Čtyři medaile ze světového poháru cyklokrosařů v jihočeském Táboře zůstávají díky Lasákovi, Havlíkové, Štybarovi a Bínovi v Česku...
Takové medailové žně si asi reprezentační trenér cyklokrosařů před táborským světovým pohárem nepředstavoval. V pořadí druhý závod před domácími fanoušky ověnčili čeští cyklokrosaři čtyřmi cennými kovy. Rok před mistrovstvím světa velmi potěšující zpráva nejen pro jihočeské pořadatele.
První medaile - bronzová - zacinkala Matěji Lasákovi v závodě juniorů hned v prvním nedělním závodě. Za ním se naskládali další dva Češi, čtvrtý Karel Hník a pátý Radek Polnický. Čtyřicetičlenné startovní pole juniorů ovládl Nizozemec Tijmen Eising před svým krajanem Larsem van der Haarem.
Jedinou kategorií, ve které se čeští cyklisté neprobojovali na stupně vítězů byli "třiadvacítkáři". Ale oni k tomu neměli příliš daleko. Do posledního okruhu byl stále ve hře bronz, avšak Ondřej Bambula (4.) i Lukáš Klouček (5.) nakonec podlehli Belgičanu Tomu Meeusenovi. Zhruba v polovině závodu o svém vítězství rozhodl Němec Philipp Walsleben, šestnáct vteřin ztráty zaznamenal stříbrný Francouz Aurelien Duval.
Šestadvacetičlenné startovní pole žen jednoznačně ovládla Němka Hanka Kupfernagel. Cílem prvního okruhu sice ještě projela na čele Pavla Havlíková (KC Kooperativa), ale pak převzala otěže do svých rukou čtyřnásobná mistryně světa Kupfernagel. O další medailové posty se od druhého okruhu prala trojice žen: Pavla Havlíková, Daphny van den Brand (NIZ) a Maryline Salvetat (FRA). A právě posledně jmenovaná měla v pětiokruhovém závodě nejvíce sil a česko-holandské dvojici se vzdálila. O stříbru bylo v tu chvíli také rozhodnuto.
Osudovým se stal pád Daphny van den Brand na konci posledního okruhu, čehož Pavla hbitě využila a nenechala si bronz utéct. "Dneska jsem si na ní věřila, zdálo se, že neměla tolik šťávy, ale ten její pád mi to hodně ulehčil," přiznala Pavla Havlíková, která před domácím publikem získala druhý bronz v letošním světovém poháru. A stejná příčka jí patří i v průběžném pořadí.
"Táborská trať mi ale moc nesedí, je víc silová než technická, což mi nevyhovuje. Takže jsem o to šťastnější, že jsem tu byla na bedně. Mým letošním cílem bylo lepší umístění než vloni. Jsem sama překvapená, že to byly už dvě bedny," svěřila se Pavla. Metou nejvyšší je samozřejmě mistrovství světa, kde letos v Trevisu skončila až šestnáctá (reportáž ZDE). "I na minulým mistráku jsem chtěla být v první pětce, ale tam bylo ten den všechno špatně. Nezvládla jsem to psychicky a ani technicky. Takže bych to letos chtěla odčinit, první pětka je stále mým cílem, tajný přání je samozřejmě medaile," přiznala Pavla.
Šestnáctou příčku obsadila Jana Kyptová a devatenáctou Jitka Škarnitzlová (dimp Giant).
Zlatým hřebem táborské generálky na světový šampionát v příštím roce byl závod elitních mužů. Na startovní čáře se jich sešla přesně padesátka. Nechyběl v ní žádný ze zahraničních či domácích favoritů.
Po medailově hubeném loňsku to domácím fanouškům čeští cyklokrosaři splatili i s úroky. Dvě medaile a celkem čtyři muži v první desítce bylo opravdu nad očekávání. Velmi aktivní byl domácí borec Martin Bína (Budvar), který tu v roce 2001 získal titul juniorského mistra světa, ale vydatně mu pomáhal i Radomír Šimůnek (Palmans Cras). Dlouhou to ale vypadalo, že se početná skupina vůbec nerozdělí. Až v šestém z devíti okruhů získal mírný náskok Niels Albert (Palmans Cras), na špici jedoucí Francouz Moureye (Francaise des Jeux) a Belgičan Nijs (Landbouwkrediet - Tonissteiner) měli lehkou kolizi, která vyústila pádem belgického šampiona. Zřejmě tento okamžik byl základem pro vítězství teprve dvaadvacetiletého Alberta, mistra světa do 23 let.
