Český cyklokrosař rozhodl o svém historickém vítězství na trati posledního devátého závodu v Hoogerheide, když dojel druhý za Nielsem Albertem ...
Světový cyklokros se po roce vrátil do holandského Hoogerheide. Zatímco vloni se tu rozdávaly duhové trikoty mistrů světa, o uplynulém víkendu tu světová cyklokrosařská elita bojovala o poslední body do světového poháru a ti nejlepší potom o bíly dres a známou skleněnou trofej.
Od nástupu Kateřiny Nash do cyklokrosu je tato kategorie pro české fanoušky ještě atraktivnější. Rychlá forma bikerky amerického týmu Luna se totiž lepší s každým závodem a vyvrcholila minulý víkend ve francouzském Roubaix, kde jako první Češka vyhrála závod světového poháru a nutno podotknout, že s přehledem.
Česká medailová naděje domácího šampionátu nemohla chybět ani na posledním ostrém testu v holandském Hoogerheide.
Do mlhavého a deštivého rána ji v belgických Antverpách probudili upíři, jak se dopingovým komisařům mezi závoďáky říká. A to už ve tři čtvrtě na sedm. Ranní odběr krve podstoupili i elitní borci Martin Bína, Radomír Šimůnek a Petr Dlask. Celý reprezentační tým Petra Kloučka totiž bydlel pohromadě na jednom místě.
Jediný, kdo chyběl, byl Zdeněk Štybar, který bydlí jen pár kilometrů od tratě a rozhodl se proto dát přednost teplu domova a vlastní posteli.
Ženská světová špička je letos hodně vyrovnaná. Je v ní prakticky pět šest závodnic schopných dobře zajet důležitý závod a bojovat o stupně vítězů. V Hoogerheide se tento okruh zúžil o americkou šampionku Katie Compton, která se potýká se zdravotními problémy a nad jejím startem v Táboře se vznáší velký otazník.
Zbylé favoritky ale nechyběly a po startu byla v čelní skupině jak Kateřina Nash, tak i Pavla Havlíková. Jenže tento stav netrval dlouho. Po několika stech metrech totiž Katka doplatila na menší strkanici ve skupině, v blátě jí "chytla kolej", poslala ji k hrazení a po kontaktu předního kola s nožičkou plůtku následoval velmi nepříjemný pád. Naštěstí se obešel bez zranění, ale Katku rázem odsunul téměř na konec startovního pole. Pro Holanďanky to byl zároveň signál ke zrychlení tempa na špici a během chvilky měla trojice Marianne Vos, Daphny Van Den Brand a Sanne Van Paassen malý náskok.
Finále potom patřilo stále ještě úřadující mistryni světa Marianne Vos, která před rokem titul vybojovala právě v Hoogerheide. Tentokrát se zbavila svých soupeřek ještě během závodu a s pohodlným náskokem přes půl minuty si dojela pro vítězství. Důvod k radosti měla i třetí Daphny Van Den Brand, která rozdílem pěti bodů uhájila bílý trikot a vyhrála tak celý světový pohár.
Kateřina Nash dotáhla svou stíhací jízdu až na čtvrté místo, když si ve spurtu poradila se čtyřnásobnou mistryní světa Hankou Kupfernagel. A to se během závodu ocitla na zemi v blátě ještě jednou.
"Svou ztrátu jsem sjížděla docla rychle, ale byla kolem mě spousta dalších závodnic, které se mi tam pletly a dělala jsem tak další chyby. Se svým výkonem jsem ale spokojená, po tom začátku si myslím, že je čtvrté místo dobrý výsledek. Forma je snad dobrá a těším se na příští týden do Tábora." řekla nám po závodě Katka.
Pavle Havlíkové se v blátě nedařilo a dojela 18., Jana Kyptová 19., dobře jedoucí Martina Mikulášková skončila 27. a Zuzana Pirzkallová 41.
Velký náboj měl i závod mužů. Matematika totiž hovořila jasně. Vítěz letošního ročníku světového poháru měl vzejít z dvojice Zdeněk Štybar a Niels Albert.
Nepředvídatelné misky cyklokrosových vah se začaly hned po startu výrazně klonit na stranu českého mistra, který dobře odstartoval a držel se ve vedoucí skupině. To se vůbec nedalo říct o Nielsi Albertovi, jehož duhový dres se pohyboval až někde za dvacátým místem a jeho ztráta se zdála v prvních chvílích závodu jako rozhodující.
