Těmi se stali Rakušan Alban Lakata a Švýcarka Esther Süss. Milan Špolc bronzový!
Jihoněmecký Albstadt ve spolkové zemi Baden Württemberg hostil v rámci závodu Gonso-Albstadt-MTB-Classic letošní Mistrovství Evropy v maratonu horských kol (XCM). Trať, na níž se rozdávaly v uplynulých letech už medaile mistrům Německa i body do německého poháru v XCM, nabízí mimo mistrovských 95 kilometrů s 2250 metry převýšení také dvě tratě pro ryzí hobby jezdce (23 a 46 km). Povětšinou jsou tvořeny širokými lesními cestami, asfaltu se závodníci rovněž nevyhnou a trať pod koly velmi rychle ubíhá, čemuž odpovídá také cílový čas. Každoročně se do Albstadtu sjede velmi silná konkurence na úrovni světového poháru — například vloni zde vyhrál Moritz Milatz před druhým Manuelem Fumičem a třetím Bartem Brentjensem. Pořádání ME je tedy pro organizátory z Albstadtu jen jakousi formalitou. Navíc jsou pořadateli zkušenými, pod jejichž křídla spadají také tradiční albstadtské XC závody německé Bundesligy se stejně hvězdnou účastí.
Pojďme ale k samotnému Mistrovství Evropy pro aktuální rok. Na trať letošního ME se vydalo celkem 200 účastníků úderem jedenácté hodiny. Mezi hlavními favority mužského pole nechybělo ani jméno Francouze Thomase Dietsche (Gewiss Bianchi), vítěze úvodního závodu SP v Turecku a především obhájce loňského titulu. Dietsch si ale před dvěma měsíci zlomil loket, mimo Trans Germany nikde nezávodil a nikdo tak netušil, co od něj čekat. Kolegou úřadujícího mistra Evropy byl na německém etapáku Rakušan Martin Kraler (Craft and friends), který do Albstadtu také dorazil, a to společně se svým kolegou z reprezentace a úřadujícím rakouským mistrem Albanem Lakatou (Dolphin-Trek). Silné závodníky má však i pořádající země — do boje o titul se měl podle předpokladů zapojit například Karl Platt (Bulls), úřadující mistr Německa Jochen Käss (Alb-Gold) nebo mistr Německa z roku 2005 Hannes Genze (Alb-Gold). Počítat se však muselo i s týmovým kolegou posledních dvou zmíněných, a to Dánem Peterem Riis Andersenem, čtvrtým z MS. Mezi ženami se očekávalo mnoho od Finky Sundstedt, kterou mohly ohrozit snad jen Švýcarky Esther Süss a Dolores Rupp nebo vicemistryně světa Arielle Meurs z Nizozemí. Obhájkyně titulu Sabine Spitz do Albstadtu nepřijela s ohledem na blížící se světový šampionát v XC.
Trať v Albstadtu je rychlá od začátku do konce. Hned po startu se tak rozjelo ostré tempo a do prvního stoupání vedl peloton Belgičan Nicolas Vermeulen. Záhy se na čele vytvořila dvanáctičlenná skupina závodníků, ale jejich mizivý náskok byl na 18. km smazán a když po hodině závodu startovní pole projíždělo prostorem startu a cíle, na čele byla více než dvacetičlenná skupina se všemi favority. O pár kilometrů dál to zkusili Němec Platt a Švýcar Kugler a vytvořili si asi patnáctivteřinový náskok před silnou skupinkou sedmnácti jezdců včetně všech velkých jmen závodu. Jediný, kdo s náskokem odjeté dvojice dokázal něco dělat, byl Peter Riis Andersen, který si Platta s Kuglerem dojel a trojice začala každým kilometrem přidávat po pár vteřinách náskoku. Po necelých dvou hodinách už ale začíná chřadnout i skupinka pronásledovatelů — ze závodu po pádu odpadnul například Hannes Genze, jiní zase nestačili vysokému tempu na špici.
