Páté kolo SP mělo emotivní vítěze, vystoupení českých bikerů výsledkově podržely ženy do 23 let, Holubová oslavila narozeniny 5. místem...
Pátý díl světového poháru v Andoře měl emotivní vítěze elitních kategorií: mezi ženami poprvé v kariéře zvítězila Mona Mitterwallner (AUT, Cannondale Factory) a mezi muži pak Mathias Flückiger (SUI, Thömus Maxon), který se tak definitivně vrátil po svém těžkém období. České barvy držely nad vodou závodnice kategorie U23, hned čtyři z nich skončily v top 17! Ondřej Cink (Primaflor Mondraker Genuins) bohužel ze závodu odstoupil, Jitka Čábelická (GAPP System Kolofix) dojela jako v pátek při XCC na 29. místě.
Největší radost českým fanouškům tentokrát neudělal svým výsledkem na své oblíbené trati Ondřej Cink, ale dámy kategorie U23. V počasí, které od pátečních veder nabralo zcela odlišný směr a na Vallnord seslalo zimu a déšť. Závodilo se tak v šesti stupních, dešti a blátě. Všechny tyto nástrahy, ale Češky zvládly naprosto excelentně. Všechny si zajely své osobní maxima.
Adéla Holubová, která v pátek dojela sedmá v short tracku, téměř celý závod bojovala o medaili. S respektem a šrouby v ruce ztrácela v technických pasážích. Naopak do kopců létala s naprostou lehkostí, ale jen to nestačilo, aby smazala 20vteřinové manko na bronzovou medaili. Nakonec jen těsně prohrála špurt o čtvrté místo s čerstvou mistryní světa U23 Samarou Maxwell z Nového Zélandu. Přesto je páté místo výborným výsledkem, navíc na něj dosáhla v den svých jedenaadvacátin.
"Startovala jsem z první řady, což bylo pro mě velké plus a byla jsem schopná se s čelem závodu držet už od úvodu. Velkou část závodu jsem jela o třetí místo se Švýcarkou Ronjou Blochlinger. Ronja mi ve třetím kole cukla v technice a už se mi ji nepovedlo dojet. V posledním kole jsem udělala chybku na skalce a šla k zemi. To mi odsunulo na šestou pozici. Zmáčkla jsem se a nahoru na kopec jsem vyjela šestá. V závěru okruhu se mi ještě podařilo dotáhnout na Samaru Maxwell, s kterou jsem měla i čest spurtovat o čtvrté místo na cílovou pásku. Fotofiniš ukázal, že byla v cíli o pár mm dřív. I tak jsem s pátým místem super spokojená. V dost divokých podmínkách, kdy teploměr ukazoval pouhých šest stupňů jsem si zajela své dosavadní výsledkové maximum na SP. Jako narozeninový dárek k 21. narozeninám si tedy vezu domů 2 stehy na bradě z pádu v posledním kole a první top pětku na SP!
Další super výsledek na české konto přidala devátá Patrície Srnská (Dukla Praha), patnáctá Simona Spěšná jb Brunex Superior) a konečně i sedmnáctá Nela Viktorová (Rouvy Specialized).
"Dnešní výsledek je pro mě překvapením, vůbec jsem nevěděla, jak bude moje tělo reagovat na výšku, ale už od začátku mi bylo vtloukáno do hlavy, že to nesmím udělat svým klasickým způsobem - napálit to od startu a čekat, jestli to vydržím) - ale jít postupně dopředu a jet si hlavně svoje tempo. Jsem ráda, protože se to povedlo. V podstatě se mi povedlo to, o co se snažím celou sezonu. Nenechat se vyprovokovat už na začátku, jet si svoje, vydat ze sebe maximum, ale rozvrhnout si to do celého závodu," spokojeně líčila Patrície, jenž dosud byla nejlépe devatenáctá. Devátým místem se vyhoupla na 18. příčku v průběžném hodnocení SP. "Do závodu jsem šla s klidem, věřila jsem si a těšila se. Z tratě jsem byla nadšená. Pěkný kopce nahoru, technický prudký sjezdy, přesně to, co mi vyhovuje. Počasí nebylo vůbec ideální, byla strašná zima a pršelo, což hodně ovlivnilo i rozjíždění před závodem. Trať byla mokrá a sjezdy kluzké, což mi vyhovovalo a z čehož jsem hodně získávala. Nebojím se to tam pustit, ale zároveň nebláznit a hrát si s kolem. Celkově byl tenhle závod odměnou. Ne jen výsledek, ale i prožitek. Mám fakt ale velkou radost, že jsem se ukázala tam, kam jsem se celou sezonu snažila dostat," řekla Patrície, která byla zároveň nejvýše postavenou jezdkyní - prvoročačkou.
Nela Viktorová, Patrície Srnská a Aneta Novotná, která bohužel do cíle nedojela...
Své maximum si z 19. na 15. místo vylepšila i Simona Spěšná. "Byla jsem trochu nervózní z té startovní pozice, 11. místo bylo těžké udržet. Ale propadla jsem se jen málo na svoje poměry. Držela jsem se kolem dvacítky a pak se postupně posunovala dopředu. V posledním kole jsem dokonce bojovala o dvanáctku, ale už jsem neměla síly. Nevěděla jsem, jak v té nadmořské výšce závodit, byla to moje první zkušenost. Ale jsem moc spokojená, vylepšila jsem si dosavadní nejlepší pozici," sdělila Simona Spěšná, jejíž dosavadní nejlepší výsledek bylo 19. místo z Lenzerheide.