Jenže Albert boj o skleněnou trofej nevzdal a žebro nežebro se hnal za vedoucí skupinkou. Na dlouhém silničním úseku se do ní i za pomoci stájového kolegy Radka Šimůnka docvakl a hned převzal aktivitu na čele. O chvíli později svěsil nohy belgický šampion Sven Nijs, protože podle svých slov na vítězství neměl a tak se raději rozhodl pošetřit síly před následujícím víkendem v Táboře, kde si dělá zálusk na svůj teprve druhý duhový trikot.
Ve druhé polovině závodu se o útok nejprve pokusil Albert, ale neúspěšně. Dalo by se tak říci, že celá sezóna se rozhodovala v posledním devátém kole a oceňovali to zejména diváci, kteří se, jak jinak, sešli u okruhu v hojném počtu, a i tady byl poměr Štyby versus Niels vyrovnaný. Štybar do posledního okruhu vjel aktivněji a v boji o první pozici před nájezdem do lesního úseku došlo dokonce na fourcrossovou loktovačku v jedné ze zatáček. Štybar byl tentokrát úspěšnější, ale pár chvil nato chyboval, uklouzlo mu zadní kolo a Niels Albert nabídnutou šanci neodmítl. Dojel si pro své patnácté vítězství v letošní sezóně, ale na celkový triumf to nestačilo.
Rodák ze Stříbra totiž dojel druhý, když mu záda jistil týmový kolega z belgické stáje Telenet Fidea Kevin Pauwels a v součtu bodů to tak na celkové vítězství o 4 body stačilo. Zdeněk Štybar se jako první Čech v historii stal vítězem světového poháru cyklokrosařů!
"Dnes to byl nejtěžší závod sezóny...," řekl nám v cíli šťastný, ale unavený Zdeněk a přiznal, že si "pěkně dával".
"Ale jsem hrozně rád, že se mi povedlo vyhrát světový pohár. Před sezónou jsem si vůbec nemyslel, že by se mi něco takového mohlo podařit a teď najednou mám bílý dres a skleněný pohár! Moc si toho vážím, protože to ukazuje, že jsem dobře závodil celou sezónu. Ten konec dnes byl ale opravdu supertěžký, Niels byl extrémně silný, jel pořád naplno. Byl úplně jinde než minulý týden v Roubaix. Já jsem na druhou stranu udělal hodně chyb. Teď si musím přes týden pořádně odpočinout a zregenerovat a budu se těšit na další boj do Tábora!" vzkázal Štyby.
Elitní desítku uzavřel Radomír Šimůnek a ani dalším našim reprezentantům do ní nechybělo mnoho. Martin Zlámalík dojel 12., Petr Dlask 15., Martin Bína potom 24., Kamil Ausbuher 38. a Ondřej Bambula závod nedokončil.
Jelikož vítěz světového poháru má start na mistrovství světa automatický, může reprezentační trenér Petr Klouček donominovat ještě sedmého závodníka do elitní kategorie. Tím bude původně první náhradník Kamil Ausbuher.
Do dějiště šampionátu se česká reprezentace přesouvá postupně. Někteří junioři odjeli do Tábora rovnou, Zdeněk Štybar naopak dorazí mezi posledními, tj. pravděpodobně ve čtvrtek. Niels Albert údajně jede do Tábora také rovnou z Hoogerheide a měl by tak v areálu Komora trénovat celý týden.
MTBS.cz se cyklokrosu bude podrobně věnovat, takže o informace ochuzeni rozhodně nebudete!
Co teď? Naviděnou příští víkend v Táboře!
Výsledky - ženy:
1. Marianne Vos (NED) čas 0:39:55 hod.
2. Sanne Van Passen (NED) + 0:33 sek.
3. Daphny Van Den Brand (NED) + 0:37 sek.
4. Kateřina Nash (CZE, Luna) + 0:47 sek.
18. Pavla Havlíková (CZE, AVB Cycling) + 2:26 min.
19. Jana Kyptová (CZE, Johnson Controls AŠ MB) + 3:06 min.
27. Martina Mikulášková (CZE, TJ Stadion Louny) + 4:14 min.
41. Zuzana Pirzkallová (CZE, KC Kooperativa SG Jablonec) + 8:02 min.
Výsledky - Muži Elite:
