"Je to honička, být v oboru jednička" ...uvědomuje si Garmin a tak nám předkládá nové modely cyklopočítačů. Než se k nám dostanou na řídítka a do testu, pojďme se na ně alespoň podívat v krátkém představení.
Garmin představuje dva nové GPS cyklopočítače. Jejich označení je Edge 530 a Edge 830. V obou případech se jedná o nástupce současných vrcholových cyklopočítačů, které se v posledních letech staly běžnou součástí nejen závodních kol a rozšiřuje tak rodinku cyklo "hraček".
Nové GPS cyklopočítače Garmin Edge 530 a Garmin Edge 830 nahradí na trhu stávající modely s označením Edge 520 a Edge 820. Model Edge 520 Plus s podporou zobrazení podrobných map zůstane v nabídce. Model 820 jsme testovali zde
Nové modely Edge 530 a Edge 830 si jsou velice podobné a mají stejnou velikost a hmotnost. Největší rozdíl je v použitém displeji. Zatímco Edge 530 zachovává tlačítkové ovládání a barevný nedotykový displej, Edge 830 nabízí stejnou velikost displeje, ale s dotykovým ovládáním. Oba modely mají velice kompaktní rozměry a hmotnost necelých 80 gramů. Oba modely jsou mapové, podporují zobrazení a dohrávání podrobných map.
Oba představené modely jsou zástupci „mapových“ GPS cyklopočítačů. V paměti cyklopočítače je předehraná topografická mapa Evropy v přibližném měřítku 1:100 000. Vestavěné mapy obsahují kompletní silniční a uliční síť Evropy, plus něco málo navíc mimo běžné komunikace. Mapy vystačí pro jízdu po běžně dostupných komunikacích, pro jízdu lesem bude potřeba do paměti cyklopočítačů dohrát další, podrobnější mapy, jako například mapy Topo Czech. I bez podrobných map je ale možné se navigovat i v terénu, a to pomocí předem naplánovaných tras vytvořených například pomocí serveru mapy.cz.
Z pohledu zobrazení podrobných map a navigačních funkcí je mezi oběma modely jeden podstatný rozdíl. Dotykový Edge 830 umožňuje snadno mapu procházet, posouvat, zvětšovat/zmenšovat, právě díky dotykovému displeji. U Edge 530 mapu posouvat a procházet nejde, funguje jako grafický podklad pod pozicí, která se na mapě zobrazuje, zlepšuje orientaci v terénu a umožňuje výpočet trasy do cíle a základní navigaci.
U obou nových cyklopočítačů je z výčtu vlastností patrné, že vývojáři vycházeli z původních modelů a nesnažili se zbytečně měnit jejich přednosti, díky kterým (především Edge 520) patřily k nejprodávanějším GPS cyklopočítačům na trhu. Mezi tyto přednosti patří kompaktní rozměry a nízká hmotnost, variabilní displej s možností individuálního nastavení uživatelem nebo snadné ovládání, které je k dispozici i v českém jazyce
K zásadním vylepšením patří nový displej s užším rámečkem a větší úhlopříčkou. U obou cyklopočítačů se úhlopříčka zvětšila o 3/4 centimetru v porovnání se staršími modely, což je velmi příjemná změna. Cyklopočítače dostaly také nové a rychlejší procesory a na práci s mapou nebo době výpočtu trasy je to opravdu znát. Přes větší displej a rychlejší procesor se Garminu podařilo současně zvýšit výdrž baterie. Na 1 nabití vydrží oba shodně běžet velice slušných 24 hodin v plném provozu nebo 48 hodin v úsporném režimu. V úsporném režimu cyklopočítač vypíná zobrazení na displeji, což pro běžnou jízdu není praktické. Pro dlouhé, vytrvalostní jízdy je praktičtější využít záložní zdroj, který jde nově k cyklopočítačům Edeg 530 a Edge 830 připojit. Oba modely mají nově v místě uchycení držáku vyvedené napájecí konektory a umožňují zespodu držáku připevnit dobíjecí záložní zdroj. Podobné řešení bylo dosud k dispozici pouze u prémiového modelu Edge 1030.