Nijs pak mohutně stahoval, ale na dva české cyklokrosaře už neměl a spurt v cílové rovince vzdal. Za bouřlivého povzbuzování domácích fanoušků by to měl proti Zdeňku Štybarovi (Fidea) a Martinu Bínovi asi stejně marné. Osm vteřin za zlatým Albertem si pro stříbro přijel vicemistr světa Štybar a o další vteřinu později Martin Bína pro bronz.
"Vloni jsem byl přemotivovaný, špatně jsem si rozvrhnul síly. Letos jsem to chtěl napravit," vysvětlil Štybar po závodě, proč nebyl na špici závodu téměř vůbec vidět. Překvapil hlavně Martin Bína, který letos strávil sezónu v sedle horského kola. Zatím ani jednou nazaváhal v českém poháru cyklokrosařů a nyní se výsledek dostavil i ve světovém měřítku.
Triumf českých cyklokrosařů podtrhli šestým místem Radomír Šimůnek a desátým Kamil Ausbuher.
Biker a olympionik Jaroslav Kulhavý (Michelin Specialized) se zpočátku držel kolem patnáctého místa, ale v závěru se propadl na konečnou čtyřiadvacátou pozici. "Dneska to byl můj nejhorší závod, takhle jsem si ještě nedával, nebylo to vůbec ono. Už jsem si minulej tejden vyjel i nějaký body, takže jsem nestál úplně vzadu, nebyly ani žádný technický problémy, ale neměl jsem na to fyzicky. Škoda. Jinak jsem s dosavadním průběhem mojí cyklokrosové sezóny spokojenej." O dalších plánech ale po táborském závodě zcela jasno nemá. "Posledních čtrnáct dnů mám trochu problém s kolenem, takže uvidím jak na tom budu. Možná si dám krátkou pauzu, ale rád bych ještě světový poháry a mistrovství světa absolvoval," řekl Jára.
Seriál světového poháru pokračuje třetím závodem v nizozemském Pijnackeru 9.11.
Z výsledků: (kompletní přehled na UCI.ch)
Muži 1. Niels Albert (BEL) 1:02:10 hod. 2. ZDENĚK ŠTYBAR -0:08 min. 3. MARTIN BÍNA -0:08 4. Sven Nijs (BEL) -0:11 5. Bart Wellens (BEL) -0:15 6. RADOMÍR ŠIMŮNEK -0:36 10. KAMIL AUSBUHER -1:00 12. PETR DLASK -1:01 24. JAROSLAV KULHAVÝ -2:28 28. VLADIMÍR KYZIVÁT -2:51 |
Ženy: 16. JANA KYPTOVÁ -2:31 |
U23: 10. LUBOMÍR PETRUŠ |
Junioři: 10. TOMÁŠ PAPRSTKA -0:58 |
Foto: Miloš Lubas, Jan Němec
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Jeden z nejnáročnějších a nejprestižnějších etapových závodů horských kol na světě – Cape Epic se... Příspěvek Jak se plní sny. Aneta Hovorková míří na Cape Epic pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Před pár dny byla při pietním aktu uctěna památka 18leté švýcarské cyklistky Muriel Furrer, která...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
Gratulace - No myslím si, že jen TO, že byl cyklokros na prvním místě ve zprávách před fotbalem se dá hodnotit stejně vysoko jako umístění na bedně:D:D
odpověz na tento komentářJiank každopádně velká gratulace všem.
Veeeliká gratulace všem našim závodníkům! :-)
odpověz na tento komentářBohužel jsem odpolední přenos z Tábora neviděla (bylo moc hezky na to sedět u TV..), takže jsem spoléhala na zprávy na ČT1. Ocenila jsem sice, že cyklokros byl na prvním místě - dokonce před fotbalem a hokejem(!), ale docela mi zamrzelo, že jsme se dozvěděli jen výsledky elitní kategorie. Ostatní jako by neexistovaly :-( Myslím, že skvělé výsledky Pavly Havlíkové a Matěje Lasáka alespoň za zmínku stály... Nebo jsou třetí místa málo??? :-(