Otevírá se šance pro internacionalizaci cyklokrosu?

Jak to bude dál s belgickým cyklokrosem? Vystřídá jej nastupující generace Nizozemců? Strhne Louisville lavinu? Zamýšlí se cyklokrosový expert Martin Bali-Jenčík...

Autor: Martin Bali-Jenčík
Otevírá se šance pro internacionalizaci cyklokrosu?

Když se otočím zpět do historie cyklokrosu, tak ten úplný začátek patřil Francouzům v 50. letech - Robic, Rondeaux, Dufraisse, pak nastoupili Ital Longo a Němec Wolfshohl. V polovině 60. let pomalu nastávala doba fenomenálního Belgičana Erica de Vlaemincka. V 70. letech se zase ukazovali Švýcar Zweifel, a po něm Belgičan Liboton, atd. atd.

Přehled medailistů mistrovství světa v cyklokrosu: www.uci.ch

Slavnými Holanďany byli hlavně Hennie Stamsnijder, Adrie van der Poel, Richard Groenendaal, Lars Boom (bohužel jen krátce), no a dnes nastupující generace Lars van der Haar, Marianne Vos a junior Mathieu van der Poel – všichni neskuteční "zázraci".

Marianne Vos

Holanďani v posledních letech kralují žebříčku UCI národů v juniorech, U23 a ženách. V U23 jsou tedy nyní druzí za Belgičany, ale to je hlavně tím, že Van der Haar se nechal ostaršit do mužů elite.

Na posledním MS v belgickém Koksijde vyhráli Nizozemci tři kategorie ze čtyř (Van der Poel, Van der Haar a Vos).

Přesto v mužích elite hrají prim Belgičané. Proč? Na to je těžké odpovědět. Proč jsou třeba Holanďani lepší a úspěšnější ve fotbalu než Belgičani? Proč je tam megapopulární rychlobruslení, na rozdíl od Belgie? Proč tam vůbec nejede hokej? V obou zemích je velmi populární silnice, přesto na ní Belgie sklízí mnohem více úspěchů. Proč, když mají zhruba stejné přírodní podmínky?

Niels Albert, Rob Peeters a Bart Wellens na stupních vítězů v Koksijde 2012

Ale zpět k cyklokrosu. Ten zdaleka není tak populární v Nizozemí jako v Belgii. V Belgii se z toho stal obrovský byznys. Prostě asi shodou okolností se kdysi v Belgii dalo dohromady pár nadšenců, rozjeli to, a utrhla se lavina. V Nizozemí se to tolik nepodařilo. Cyklokros je tam dál jen, přestože masivním, doplňkem k silnici a mladí po přestupu do mužů elite odchází na silnici protože se tím neuživí.

A abych nezapomněl. Cyklokros je v Belgii vlámským sportem, ve Valónsku, tedy ve francouzky hovořící části, nikoho nezajímá.

Uvidíme, jestli Van der Haar neinspiruje další. U něj dle mého názoru není reálné to, že by brzy odešel na silnici jako Boom. Byl vždycky ryzí cyklokrosař.

Lars Boom

Jsem také zvědav, jak to bude dál s belgickým cyklokrosem. V posledních letech tam nevidím tolik talentů. Naposledy to byl Albert. Nyse už čeká tak jedna sezona, maximálně dvě. Kevin Pauwels bude taky ještě chvíli dobrý, ale kdo za nimi? Slavný Wellens už je jen svým stínem, Vantornout občas zazáří, ale žádný campionissimo a miláček davů z něj už nebude. Bart Aernouts už se taky začíná ocitat za svým zenitem, o Peetersovi škoda mluvit, co udělá s Meeusenem současná aféra, nikdo neví, atd. atd.