1. Niels Albert (BEL, BKCP PowerPlus) 1:02:37 hod.
2. Zdeněk Štybar (CZE, Telenet Fidea) + 0:07 sek.
3. Kevin Pauwels (BEL, Telenet Fidea) + 0:07 sek.
4. Klass Vantornout (BEL, Sunweb Revor) + 0:42 sek.
5. Sven Nijs (BEL, Landbouwkrediet Colnago) + 0:49 sek.
10. Radomír Šimůnek (CZE, BKCP PowerPlus) + 1:29 min.
12. Martin Zlámalík (CZE, Volvo Auto Hase MTB) + 1:31 min.
15. Petr Dlask (CZE, Telenet Fieda) + 1:35 min.
24. Martin Bína (CZE, CT Budvar Tábor) + 3:10 min.
38. Kamil Ausbuher (CZE, Prodoli) + 4:38 min.
Foto: Michal Červený
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Jeden z nejnáročnějších a nejprestižnějších etapových závodů horských kol na světě – Cape Epic se... Příspěvek Jak se plní sny. Aneta Hovorková míří na Cape Epic pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Před pár dny byla při pietním aktu uctěna památka 18leté švýcarské cyklistky Muriel Furrer, která...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
To možná jo,ale on není profesionální komentátor narozdíl od Svačiny, který se zachoval totálně neprofesionálně, když začal rozebírat to že JEMU se to nelíbilo.
odpověz na tento komentářPauwels nepomohl, patří do týmu a musí se podřídit situaci, to je úplně normální věc.
Komentáře - Lukeše mi nepřijdou zrovna o moc lepí než Svačinovi. Vždyť 3x za kolo poslouchat jeho větičku " Já myslím, že to teď budou mít kluci hodně těžký" už musí lézt krkem nejen mě :-(.
odpověz na tento komentářnádhera - nevídaný a zasloužený úspěch za celou sezonu, ještě bedna v táboře:-), řešit tady pauwelse jsetli měl chudák předjet nebo ne, to snad tady řešit nemusíme, pochopil bych to někde na stránkách stolních tenistů..., určitě žádná pomoc z jeho strany nebyla, pan komentátor svačina opět zaperlil, proč takovej blb musí komentovat cyklistiku, škoda!!! měl ho tam lukeš víc srovnat.
odpověz na tento komentářGratulace - Gratulace určitě veliká. Příští týden bohužel sice jen u televize, ale fandit se bude megózně :-)
odpověz na tento komentářco to tady řešíte ?????????, - Ježíšmarjá co tady řešíte ,že Pauwels nechal Štybara před sebou - to je snad jasný a jednoznačný a nikdo normální a cyklistiky a sportu znalí se nad tím vůbec nepozastaví. To nechápe snad jen nejakej dement...
odpověz na tento komentářGratulace - Zapomněl jsem dole ještě napsat, že Z. Štybarovi gratuluju k úspěchu, kterého dosáhl jako jeden z mále českých cyklistů a že držím palce do Tábora.
odpověz na tento komentářje to tak! - Kevin Pauwels opravdu nestřídal, mohl alespoň při prujezdu cílovou rovinkou!!!
odpověz na tento komentářjo jo,skoro až trochu směšný,ale mě nadruhou stranu bylo Pauwelse trochu líto, ten to věděl možná lépe než Štybar. Ale tak to je,patří do týmu. Pan komentátor Svačina si mohl nechat své osobní pocity a názory na doma.
odpověz na tento komentářdojezd - myslim, že to bylo naprosto v pohodě....pomoci kolegovi a příteli(jestli se dá o pomoci vubec hovořit).....navíc když Pauwels Štybymu vubec nestřídal !!
odpověz na tento komentářTým - Týmovou pomoc bych viděl takto:
odpověz na tento komentářCyklistika je částečně týmový sport. Silniční se bez takovéto spolupráce neobejde, cyklokros a MTB jsou již volnější.
Spíš bych se zeptal, co by udělal s Puwelsem manažer týmu, kdyby mu takto vyfoukl vítězství ve SP - já osobně bych ho zabil. Nehlědě na to, že tým měl jistě od sponzora nějaké prémie za celkové výsledky atd.
Legrační a trochu roztomilé (i když možná nesportovní) bylo gesto Štybara asi 500 m před cílem k Pauwelsovi - "prostě musím být 2. už toho mám plný zuby, tak ne aby jsi blbnul"
tym - Jsou to profesionalove, tudis "koho chleba jis, toho pisen zpivej". Pro tym a sponzory je urite hodne dulezite mit bily dres. Takze bych rekl, ze by se tak zachoval uplne kazdej.
odpověz na tento komentářna pohodu - já to viděl tak, že byla škoda posledního podklouznutí... ale to že se ho kolega nesnažil uštvat beru jako normální teamovou pomoc, kdy jeden s členů to měl jasně nalajnovaný na celkovou bednu... jen do toho mohli kluci dát možná trochu víc herectví...:)
odpověz na tento komentářTým - A jak jste viděli tu týmovou pomoc?? komentátor to (zdálo se) dost odsuzoval. moc nevím, co si o tom myslet.
odpověz na tento komentář