Finále MarathonMana - EBM 2007

Seiffen, německé lázeňské městečko v Krušných horách, hostilo již 15. ročník německé kultovky mezi bikemaratony — Erzgebirgs-Bike-Marathon (EBM), na startu stáli i čeští bikeři bojující o konečné postavení v sérii MarathonMan Europe...

Autor: Tomáš Gladiš

Seiffen, německé lázeňské městečko v Krušných horách, hostilo již 15. ročník německé kultovky mezi bikemaratony — Erzgebirgs-Bike-Marathon (EBM). Letos stejně jako vloni byl tento závod finálovým podnikem mezinárodního seriálu MarathonMan-Europe a nás může potěšit fakt, že právě čeští závodníci hráli v celkovém pořadí jednoznačně první housle.

S německou precizností, ale překvapivě opět s absencí čipů (!) se k 15. ročníku EBM sjely stovky jezdců i diváků. V Seiffenu se tradičně závodí celý víkend, ale hlavní závod se jede vždy až v neděli. Za těch nejlepších podmínek, jaké mohly panovat, se na absolutně suchou trať ve třech délkách vydalo jen v neděli 1329 účastníků! Do startovních roštů se závodníci řadí před devátou a sjíždějí na hlavní cestu, kde proběhne ostrý start. Po něm následuje 14 km po asfaltu. Zpočátku musí být člověk maximálně soustředěný, protože se jede z kopce, dopředu se dostávají ti, co tam nemají co dělat, a kterým jízda v balíku absolutně nic neříká. Pak se však se naštěstí jezdí už i do kopce a peloton se před nájezdem do terénu díky bohu natrhá. Pak už na Vás čeká jediný  osmadvacetikilometrový okruh, který — pokud jedete „kilo“ — absolvujete třikrát. Může se zdát, že je to nepříjemné, ale není tomu tak. Za suchého počasí, jaké panovalo letos, trať pod koly pěkně ubíhá a s každým dalším kolem se s tratí čím dál více seznamujete a ve sjezdech si dovolíte mnohem více.

Ví o tom své i Thomas Nicke, zřejmě rekordman v počtu vítězství na EBM, který si další „zářez“ na svou pažbu přidal i letos. Navíc s poznámkou „Streckenrekord“ — trať zaletěl za 3:43:03! Thomas byl jasným favoritem už na startu, ale ve skrytu duše mu trochu jistoty bralo jméno jiného T(h)omase Trunschky. V Německu se dokonce uzavíraly sázky jestli se vítězem stane famózní Nicke a nebo vítěz smrtelné dvoustovky z Rakouska.

Je pravda, že Tomáš Trunschka měl v neděli opět svůj den. Po startu, kdy se na čele zformovala šestičlenná skupinka (kde byl jediným Čechem Karel Hartl) sice trošku zaspal, ale ještě před nájezdem do terénu si společně s Ondrou Fojtíkem špici dotáhnul. První půlka okruhu v terénu byla poměrně náročná — pěšinky a šotolinové cesty víceméně stále v lese a stále nahoru a dolů, tedy těžší než půlka druhá Zhruba v polovině závodu, tj. v půlce druhého okruhu, se na čele teprve začalo něco podstatného dít. Za občerstvovací stanicí čekalo na závodníky táhlé stoupání po šotolině a kdo to neměl v hlavě, toho tento kopec mohl pěkně zlomit. Druhá půlka však byla slovy většiny účastníků o něco jednodušší a dalo se i trochu orážet. Těsně před koncem každého okruhu pak na závoďáky čekalo kruté stoupání „Alp de Wettin“, kde davy fandících diváků a spíkr vytvářeli mimořádnou atmosféru. Ta účastníky vybičovala k výkonům, jakým asi ani sami nevěřili — „Za takové podpory fanoušků tam přece nemůžu hodit malou,“ říkali si.

Thomas Nicke, desátý z letošního Mistrovství Německa v XC, zkušeně odskočil svým pronásledovatelům a svůj náskok neustále navyšoval, v cíli to nakonec bylo bez deseti vteřin celých šest minut a Thomas tak vyhrál EBM již popáté. Tomáš Trunschka (Lannutti Most) jako nejlepší z Čechů dokončil na třetím místě, ale to jej postihl defekt: „Jelo se mi dnes skvěle, sedlo mi to. Jen jsme se trošku neorientovali v tom, kdo jede 100 a kdo 70 km. Ten Golderer (2. v pořadí — pozn. redakce) jel buď jen kousek přede mnou a nebo mě předjel, když jsem řešil ten defekt. Věřím, že bych ho ale jinak dal,“ řekl Tomáš v cíli. Ať tak či tak, své měl „Trunda“ už jisté — Roland Golderer totiž závodil v kategorii nad 30 let a proto byl Tom tak či tak druhý v kategorii.

Protože Ondra Fojtík závod zabalil, druhým nejlepším Čechem byl Karel Hartl (Kellys Racing Team). Ten kroužil na 11. místě, ale v posledním okruhu pět borců stáhnul a nakonec byl v cíli klasifikován jako šestý v pořadí. Protože ale nedávno oslavil 30. narozeniny, závodil již v kategorii nad 30 let a v té získal 2. místo za již zmiňovaným Goldererem. „Včera jsem jel maratón v Litvínově, sám jsem byl mile překvapen, jak mi to dnes jelo,“ zářil Kája v cíli. Jen mimochodem dodáme, že Karel byl v Litvínově smolně čtvrtý. Smůlu měl tentokrát další adept na pódiové umístění ve své věkové kategorii: Jarda Hrubý (Lannutti Most) měl nepříjemný pád, který sice nezavinil, ale odnesl zlomenou klíční kostí.

Mezi ženami zvítězila na dlouhé trati již podesáté (!) Claudia Seidel. Ve své kategorii se však prosadily i Češky — Mirka Rousová vyhrála, Romana Pešková byla 4.

Jak již bylo zmíněno, EBM byl finálovým podnikem mezinárodní série MarathonMan-Europe 2007. Již nyní se můžete těšit na ohlédnutí za celým seriálem, které pro Vás již v tuto chvíli připravujeme.

Přečteno - 4117x Tagy: marathony 2007