Cukr bílý, tělo šílí?

Lze nazvat bílý cukr jedem soudobé kuchyně a průmyslově vyráběných potravin? Je vůbec možné osladit si zdravě nebo alespoň zdravěji?

Autor: Martina Machová

Zdá se být takřka neuvěřitelné, že spotřeba cukru na jednu českou hlavinku, či spíše žaludek, dosahuje ročně v průměru okolo 39 kg. Třicet devět kilogramových balení cukru zkonzumujeme samozřejmě nejen přímo v oslazené kávě nebo čaji, ale především v běžně prodávaných potravinách a nápojích - v lepkavých limonádách, pivu a dalších více či méně alkoholických tekutinách. Řepný (výjimečně i třtinový) cukr — sacharózu, totiž najdete uvedený na drtivé většině potravinářských obalů, a mnohdy i tam, kde byste jej absolutně nečekali.

Je velmi rafinovaný...
Průmyslová výroba cukru nemá v Čechách dlouhou historii, cukr se u nás začal „ve velkém“ vyrábět na počátku 19. století. Ke slazení se do té doby používal zejména med. Běžně používaný bílý rafinovaný cukr — prakticky čistá sacharóza, je zajímavá a v posledních letech i dosti kontroverzní potravina, na jejíž koncentrovanou „sílu“ nebyl lidský organismus po staletí zvyklý. Většinu sladkých chutí (např. v ovoci) doprovázely v dané potravině vždy i další živiny — vitamíny, minerály, škroby, vláknina a jak dál uvidíme, mělo to svou logiku.

Na metabolismu cukrů (sacharidů), tedy i rafinovaného cukru, se totiž mimo jiné podílejí i vitamíny skupiny B a některé minerály - např. vápník a hořčík. Příroda to v tomto ohledu zařídila jednoduše; sladké plody, ale i některá „alternativní“ sladidla tyto látky většinou přirozeně obsahují, a proto není potřeba pro vitamíny a minerály sáhnou jinam. „Sladký bělouš“ je na tom bohužel hůře, díky technologii výroby přišel takřka o všechno své minerální a vitamínové bohatství.

Vláknina obsažená například v ovoci či v sladkém celozrnném pečivu, müslityčkách apod. prodlužuje vyprazdňování žaludku, což má za následek pomalejší vstřebávání sacharidů do krve - výsledkem je pozvolný přísun energie po delší dobu. I když jsou samozřejmě situace, kdy je k dané (většinou sportovní déletrvající) činnosti střední a těžké náročnosti nutný okamžitý přísun rychlé energie v podobě jednoduchých cukrů. I když i takový postup má svá rizika — jinak řečeno, lehko nabyl (hladina glukózy v krvi prudce stoupá) a lehko a velmi rychle pozbyl (slinivka produkuje inzulín zajišťující rychlý transport glukózy do buněk).

Milovaný i zatracovaný
Vysoký příjem sacharózy v podobě bílého cukru je v posledních letech označován za jednoho z hlavních viníků obezity. Neboť jak víme, nadbytek glukózy (jeden z jednoduchých cukrů na který se sacharóza štěpí) si tělo přemění na tuk a pěkně jej uschová na horší časy, ty většinou nepřijdou a tak nám pěkně roste „panděro“či pozadí, v horším případě obojí. Nadměrná konzumace je pravděpodobně též spoluviníkem některých chorob a zdravotních komplikací např.: arteriosklerózy, hemeroidů, zánětu slepého střeva, dysfunkcí žlučníku, poruch vstřebávání některých minerálů (zejména vápníku) apod. Jeden výzkum z posledních let provedených na University of British Columbia naznačil, že nadměrná konzumace jednoduchých cukrů může „vypínat“ gen, který reguluje hladiny pohlavních hormonů (testosteronu a estrogenu). Jisté je, že se podílí na přetěžování slinivky, překyselení trávicího traktu, zpomalení střevní peristaltiky, zvýšené kazivosti zubů a oslabení imunity (částečně blokuje činnost bílých krvinek).

Lze si osladit zdravě?
Opravdu zdravě osladit si umí málokdo, ono sladit a doslazovat různými sladidly není z fyziologického hlediska nutné, sacharidy tělu dodáváme z mnoha zdrojů (veškeré obiloviny, ovoce, zelenina, luštěniny atd.), ze kterých si organismus nakonec vyrobí své palivo - monosacharid glukózu. A tak by se dalo říci: „Kdo nesladí, sladí nejlíp.“ Jenže, jazýčky máme mlsné, na mnohé chutě jsme od dětství zvyklí a člověk musí mít v životě víc radostí, než jen to, že se stravuje zdravě.

Nicméně jistě lze sladit méně a zdravěji. Zkuste ve svých jídelníčcích nahrazovat rafinovaný bílý řepný cukr jinými lahodnými lepkavými a mnohdy i voňavými sladily, které kromě sacharózy, případně některých jednoduchých cukrů, obsahují i další tělu prospěšné látky. Vyzkoušejte třeba obilné sirupy, nerafinovaný třtinový cukr, melasu, javorový či agávový sirup, jablečný koncentrát, sušenou třtinovou šťávu nebo prášek ze stevie sladké a rozhodně nezapomeňte na med. Pakliže uvedenými sladidly klasický cukr nahradíte, budete sladit nejen zdravěji, ale vzhledem k jejich vyšší ceně i méně :-)!

