Cyklokrosová sezóna vyvrcholila v belgickém Hooglede-Gits.

Jak jsme slíbili, vydali jsme se do dějiště mistrovství světa. Více než šedesát tisíc lidí vytvořilo fantastickou atmosféru v niž Češi dokázali získat "jen" jeden bronz a jednu bramboru

Autor: Michal Pick

Bronzová radost - junior Jiří PolnickýPořadateli připravený, tři kilometry dlouhý, okruh se rozprostíral na louce, v přilehlém lesíku a částí i na fotbalovém hřišti. Předpovědi meteorologů věštily před víkendem vydatné dešťové srážky a teploty několik stupňů nad nulou. Jelikož většina okruhu byla tvořena travnatým povrchem, očekávala se tak velmi těžká a rozbahněná trať, na které se bude ve velké míře běhat po svých. Mistrovskou trať organizátoři opepřili několika prudkými výběhy, ať už do svahu nebo po schodech, a rovněž několika sjezdy, které dělaly potíže nejen těm méně technicky vyspělým závodníkům.
Šampionát otevřel závod juniorů. V něm Českou republiku reprezentovala pětice Filip Adel, Marek Benda, Petr Marvan, Lubomír Petruš a Jiří Polnický. Posledně jmenovaný byl i jedním z horkých adeptů na juniorský duhový trikot a i on sám to v první polovině závodu začal plnit, když jezdil s menším náskokem před skupinkou pronásledovatelů. Ti Polnického ale sjeli a druhou polovinu závodu absolvovala skupinka víceméně pospolu. V posledním kole se utrhl Holanďan Sinkeldam. Polnickému se ho však podařilo dojet a dokonce si vytvořit menší náskok. Ještě v poslední zatáčce v nájezdu do cílové rovinky těch pár metrů na ostatní soupeře vypadalo velmi slibně... Českému reprezentantovi už ale nejspíše chyběly síly a nedokázal reagovat na zrychlení domácího Adamse a nestačil ani na Američana Summerhilla. První závod tak pro české barvy skončil s bronzem na krku, což je určitě velmi dobrý výsledek, i když mnozí Polnického, ještě pár okamžiků před cílem, viděli na stupínku nejvyšším.

Mistr světa Erwin VerveckenSobotní odpoledne patřilo “třiadvacítkářům“. Tady byl největší českou nadějí Zdeněk Štybar, který se měl pokusit zaútočit na svůj třetí titul mistra světa v této kategorii. Bojovat měl zejména se svým snad věčným rivalem, Belgičanem Albertem Nielsem a také s Holanďanem Larsem Boomem. Černým koněm byl podle reprezentačního trenéra Petra Kloučka jeho synovec Lukáš, který před mistrovským závodem vykazoval vzrůstající formu. Dále byli na startu František Klouček, Ondřej Bambula a David Menger. Start, který poměrně rozhodoval, se Štybarovi vydařil a do terénu vjížděl jako první. František Klouček pak v jedné z úzkých bahnitých částí tratě svou chybou zapříčinil hromadný pád, který zbrzdil poměrně velkou část startovního pole.
V průběhu prvního kola na špici vykrystalizovala skupinka Niels, Boom, Štybara Ital Visinelli. Jedním z míst, které na trati rozhodovalo, byl pětatřicetimetrový úsek hlubokého písku. Právě tam udělal Štybar ve druhém kole chybu a jeho soupeři mu odskočili. Následně za to vzal Boom a utrhl Nielse. To byly rozhodující momenty boje o zlato. Lars Boom kolo za kolem zvyšoval svůj náskok na Nielse, který rovněž zvyšoval svůj náskok před francouzem Villou. Zdeněk Štybar jezdil na čtvrtém místě, ale na to, aby se dotáhl na vedoucí duo dnes neměl. Holanďan Lars Boom tak mohl nikým neohrožován projet cílovou páskou s vlajkou nad hlavou jako nový mistr světa. Druhý Niels Albert ztratil minutu a 22 vteřin, a dalších dvaadvacet pak na bronzové příčce Romain Villa. Štybar dojel čtvrtý a v cíli rozhodně radostí nekypěl.
Lukáš Klouček byl tahounem druhé skupinky a nakonec obsadil velice pěkné šesté místo.