Mona Mitterwallner slaví první vítězství
Jedenadvacetiletá mistryně světa v maratonu Mona Mitterwallner nenašla soupeřku v těžkém závodě, které doprovázelo horšící se počasí.
Hned v úvodu se vedení ujala mistryně světa z Glasgow Pauline Ferrand Prevot (FRA, Ineos Grenadiers). Na zbytek startovního pole najela hned v úvodním kole náskok deset vteřin. Dál pokračovala ve vysokém tempu a postupně svůj náskok navyšovala. Skupinu pronásledovatelek vedla Švýcarka Alessandra Keller, které se nakonec podařilo Prevot dojet. Tou dobou se za nimi blížila i Mona, která se po tradičně horším začátku prokousávala vpřed.
A netrvalo dlouho a v polovině pětiokruhového závodu už byla na čele. Tou dobou se naopak z čelní skupinky odporoučela Prevot a souboj se tak odehrával jen mezi Keller a Mitterwallner. Rakušanka nakonec zaútočila v předposledním kole ve sjezdu a vytvořila si náskok, který udržela až do cíle, kterým projela velmi emotivně, o čtyřiatřicet vteřin před vítězkou pátečního short tracku. Třetí dojela úřadující mistryně světa Pauline Ferrand Prevot.
Česko mělo v závodě dvě bikerky: Jitku Čábelickou (GAPP System Kolofix) a Janu Czeczinkarovou (Berria Vittoria), obě vybojovaly své letošní maximum. Úřadující česká šampionka skončila na totožném místě jako v pátečním short tracku, tedy devětadvacátá a na své konto si připsala 48 bodů. Jana Czeczinkarová dojela na 54. pozici a letos si tak poprvé připsala bodové ohodnocení.
"Dnes to byl po delší době lepší závod, škoda prvního kola, kdy před námi lehla Eibl a odjela skupina. Jsem ráda, že to dnes mělo nahoru tah. Pořád by to mohlo být lepší, ale jsem po dlouhý době spokojená."
Flückiger po roce opět vítězí
Mužský závod vedl po prvním kole vítěz pátečního short tracku Němec Luca Schwarzbauer (Cynyon Cllctv), který si společně se Švýcarem Mathiasem Flückigerem drželi odstup deseti vteřin od zbytku startovního pole. V průběhu druhého kola se pak na čele osamostatnil Mathias Flückiger a svůj několikavteřinový náskok udržel do síle závodu na sedm okruhů.
V polovině závodu zkomplikoval závod defekt zadního kola Nino Schurterovi, Thomas Pidcock se po dovolené pohyboval na hranici první desítky. Ondřej Cink se lopotil ve třetí desítce a odstoupil.
V posledním kole se po Flückigerovi hnal Thomas Griot (FRA, Canyon Cllctv) a v Pidcockovi bouchly saze a hnal se na bednu z níž nakonec vystrčil Jordana Sarroua (FRA, BMC).
Vedení udržel Mathias Flückiger, který náročný závod zvládl osamocen před celým startovním polem. Druhý skončil Francouz Thomas Griot.
"Mým dnešním cílem bylo jet na hranici svých možností a myslím, že se mi to podařilo. Jsem rád, že jsem to dobře zvládl, když na mě Griot vyvíjel velký tlak. Soustředil jsem se jen sám na sebe," analyzoval Flückiger v cíli a plný emocí dodal: "Před více než rokem jsem tady v Andoře vyhrál svůj poslední závod Světového poháru na trati XCC. Poté jsem dostal Covid a co se dělo potom, všichni vědí. Je to prostě dobrý pocit, že jsem zpátky, že můžu závodit. Vyhrát Světový pohár je prostě skvělé."
View this post on Instagram
Ondřej Cink na své oblíbená trati, ze které má mimojiné i světový bronz, dnes neuspěl. Naopak, byl to asi jeho nejhorší závod zde ve Vallnordu. Po šlamastice na startu se pohyboval až v páté desítce startovního pole. "Borec přede mnou nenakop pedál a pak to do mě poslal a já musel na startu zastavit, takže tam vlastně skončil celej závod. Pak jsem jel přes hranu v kopcích, dojel na nějaké 25. místo a zaplatil jsem za to, v té nadmořské výšce je to hned. Ale nějak bylo všechno špatně, blbě jsem zvolil i pláště, šíleně se začalo tvořit bláto a já měl hladký a moc mi to nešlo. Je mi to líto, ale nešlo to dál. Musím na tohle rychle zapomenout!" svěřil se po závodě Ondřej.
Nejlepším českým výsledkem tak je 53. místo Jana Škarnitzla (GAPP System Kolofix), který tak přispěl na konto české olympijské kvalifikace 15 body. Jan Vastl (Rouvy Specialized) dojel šest míst za ním, Lukáš Kobes (GAPP System Kolofix) 79. a Zdeněk Vobecký se ztrátou tří kol byl nakonec kvalifikovaný na 94. místě.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Voda s citronem je vynikajícím nápojem, který si zaslouží místo ve vaší každodenní rutině, nejen...…
Celý článek…Koloshop jako jeden z největších českých internetových shopů, který má také prestižní prodejnu v Novosedlicích, otevřel...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
Ne každé "ale" znamená souvětí.
"Všechny tyto nástrahy, ale Češky zvládly naprosto excelentně."
Sem ta čárka nepatří :-)
A ještě myslím, že někde naopak jedna čárka chybí ale už to nechci číst podruhé...
odpověz na tento komentář