Sobota 29. června bude patřit bikerům v Holešově, kde startuje kultovní Bikemaraton Drásal
Bikemaraton Drásal není třeba dlouze představovat, jedinečný závod s bohatou historií, závod, který vloni oslavil své třicátiny. Podobně jako Mount Everest je výzva, kterou je potřeba přijmout a neustále přinášet motivaci jít sportovat a žít zdravě. Zdejší tratě ve Vás probudí závodní duši, emoce, vyplaví endorfiny, vyhecují a nenechají odpočívat. Scenérie Hostýnských vrchů, které celý zážitek umocní. Zpět ke kořenům horské cyklistiky, kdo nejede Drásala, není biker. 😉
Čím je závod tak výjimečný a proč Drásal?
Drásal je v KPŽ od začátku jeho vzniku, mezi bikery je pojem, tratě jsou sice těžké, technické, ale naprosto výjimečné, určené pro milovníky pravé horské cyklistiky. Stejně jako Mount Everest je Drásal výzvou, kterou je potřeba přijmout a ověřit si, že na něj pořád máte, a ty měsíce, které ho nosíte v hlavě a každý den uděláte něco pro to, abyste ho ujeli znovu, vám neustále přinášejí motivaci jít sportovat a žít zdravě.
Bohaté Drásal menu: Béčková trať, Áčková trať, Gravel a Obr
Letošní ročník proběhne v tradičním duchu, tzn. trasa Trachea Obr na 173 km a 4602 m převýšení, kterou vloni už po osmé vyhrál Jan Jobánek, klasická trasa A na 121 km s převýšením 3426 m letos i pro ženy (v předešlých letech jely ženy trasu A na 85 km). Béčková trasa je beze změn 58 km a 1721 m převýšení. Pravda, tratě sice patří k náročnějším, ale to se dá v Hostýnských vrších předpokládat. Odměnou pro účastníky jsou krásné výhledy, vrcholová stoupání na sv. Hostýn či Kelčský Javorník, trial Bike arenou a průjezd kolem hradu Lukov. Nesmíme zapomenout ani na trasu C o délce 31 km a s převýšením 869 m a finálový dojezd do zahrady holešovského zámku, který patří k těm nejemotivnějším.
Něco pro požitkáře
Nicméně nechceme odradit ani hobby cyklisty – pohodáře. Jste srdečně zváni. Myslíme i na Vás, ve skvělé formě je tzv. céčko nebo rodinná drásalovská jízda: délka 15 km / převýšení 171 m, která je tady pro všechny, kteří si chtějí v krásné přírodě projet legendární závod, aniž by trénovali a ladili formu měsíce před závodem.
Fojtíkovci v pozadí
Když milujete jízdu na kole jako bratři Fojtíkové, nemáte jinou volbu, než již nespočet sezón být v pozadí a organizovat maraton, který píše historii. „Pro nás je Drásal pravou bikerskou klasikou, pořád ctíme myšlenku – vyzkoušet si, kolik kilometrů se dá ujet na horském kole za den, pro trénované je velkou výzvou 121 km a pro vyznavače extrému dokonce 173 km, je to cesta do hlubin bikerské duše a na dno fyzických i mentálních sil a tuto výzvu každoročně přijme jen vybraná „hrstka“ bikerů – kolem 120 nejtvrdších kusů,“ říká Ondřej Fojtík.
A jak se na Drásala připravit?
Odpověď je složitá, a přitom sedlácky jednoduchá, výjimečný závod vyžaduje i neobvyklou přípravu, která kloubí fyzickou zdatnost vybudovanou za několik let a zkušenosti získané během nich. Výsledek v závodě velmi úzce koresponduje s vytrvalostními předpoklady, ty se právě utvářejí den po dni, měsíc po měsíci po dlouhý čas.
Last minute – tipy, jak dojet Drásala:
1) Poslední týdny trénujete systematicky a vědomě - tzn. 80 % tréninkového času věnujte rozvoji výkonu na úrovni anaerobního prahu cca 130 - 150 tepů za minutu, nejezděte níž ani výš. Jezděte 2x týdně dlouhé tréninky tak intenzivně, abyste necítili svalovou bolest, abyste si vyzkoušeli, že musíte přijmout alespoň 150 g sacharidů za hodinu, aby neklesl výkon.
2) Věnujte čas dechovým cvičením – právě přenos kyslíku je zásadní pro přeměnu energie v závodě. A v neposlední řadě zlepšete svůj tukový metabolismus nízkosacharidovou stravou – ve dnech bez tréninku – zlepší využití vlastních tukových zásob a tělo začne pracovat ekonomičtěji nejen v závodě, a naopak v tréninkových dnech počítejte ke každé vytrvalostní hodině 100 g sacharidů navíc.
3) Někdy mám pocit, že většina závodníků do detailu řeší, jakou značku kola a vybavení si musí pořídit, aby byli lepší, ale téměř vůbec se nezajímají o své tělo, o principy zdravého fungování a o to, jak zajet takto těžký závod co nejlépe. Pak přichází extrémní vyčerpání, křeče – proč se k sobě takto chovají?
4) Závod by neměl být jen větším stresem, který přebije ten v běžném životě, ale naopak vyústěním dlouhodobé vědomé přípravy, jejímž výsledkem je především pevné zdraví a možnost zažívat radost z jízdy v přírodě. Takže moje rada zní – najděte si trenéra, se kterým souzníte pro jeho přístup ke sportu a nechte si poradit, jak udělat vše pro to, aby pro vás byl Drásal potěšením a mohli jste si ho užít i s dobrým výsledkem.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Vánoční Adventní kalendář je tady! Už po sedmé! Pojďte si s námi zahrát, objevte radost z... Příspěvek DNK Adventní kalendář 2024 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Tak jo, poslední tři měsíce jsou tady. Vypadalo to sice jen na dva, protože mě... Příspěvek Z deníčku šílené matky B. – 4. díl. Chutě stejné, ale ty porce! pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Prodám startovné na Obr Drásal 2024.
odpověz na tento komentářPozor neplést si trial a trail. Trial se v Bike areně Vsetín - Semetín opravdu nejezdí
odpověz na tento komentář