Na startu nedělního závodu elitních cyklokrosařů mezi 72 závodníky z celkem 21 zemí nechyběl žádnýz favoritů. Předpovědi meteorologů se nevyplnily a na závodníky tak čekala trať jen s pár bahnitými úseky. Do dějiště závodu dorazilo téměř šedesát tisícovek cyklokrosu chtivých diváků. Zimu si zpestřil i biker Jose Antonio Hermida, který se objevil ve španělském dresu. Za Českou republiku byli připraveni bojovat Petr Dlask, Kamil Ausbuher, Radomír Šimůnek a Jan Chrobák. Hlavně Dlask měl podle předpokladů díky vzrůstající formě domácí Belgičany potrápit. Start se našim vydařil a Ausbuher s Dlaskem najížděli do terénu na pátém resp. šestém místě. Hned v úvodu za to vzali Holanďané, což se domácím divákům nelíbilo a dávali to hlasitě najevo. V písčitém úseku, který rozhodoval včerejší závod “třiadvacítek“ měl problémy Dlask a propadl se. Hermida se v tuhle dobu pohyboval někde v první třetině startovního pole a písek překonával velmi osobitým stylem — sice po svých, ale aniž by seskočil z kola.
Ve druhém kole se už začínal závod odehrávat podle klasického scénáře, když se na špici dostal letošní suverén Sven Nijs, na dlouhé rovince zkusil nastoupit Bart Wellens a udržel se ho jen právě Nijs. Na čtvrtou příčku se dokázal propracovat výborně jedoucí Radomír Šimůnek. Na asfaltové rovince ale znenadání postihl vedoucí duo těžký pád, když Wellens trefil plastovou bariéru a Nijs přes něj přelétl. Oba ale pokračovali v závodě, i když Wellens s výraznou ztrátou. Do čela se rázem dostal odstupující světový šampión Ervin Vervecken. Vzápětí se i on nečekaně prolétl přes klacky, ale první pozici udržel. Radomír Šimůnek se v průběhu třetího okruhu propracoval až na samotné čelo závodu, kde jezdil ve skupince s Nijsem, Verveckenem a Nizozemcem Groenendaalem. Ve znamení pádů bylo i následující, čtvrté, kolo. V zatáčce spadnul Vervecken a přes něj se k zemi poroučel Nijs. Sven si kalich hořkosti vypil až do dna, neboť o pár stovek metrů dál, na stejném místě jako kolo zpět Vervecken, směřoval letem přes řídítka k zemi potřetí. Páté kolo bylo konečnou pro české naděje — Radomíra Šimůnka potkal defekt ze čtvrtého místa v době, kdy to bylo do depa hodně daleko. Chvíli poté ze závodu odstoupil.

Zdeněk Štybar a Lars Boom se pěkně strkaliNa začátku kola šestého spadl vedoucí Groenendaal a do čela se posunula italsko-americká dvojce Franzoi, a Jonathan Page. Ital zaváhal v písku pořadí se znovu přelilo — na čele jezdil Page a Vervecken. Vedoucí duo se osamostatnilo a vše nasvědčovalo tomu, že se rozhodne právě mezi nimi. Zezadu se hodně dotahoval Wellens, ale na víc než na čtvrté místo to nestačilo.  Poslední, deváté, kolo bylo infarktové. Vervecken v blátivém úseku chyboval a Page si vytvořil náskok několika vteřin. Belgičan se ale nevzdal a rozdíl sjel. Proběhlo ještě několik soubojů a výměn pozic a až v závěrečné části okruhu se Verveckenovi podařilo získat větší náskok a obhájit tak titul mistra světa. Pro stříbro si dojel překvapivě americký závodník Jonathan Page a bronz bral Ital Enrico Franzoi.
Česká výprava v tomto závodě propadla. Cílem projel jen Petr Dlask a jeho 24. místo nelze považovat za úspěch. Dobře rozjetého Radomíra Šimůnka zastavil defekt.  

V dopoledním závodě žen, který předcházel odpolednímu elitnímu dramatu se také konalo pár překvapení, za favoritku byly považovány dvě závodnice, především obhájkyně titulu Marianne Vos a také Hanka Kupfernagel, ta se také ihned od startu svým soupeřkám vzdalovala, nicméně po sérii technických zaváhání a pádů se propadla až za své pronásledovatelky. Marianne Vos neměla svůj den a tak se otevřela možnost pro další, trošku podceňované, ale přesto ne neznámé závodnice. Všechny dokonale překvapila Američanka Katie Compton - skončila stříbrná, nestárnoucí Francouzka Laurence Leboucher získala bronzovou a její krajanka, sympatická Maryline Salvetat, zlatou medaili.

Další informace, výsledky najdete na www.cyklokros.cz
Foto: Michal Pick
Text: Michal Červený

Přečteno - 7221x Tagy: cyklokros
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Český pohárHSF SYSTEM CUP 2024 má pevný kalendář
    HSF SYSTEM CUP 2024 má pevný kalendář
  2. Český pohárHSF System Cup bude mít v roce 2024 sedm zastávek
    HSF System Cup bude mít v roce 2024 sedm zastávek
  3. Ostatní závodyMichal Bednář novým reprezentačním trenérem cyklokrosařů
    Michal Bednář novým reprezentačním trenérem cyklokrosařů
  4. Světový pohárKalendář Světového poháru v cyklokrosu pro sezónu 2024/25 je na světě
    Kalendář Světového poháru v cyklokrosu pro sezónu 2024/25 je na světě
  5. ZávodyFotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
    Fotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
  6. Mistrovství světaZdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
    Zdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #2 caba caba - vloženo: 28.01.2007 v 22:58:17

    jo aha oni zadne nejsou tak nic - gratuluji k tomu bronzu

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 caba caba - vloženo: 28.01.2007 v 22:57:18

    chci si precist prispevky - dekuji caba

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744