Řekl bych, že se tím otevírá šance pro opětovnou internacionalizaci. Cyklokros trochu poznamenal nástup horských kol, ale na zase tolik. Možná uškodil kvantitě, ale ne kvalitě. Spíše se změnily poměry díky specializaci na něj a faktu, že silnice se už dnes jezdí prakticky od ledna do října. Přitom cyklokros vznikl jako zpestření a nastavení sezony pro silničáře.

Nicméně si myslím, že popularita cyklokrosu znovu půjde nahoru. Na rozdíl od horských kol má atraktivnější formát a v zimě nemá takovou konkurenci jiných sportů, zejména potom těch cyklistických, včetně nejpopulárnější silnice.

Je to otázka toho, aby se zjevily osobnosti, které potáhnou (a neutečou záhy na silnici), a to zejména v těch tradičních zemích vedle Belgie, Nizozemí a Česka – tedy hlavně ve Švýcarsku, Francii, Německu, Itálii a Španělsku.

Lars van der Haar

A když jsme u těch Spojených států. Cyklokrosové nadšení se tam šíří jako lavina. Problémem je ovšem to, že chybí více peněz a diváků. A platí, co je uvedeno výše. Chtělo by to aspoň jednu eliťáckou hvězdu. Tu zatím nemají ani náhodou. I když třeba takový junior Owen Logan je hodně šikovný a je možným příslibem do budoucna. V sobotu má šanci americkou cyklokrosovou lavinu utrhnout zcela, stejně jako Katie Compton v neděli.

Každopádně mistrovství světa se oěpt vrátí na dlouho do Evropy a Světový pohár se za oceánem jezdit nebude, zřejmě ještě hodně dlouho. MS v Louisville nebude žádnou revolucí, i když nepochybuju o tom, že ho zvládnou na vysoké úrovni. Díky USA Cycling a belgickým sponzorům…

Parneři zpravodajství MS v cyklokrosu 2013

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. OstatníTom Pidcock letošní sezónu cyklokros vynechá
    Tom Pidcock letošní sezónu cyklokros vynechá
  2. Světový pohárDvojzávod světového poháru v cyklokrosu premiérově tento víkend
    Dvojzávod světového poháru v cyklokrosu premiérově tento víkend
  3. Světový pohárPieterse zahájila krosovou sezónu 3. místem, v mužích opět vítězí Vanthourenhout
    Pieterse zahájila krosovou sezónu 3. místem, v mužích opět vítězí Vanthourenhout
  4. Týmy a klubyMathieu van der Poel oznámil cyklokrosový program, absolvuje 11 závodů
    Mathieu van der Poel oznámil cyklokrosový program, absolvuje 11 závodů
  5. Týmy a klubyWout van Aert absolvuje v sezóně pouze 6 cyklokrosových závodů, MS vynechá
    Wout van Aert absolvuje v sezóně pouze 6 cyklokrosových závodů, MS vynechá
  6. Český pohárKonwa a Zemanová ovládli v Uničově poslední díl i celkové pořadí HSF System Cupu
    Konwa a Zemanová ovládli v Uničově poslední díl i celkové pořadí HSF System Cupu

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 Svata - vloženo: 30.01.2013 v 13:22:28

    No myslím že u USA určitě chybí zmínit jméno Zach Mcdonald a polulárního Jeremy Powerse a mírně upadajícího Tima Johnsona. Powers, který je maximálně propagován firmami zajišťující jeho sponzoring. Tím se výrazně podílí na popularizaci cx v USA a i jinde. Mimochodem už nějaký pátek se každý rok na území USA pořádá také mistrovství "světa" ss cx. O tom se nám v evropě ani nezdá také množství různých kategorií pro závodníky bez licence atd. Myslím, že i v evropě se máme také co učit. Pravdou je, že tolik diváků jako na závodech v Belgii nikde jinde nenajdeme ale lavina cx v USA rozhodně není malá ( a také nám už diktuje určité trendy v cx a to především v používaném materiálu ) jen je to prostě jiná země. Velká rozlohou atd.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744