Cenné body z Langenlois

Nejvíce jich přivezla druhá Tezeza Huříková, ale ve 177 členném balíku mužů se neztratili ani Spěšný, Boudný a Friedl...

Autor: Jan Němec

Již sedmnáctý ročník Kamtal - Klassik - Trophy přivítalo malé vinařské městečko Langenlois - Zöbling, hostitel údajně nejstaršího závodu MTB v Evropě. Od roku 1999 se závod pravidelně koná pod hlavičkou UCI kategorie C1. Na fyzicky velmi náročné trati získalo vavříny již spoustu bikerů zvučných jmen, mezi ty nejzářivější určitě patří mistři světa Alison Dunlap (USA) nebo Michael Rasmussen (DEN). V roce 2005 vyhrál zdejší závod i Milan Spěšný (Merida Biking), loni skončila Tereza Huříková (Česká spořitelna MTB) po zvláštním rozhodnutí komisařů na stříbrné pozici (více ZDE)

Ivo Plevák

Dominantou městečka je kopec Heiligenstein, který je považován na nejznámější horu Rieslingu, víno se opravdu popíjelo úplně všude a jmenovaná odrůda byla vskutku lahodná. Heilingenstein, kromě toho, že na svých stráních plodí vynikající Riesling, bikerům pak nabízí své stráně pro těžký závod s 5,6 km dlouhou tratí.

Blížící se Olympijské hry jsou znát, a tak startovní listina byla nabita kvalitním materiálem. Rakouská špička (Soukup, Kraler, Markt, Rametsteiner) postrádala pouze Michi Weisse, který dal přednost stejně hodnocenému závodu Swisspower Cup v Schaanu. Mezi největší favority byl považován Ital Yader Zoli (KTM) předvádějící skvělé výsledky ve všech jarních závodech. Na paty mu měl šlapat i Jaroslav Kulhavý (Michelin Specialized), ale únava ze soustředění a celodenního cestování z Itálie ho z boje o přední místa vyřadila, stejně na tom byl i Jan Škarnitzl (DIMP Giant), oba dva ze závodu nakonec odstoupili. A tak kromě týmu Scania Apache Kolín, který právě nabírá tréninkové kilometry v Chorvatsku, se v závodě utkala kompletní domácí špička.

Zcela vpravo Yader Zoli, uprostřed Němec Markt a vlevo Huříková

První české stopy nechali na trati junioři, na cenný kov sice naši mladí nedosáhli, ale čtvrté místo Ivo Pleváka z Max Cursoru se může považovat za úspěch. V první desítce ještě skončil 7. Jakub Magnusek (Česká spořitelna MTB) a 9. Aleš Vojta (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.). Šéf oranžovo-černých "Maxcursoráků" Martin Šíma dojel v kategorii Masters na místě pátém.

Hodinu a půl po poledni odstartoval balík mužů, celkem 177 členný! Dvanáct minut po nich se na trať vydaly i ženy, což bylo velmi nešťastné řešení. Již v druhém kole začali první muži předjíždět pomalejší ženy a docházelo k velmi nebezpečným situacím. V malých občerstvovacích zónách nebylo k hnutí, na což dopláceli zejména závodníci, kteří často nebyli schopni převzít své "palivo".

Samotný závod učinila zajímavým zejména čtveřice Yader Zoli, Němec Rene Tann s domácími Martinem Kralerem a Christophem Soukupem. I když měl Yader viditelně navrh, nekolikrát dal ostatním šanci převzít vedení, jakoby chtěl navnadit místní fanoušky ovíněné Rieslingem. Na špici se několikrát mihnul Soukup, ale Yader plný sil mu nic nedaroval a v posledním okruhu se mu vzdálil na dobro. V cíli dával jasně najevo, že za jeho vítězství nese velký díl i rakouský bike KTM. Dvojice rakušanů přijela na druhém (Soukup) a třetím místě (Kraler).

Milan Spěšný a Jiří Friedl

Šesté, sedmé a osmé místo ve výsledkové listině patří českým bikerům Milanu Spěšnému (Merida Biking), Pavlu Boudnému (Kelly's Opportunity) a Jiřímu Friedlovi (Merida Biking). Pavel si pozici držel, pěkným a stabilním výkonem, téměř od začátku závodu, dvojice modro-zelených "Meriďáků" se držela vzaději - kolem desátého místa, krok s nimi zpočátku udržoval i Tomáš Vokrouhlík (Česká spořitelna MTB). "Měli jsme od Jančího naordinováno nejet na plný plyn, takovou údržbu a na konci závodu tomu naložit na 100%. Testovali jsme se a překvapivě jsme dokázali ještě hodně zrychlit," popisoval po závodě situaci Milan, kdy se s Friedlem v posledních dvouch okruzích propracovali o čtyři pozice vpřed. Vypadá to, že nová spolupráce Merida Biking Teamu s Jánem Svoradou nese první ovoce.

O dvě kola méně, tedy šest, měly naordinovány ženy. Nezvykle brzo po startu se do vedení dostala Tereza Huříková, vypracovala si téměř minutový náskok před druhou, domácí favoritkou Elisabeth Osl. Poslední třetina závodu však více sedla Rakušance, která v prvním stoupání čtvrtého okruhu dojela Terezu a okamžitě se jí vzdálila. "Předjela mě jako motorka, vůbec jsem neměla šanci se jí držet," líčila tento okamžik Tereza. V cíli byla Elisabetha za obrovské radosti diváků první, před Terezou a třetí Slovinkou Ninou Homovec. Z druhého místa a získaných 40ti UCI bodů však smutná nebyla. "Překvapilo mě, jaký jsem si udělala náskok po startu, pro mě něco nečekanýho. Osudným okamžikem bylo čtvrté kolo, cítila jsem pokles výkonu, ale nebylo to tak strašný. Horší byly ty rajský, který jsem snědla s těstovinama zhruba 2,5 hoďky před startem. To nebyl dobrý nápad."

1. Osl, 2. Huříková a 3. Homovec

Body na olympijské konto ještě připsala desátá Pavla Havlíková (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.), šestnáctá týmová kolegyně a jmenovkyně Huříkové - Jansová, skončila těsně nad bodovanou pozicí, tedy šestnáctá. Šárka Chmurová (Max Cursor) působila v Langenlois jako doprovod, ze studeného Zlatolicje v minulém víkendu si přivezla nachlazení a raději nestartovala.

Kompletní výsledky najdete ZDE

Přečteno - 15825x Tagy: svetovy pohar xc
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Světový pohárSvětový pohár v maratonu 2024 bude osekaný, ale bude
    Světový pohár v maratonu 2024 bude osekaný, ale bude
  2. Světový pohárDo startu MS v Táboře zbývají 4 dny, co napovědělo Hoogerheide?
    Do startu MS v Táboře zbývají 4 dny, co napovědělo Hoogerheide?
  3. Světový pohárFinále Světového poháru v cyklokrosu hostí Hoogerheide
    Finále Světového poháru v cyklokrosu hostí Hoogerheide
  4. Ostatní závodyWout van Aert na závěr sezóny vítězí v závodě Světového poháru
    Wout van Aert na závěr sezóny vítězí v závodě Světového poháru
  5. Světový pohárPidcock, van der Poel a van Aert se naposledy v terénu utkají v Benidormu
    Pidcock, van der Poel a van Aert se naposledy v terénu utkají v Benidormu
  6. Světový pohárMathieu van der Poel neporažen ani Zonhovenu, v ženách vítězí Pieterse