Po dvou hodinách závodu činí náskok vedoucího tria Platt - Riis Andersen - Kugler už tři čtvrtě minuty, nicméně skupinka pronásledovatelů se začala trhat, zrychlovat a náskok uprchlíků se tak tenčil. Netrvalo dlouho a na čele se zformovala nová skupina: nejdříve šestičlenná (Karl Platt, Peter Riis Andersen, Andreas Kugler, Thomas Dietsch, Urs Huber, Lukas Buchli) a posléze sedmičlenná, když se dopředu dotáhnul Alban Lakata. Ten také nepolevil z nasazeného tempa a po necelých třech hodinách závodu už vedl. Za zadním kolem mu uviseli jen Švýcaři Huber a Buchli a nově si vedoucí trojice 23 kilometrů před cílem vybudovala náskok dvaceti vteřin. Lukas Buchli však nasazené tempo dlouho nevydržel a čelo závodu opustil, jeho místo zaujal Peter Riis Andersen. Rozhodujícím okamžikem byl nástup Rakušana Lakaty v posledním krátkém stoupání před cílem. Alban Lakata (Dolphin-Trek), vítěz letošního ročníku rakouského etapáku Alpentour, dokázal svým soupeřům poodjet a do vítězného konce dotáhnout i závod o titul mistra Evropy. Jeho čas v cíli činil 3:28:30, devětatřicet vteřin po něm rozhodl o stříbru ve spurtu druhý Peter Riis Andersen (Alb-Gold), bronz tak připadl Švýcarovi Ursi Huberovi (Team Stöckli — Craft). Čtvrtý Karl Platt (Team Bulls) už ztrácel na novopečeného mistra Evropy dvě minuty, pátý dojel Andreas Kugler (Fischer BMC) a šestý Thomas Dietsch (Gewiss Bianchi).
„Mám za sebou kvalitní přípravu, ale zezačátku mě trošku svazovala nervozita, když jsem byl pasován do role jednoho z hlavních favoritů mistrovství,“ svěřil se v cíli Lakata, který mimochodem na SP ve Skotsku dojel 36. „Pak se to ale hlavně v druhé půlce díky bohu rozjelo a protože jsem nechtěl dopustit spurt, nezbylo než zkusit nastoupit v posledním kopci“. Jedním dechem pak dodal, že titul mistra Evropy považuje za svůj životní úspěch.
V mužské elitě se Češi bohužel nepředstavili. V kategorii Masters I měl ale český biking tradiční želízko v ohni v osobě Milana Špolce (Survival Walmark-Colnago). Ten ztratil na vítěze své kategorie tři a půl minuty a časem 4:04:34 si přijel pro bronz.
Ve znamení dvou duelů se nesl závod žen. O zlato bojovaly podle předpokladů Švýcarka Esther Süss a Finka Pia Sundstedt. Nejdříve se zdálo, že finská reprezentantka nedá Švýcarce šanci, ale obě závodnice se sjely, když Finka dofukovala přední kolo. Esther Süss chytře vyčkávala a když se Pia Sundstedt odhodlala k výměně, byla Švýcarka v tu ránu pryč. Sundstedt jako bývalá silničářka ale ještě mohla ztrátu sjet a boj o zlato byl otevřený. V druhém duelu se utkaly Švýcarka Antonia Wipfli a Němka Bianca Knöpfle, juniorská mistryně světa v silniční časovce. Na prvním místě se ale v cíli nakonec opravdu objevila Esther Süss (Wheeler Pro Team), druhá Pia Sundstedt (Rocky Mountain) ztrácela pět a půl minuty a pro bronz si přijela Švýcarka Antonia Wipfli (Team Gisler Craft), překvapení závodu. Alena Krnáčová (Poštovní spořitelna-Marin) dokončila závod na 16. příčce se ztrátou šestatřiceti minut.
Poprvé v historii se uděloval mistrovský trikot i v kategorii U23 a jeho premiérovým nositelem se mezi muži stal Rakušan Jakob Nimpf, který zaostal za Lakatou o deset minut. V této kategorii už české barvy k vidění byly: Radovan Kyjovský (Cyklosport Minařík-Remerx) obsadil 12. příčku (+0:19:29). Ženskou vítězkou do 23 let se stala Švýcarka Corina Gantenbein, úroveň této kategorie ale snižoval fakt, že v ní startovaly pouhé tři závodnice.
Kompletní výsledky: http://services.datasport.com/2008/mtb/gonso/#Marke4
Foto: Armin Küstenbrück
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Už popáté se vracíme na ostrov Mallorca, do ráje cyklistů. Oblast přenádherné Alcúdie i hotel,... Příspěvek MALLORCA 2025 – DNK kemp #5. Pojeď s námi na ostrov cyklistů pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…„Uf, to nejhorší máme za sebou“. To jsem si říkala, po ukončení prvního trimestru, ale ... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 3. díl. Hlavně si nic neplánovat pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
názor - Nemám pocit, že je to chyba svazu (i když ho nemám rád). Mistrovství Evropy v maratonu je bohužel okrajová záležitost a za to rozhodně nemůže ČSC, ale spíše UEC (Evropská cyklistická unie). Navíc termín kolidoval s mistrovstvím světa, které začíná zítra a síly reprezentace se soustřeďují tam. A k dresům - Pavle pořádně si prohlídni fotky a pak se zase podívej na to, co jsi napsal. Jel někdo z medailistů v národním dresu?
odpověz na tento komentářFranto... - ...třeba se šetřili na MS :) Přál bych jim to ;-)
odpověz na tento komentářA kdy byli naši reprezentanti? Svaz zase zaváhal?
odpověz na tento komentář