U cyklopočítačů jsou k dispozici i některé nové funkce, zejména: Funkce CLIMBPRO, která při jízdě po naplánované trase nabízí podrobné informace a vyhodnocení jízdy do kopce. Tato funkce je již nyní k dispozici u některých top modelů sportovních hodinek, jako například Forerunner 935 nebo Fénix5 Plus. U hodinek funkce funguje při navigaci po trase, která obsahuje i výšková data. Funkce rozdělí trasu na jednotlivá stoupání, u kterých ukazuje délku kopce, celkové a zbývající převýšení, rychlost stoupání a další informace. S fungováním CLIMBPRO na cyklopočítači zatím nemáme praktické zkušenosti a po vyzkoušení přineseme více informací.
Funkce MTB DYNAMICS poskytuje pokročilou statistiku jízdy na horském kole. Dosud byla k dispozici jen funkce CYCLING DYNAMICS se sadou statistických dat, které byly určena pro silniční cyklisty. Funkce CYCLING DYNAMICS vyžaduje jízdu s wattmetrem a nejlépe s wattmetrem Vector Double. MTB DYNAMICS podle informací, které jsou k dispozici wattmetr nevyžaduje, po jejím vyzkoušení dáme k dispozici podrobnější informace.
Zdokonalené jsou i bezpečnostní funkce, mezi tradiční bezpečnostní funkce patří možnost připojení cyklistického radaru a monitoring vozidel přijíždějících zezadu nebo automatická detekce nehody a odeslání zprávy na předem nastavené nouzové kontakty.
Nově je k dispozici funkce FIND MY EDGE, která při nehodě nebo v případě ztráty pomůže najít ztracený cyklopočítač.
Funkce BIKE ALARM, která upozorní na nechtěný pohyb kola v případě, když máte například přestávku na občerstvení.
Podobně jako u starších modelů se můžete těšit na podporu STRAVA segmentů, kompatibilitu s Di2 přesmykači nebo s elektrokoly s ANT+ komunikací.
Jde o dvojici kompaktních, mapových GPS cyklopočítačů s vyspělými tréninkovými a navigačními funkcemi. Oba modely dokážou zaznamenat jízdu venku i na trenažéru, umožňují připojení externích čidel pro měření srdečního tepu, kadence nebo wattového výkonu. Edge 530 nabízí klasické ovládání pomocí tlačítek, Edge 830 pak pomocí dotykového displeje.
Cyklopočítače Edge 530 i Edge 830 je možné snadno přenášet mezi více koly a dokonce využít i pro záznam jiných sportů. Ovládání cyklopočítače i tréninkového deníku je k dispozici plně v českém jazyce.
Oba cyklopočítače je možné propojit s chytrými telefony iOS a Android. V případě propojení zobrazí za jízdy příchozí hovory, sms zprávy a další notifikace z mobilního telefonu na displeji cyklopočítače. Automaticky odešlou zaznamenaný trénink do tréninkového kalendáře, upozorní na změny počasí nebo umožní živé sdílení pozice a tréninkových dat z trati.
Edge 530 a Edge 830 jsou zajímavými cyklopočítači střední cenové kategorie. Oba nabízí velmi dobrou kombinaci kompaktních rozměrů, nízké hmotnosti a dlouhé výdrže na jedno nabití. Oba cyklopočítače zvládnou měřit velké množství údajů o jízdě, které navíc zaznamenávají do své paměti a později podrobně vyhodnocují v tréninkovém deníku Garmin Connect. Propojení s chytrým telefonem umožňuje nejen automatické odesílání zaznamenaných jízd do tréninkového deníku, ale také chytré funkce, které například za jízdy na displeji zobrazí jméno volajícího nebo automaticky přivolají pomoc v případě nehody.
Edge 530, cena 7.990 Kč
Edge 830, cena 9.990 Kč
S tím, že se dají očekávat různé balíčky, tak jak je to u Garminu zvykem.
Testovací kousky máme slíbené na konec května a následně se můžete těšit na recenzi.
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Jeden z nejnáročnějších a nejprestižnějších etapových závodů horských kol na světě – Cape Epic se... Příspěvek Jak se plní sny. Aneta Hovorková míří na Cape Epic pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Před pár dny byla při pietním aktu uctěna památka 18leté švýcarské cyklistky Muriel Furrer, která...…
Celý článek…Krásné a funkční. To je nový model Orbea Diem, s nímž budete ve městě za bohy...
Celý článek…Zcela nové Turbo Porto je více než jen nejužitečnější a nejvýkonnější nákladní elektrokolo ve své kategorii. Je pečlivě zpracováno tak, aby bylo nejvýkonnějším, nejpropracovanějším a nejkrásnějším…
Celý článek…
👍
odpověz na tento komentář