stály dlouhé minuty ztráty.
Mezi ženami se z celkového prvenství radovaly dánské sestry Kristine a Anna-Sofie Noergaard z německého týmu Rothaus Cube. Hned pětkrát slavily tancem etapové vítězství a nakonec i to celkové.
Z celkového počtu 1172 závodníků si tričko s nápisem "Finisher" mohlo v Lourensfordu obléknout 980 z nich.
Do cíle dorazilo také všech pět českých bikerů, kteří na letošním ročníku startovali. Nejlépe si vedli Radek Zelenka a Stanislav Derfl z týmu Specialized CZ. Celkově jim s časem 35 hodin 52 minut patřila 33. přička.
"Bylo to hodně dlouhý a hodně těžký. Ale nikde v životě jsem nejezdil v lepších terénech. To bylo fakt pěkný. Bylo tu hodně defektů a hodně technických problémů. Kdo se toho vyvaroval a jel hlavou, tak mohl pomýšlet na dobré umístění. Nikdo jiný asi ne." hodnotil závod bezprostředně po dojezdu poslední etapy Radek Zelenka. Radostné pocity zažival i jeho týmový kolega Stanislav Derfl. "Bylo to neskutečný. Nikdy jsem nic podobného nejel a takovýhle zážitek už asi nic nepřebije. Jsem rád, že jsem v cíli a že mi došlo jen včera. Je těžké každý den vstát a představit si, že budeš pět šest hodin zase na kole v těžkém terénu, že to bude bolet a že ti někde sekne a budeš se tam trápit." říká.
Na pořadatele se během závodu a hlavně po něm sypala slova chvály ze všech stran a ve všech známých světových jazycích. Já to mohu jen potvrdit. Osobně jsem nebyl na lépe organizovaném závodě. Práce celého organizačíního týmu byla po celých osm etap vskutku famózní a absolutorium zaslouží jak 600 pomocníků, tak hlavně ti, kdo je celou dobu řídí. Kolos si to osm dní ševelil bez zaskřípání.
Pokud jste náruživí maratonci a říkáte si, že jste něco prošvihli, máte pravdu. Včera, teprve dne po konci závodu, byla také spuštěna registrace na příští ročník a během jedné jediné minuty byla vyčleněná startovní čísla rozebrána! O zbylá se bude losovat. Nejde přitom o levnou záležitost - startovné se pohybuje okolo 35 tisíc Kč na jednoho závodníka. Samozřejmě bez letenky a vedlejších nákladů.
Osmý ročník se pojede v termínu 27.3. - 3.4. 2011.
Celkové výsledky ABSA Cape Epic 2010
1. Karl Platt, Stefan Sahm (Bulls) čas: 29:47:46 hod.
2. Christoph Sauser, Burry Stander (Songo.info Specialized by DCM) 29:57:49 hod.
3. Kevin Evans, Alban Lakata (MTN Qhubeka Topeak Ergon) 30:12:30 hod.
4. Lukas Fluckiger, Mathias Fluckiger (Trek World Racing) 30:21:06 hod.
5. Hannes Genze, Andreas Kugler (Multivan Merida 1) 30:36:43 hod.
33. Radek Zelenka, Stanislav Derfl (Specialized CZ) 35:52:00 hod.
46. Milan Špolc, Pieter van Rooyen (Oleanders) 37:26:27 hod.
355. Otta Matoušek, Jan Gabris (IT Challenge) 53:59:02 hod.
Více informací a kompletní výsledky závodu najdete na www.cape-epic.com
Foto: Michal Červený
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…