Jsme sladcí, poměrně zdraví a méně známí
Nerafinovaný třtinový (popř. řepný cukr) — je naprosto universálním, a v případě cukru třtinového, i karamelově voňavým sladidlem. Obsahuje řadu minerálů - hořčík, vápník, železo, sodík, draslík atd.
Melasa — je sladká tmavá a chuťově velmi výrazná hmota husté medové konzistence. Melasa, zvaná též „černé zlato“, je vedlejším produktem při výrobě cukru. Pyšní se značným obsahem železa, ale i vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, zinku, mědi, chrómu, vitamínů skupiny B a také některými nenasycenými mastnými kyselinami. Čaj si melasou pro její výraznou chuť asi neosladíte, ale do kávy, kakaa a některých druhů sladkého pečiva (např. perníků) se vcelku hodí.
Sušená třtinová šťáva — v sobě snoubí sladkost třtinového cukru a nutriční přednosti melasy. Díky poměrně jednoduchému výrobnímu procesu v ní zůstává většina minerálních látek přítomných v surové cukrové třtině. Sušená třtinová šťáva je prostě universálním sladidlem s výraznější melasovou chutí a vůní.
Javorový sirup — tato tekutá pochoutka z mízy cukrového javoru obsahuje vápník, mangan, hořčík, železo, draslík a „béčka“. Výtečně jím osladíte jakoukoliv tekutinu a jednoduché pečivo (což je skoro škoda). Lze jej použít i jako klasický sirup do vody (přidejte několik kapek citrónu). Výtečný je na palačinkách.
Jablečný koncentrát — je koncentrovaným jablečným moštem. Má sladce nakyslou chuť , použití bývá obdobné, jako u javorového sirupu, který je však mnohem dražší. Existují i další ovocné koncentráty např. hruškový a višňový.
Obilné sirupy (rýžový, pšeničný, ječmenný aj.) - se vyrábí z nejrůznějších druhů obilí. Asi nejznámější je ječmenná Sladěnka získávaná z naklíčeného ječmene, ten je bohatým zdrojem vitamínu B6 a B3 a některých stopových prvků.
Stevia sladká - jihoamerická rostlinka obsahující látku zvanou steviosid se pyšní vlastnostmi náhradního sladidla. Což znamená, že nemá prakticky žádnou kalorickou hodnotu a její sladivost převyšuje sladivost sacharózy. Stevia omezuje výskyt patogenních bakterií v ústech a osvěžuje dech. Stevii zakoupíte v práškové podobě nebo ji můžete pěstovat (a sušit) doma.

A jak si oslazujete život vy, milí čtenáři?

Foto: FreePhoto.com

Přečteno - 19692x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
 2. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
  Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
 3. OstatníMírův PitStop odhalil, jak na tom jsou čeští cyklisté s alkoholem
  Mírův PitStop odhalil, jak na tom jsou čeští cyklisté s alkoholem
 4. Trénink a fitnessJaké vitamíny je vhodné užívat při intenzivním tréninku?
  Jaké vitamíny je vhodné užívat při intenzivním tréninku?
 5. Trénink a fitnessChris Froome v nové roli vývojáře Supersapiens
  Chris Froome v nové roli vývojáře Supersapiens
 6. Světový pohárWattová analýza MVDP short tracku v Novém Městě
  Wattová analýza MVDP short tracku v Novém Městě

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
 1. avatar
  #3 xylitol - vloženo: 21.08.2014 v 15:50:28

  Dobrý den,

  další možností, jak si osladit zdravě nebo alespoň zdravěji, je xylitol. Xylitolmá o čtyřicet procent méně kalorií než řepný cukr, sladí stejně a přitom pomáhá zabraňovat vzniku zubního kazu a čistí ústní dutinu.

  Xylitol se dnes navíc získává ekologicky z kukuřičných špalků a jeho výroba tak nezatěžuje životní prostředí.

  Více se o xylitolu můžete dozvědět na: http://www.brezovycukr.cz

  odpověz na tento komentář
 2. avatar
  #2 bisan - vloženo: 18.02.2009 v 15:34:03

  Kvalitny clanok s mnozstvom uzitocnych info.
  Odkedy som sa osamostatnila od rodicov, stravujem sa zdravo. Konecne :)
  S priatelom sladime iba medom a javorovym sirupom, obcas trstinovym cukrom. Chystame sa na steviu :) Inak melasa moze obsahovat tazke kovy takze by som s nou bola opatrna.

  odpověz na tento komentář
 3. avatar
  #1 petr - vloženo: 17.02.2009 v 12:38:07

  Zhruba před 5ti lety jsem nahradil kalsický cukr glukopurem a nedávno jsem zkusil čaj se dvěma kostkami klasiky a málem jsem se z toho po*lil. Hnusná, "lepkavá", brutálně přeslazená chuť se mi vracela ještě fakt dlouho. Je zajímavé jak si člověk odvykne. V práci jen zírám na kolegy (cca 30 let), kteří si neváhají osladit kafe 2-3 lžičkami cukru a k tomu ještě během celého dne popíjet z velké petky chemickou "pomerančovou" nebo kofolu(!) a jako bonus na sváču 2-3ks bílých rohlíků. Mazec jako pra*e, pneumatiky které se jim tvoří mluví za vše. Já si život raději několikrát do měsíce osladím šitovou tatrankou, poctivými plnotučnými "kaštany" anebo když už je fakt absťák nepohrdnu větrníkem, přijde mi to jako mnohem menší zlo - zahánět chuť na sladký tím, že bych pojídal kýbl cukru týdně tak jako hodně lidí z mého okolí mi je odporný ...

  odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744