Na Šele pátý titul pro Boudného, druhý pro Němcovou

Potřetí za sebou a popáté v kariéře oblékl dres mistra ČR Pavel Boudný. Na Šele si poradil i s Hynkem a Kulhavým.

Autor: Tomáš Gladiš
Na Šele pátý titul pro Boudného, druhý pro Němcovou

Den jako vymalovaný přivítal v Moravské bráně účastníky 17. ročníku Author Šela Marathonu, který tradičně otevřel tuzemskou sezónu velkých MTB maratonů. Po čtyřech letech se sem vrátilo mistrovství České republiky, což i tak tradičně prestižnímu závodu dodalo punc výjimečnosti v letošní maratonské sezóně. Vítězství v elitních kategoriích vybojovali Pavel Boudný (Česká spořitelna – Accolade) a Tereza Huříková-Němcová (Superior MTB Team), jimž se tak oběma povedlo obhájit tituly z loňského roku.

Jako už v posledních letech tradičně odstartoval Author Šela Marathon 2016 první květnovou sobotu opět z náměstí v Lipníku nad Bečvou. Na účastníky hlavního závodu čekalo tentokrát 97 kilometrů trati s převýšením 2288 metrů, která je typicky rozdělena na dvě půlky: první techničtější a hravější, druhou těžší, s táhlými výjezdy v Oderských vrších.

Závod odstartoval úderem deváté hodiny a hned od startu závodníci vyrazili bez respektu k bezmála 100 kilometrů dlouhé trati velmi svižným tempem. Díky tomu se na čele brzy vyselektovala čtyřčlenná skupinka ve složení Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing), Kristian Hynek (Topeak Ergon), Pavel Boudný a Matouš Ulman (oba Česká spořitelna – Accolade). O tom, že se jelo opravdu rychle, svědčil fakt, že nejrychlejší závodníci projeli hradem Helfštýnem poprvé už po 35 minutách!

Z často skloňovaných jmen největších favoritů chyběl v první skupině jen Jiří Novák (CST Superior Brentjens MTB Team). „Jeli jako šílení! Na mě to bylo moc, od začátku jsem to věděl. Asi jsem to přestřelil minulý týden na Českém poháru XCO v Teplicích, dneska jsem byl strašně slabej do kopce,“ nechal se později v cíli slyšet Ňůmi.

Jirka Novák to neměl dopředu daleko, ale dojet čtveřici na čele nedokázal. O tempo se na samém čele závodu starali nejčastěji Kristian Hynek a Matouš Ulman, naopak nejméně rychlé tempo vedoucí čtyřky chutnalo obhájci titulu Pavlu Boudnému. „Pro mě to bylo hlavně zezačátku hrozně těžký. Cítil jsem se fakt hodně špatně, tělo moc nefungovalo. Pak jsem se z toho naštěstí začínal dostávat a za půlkou závodu jsem nějak ožil. To už jsem si začínal věřit, že když nebude defekt, že bych na kluky mohl mít,“ líčil Grande Paolo.

„V druhé půlce už se začalo pomalu taktizovat a dlouhé stoupání z Pekla nikdo moc nechtěl jet. Jelo se udržovací tempo a bylo zlověstné ticho, které dávalo tušit, že se něco stane,“ líčil další průběh závodu další z aktérů „hry“ o titul Kristian Hynek. První rázný pokus rozhodnout závod ještě před hradem přišel ze strany Jaroslava Kulhavého. „Jarda v jednom ze sjezdů zkusil odjet, museli jsme ho dojet. A pak už bylo víceméně jasné, že opět rozhodne poslední kopec…“ dodal Kristian.

A poslední stoupání na hrad, to je parketa Pavla Boudného. Většinu svých čtyř předchozích vítězství vybojoval na Šele právě útokem v posledním kopci a stejná taktika mu vyšla i tentokrát. „S tebou se to fakt nedá!“ byla slova gratulace Kristiana Hynka směřovaná Pavlu Boudnému, novopečenému mistru republiky. Pro bikera týmu Česká spořitelna – Accolade znamenalo dnešní vítězství třetí titul v řadě a už pátý titul mistra ČR v bikemaratonu, přičemž ten první vybojoval přesně před deseti lety v Českých Budějovicích. Druhý byl tehdy stejně jako dnes Kristian Hynek.

Od zlata dělilo tentokrát Kristiana necelých osm vteřin. „Chtěl jsem samozřejmě vyhrát, jsem první poraženej, ale není to ostuda prohrát s Pavlem. Zvlášť tady na téhle trati se zdá být skoro neporazitelný a je to těžký oříšek pro nás všechny. Navíc se projíždí vesnicí Slavkov, takže je tu opravdu jako doma,“ vtipkoval v cíli Kristian Hynek. „Byl to hezký závod. Na druhou stranu to pořád není ono, ale opravdu začínám cítít, že se to zlepšuje,“ zhodnotil své vystoupení závodník týmu Topeak Ergon.

Dalších čtrnáct vteřin ztratil v cíli třetí Jaroslav Kulhavý, který na Šele startoval poprvé roku 2005, kdy vyhrál, a naposledy právě při republikovém šampionátu v roce 2012, kdy zvítězil také. Tehdy, jak všichni víme, jeho vítězství na Šela Marathonu bylo předzvěstí mnohem většího vítězství v Londýně. Letos bral bronz, zklamaný ale nebyl.

„Pořád se ještě rozjíždím. Kvůli tomu zranění mám skluz v přípravě tak dva měsíce,“ připomněl Jaroslav Kulhavý své zlomené zápěstí, které stále ještě doléčuje. „Dneska mě ta ruka moc neomezovala, trať byla na to celkem dobrá. Dokonce jsem zkoušel klukům odjet z kopce. Ale je fakt, že když dostanu nějakou nečekanou ránu do řidítek, tak v tom dost píchne. Ale celkově to šlo, ruka je silnější každým dnem a věřím, že na první svěťák za 14 dní to už bude bez omezení,“ doufá úřadující mistr Evropy v maratonu.

Pro „bramborovou“ medaili si na hrad Helfštýn přijel Matouš Ulman (Česká spořitelna – Accolade) a páté místo uhájil Jiří Novák (CST Superior Brentjens MTB Team). „Dlouho jsem jel s Markem Rauchfussem, pak nás dojela taková veliká skupinka a v Pekle jsme pak zůstali už jen s Adlíkem a s Káňou,“ doplnil v cíli Ňůmi, který tak uzavřel první pětku před šestým Filipem Adelem (Superior MTB Team), sedmým Michalem Kaněrou (Nilfisk Pro), osmým Michalem Bubílkem (Kellys Bike Ranch), devátým Petrem Šťastným (Erste Premier Petr Čech) a desátým Markem Rauchfussem (Kellys Bike Ranch).

Závod žen měl jednu velkou favoritku: Terezu Huříkovou-Němcovou. Závodnici týmu Superior postihl ale poměrně záhy defekt, což ji stálo čas a mnoho pozic. Po výměně zadního kola se však ostrou stahovací jízdou dokázala ještě před půlkou závodu probojovat zpět do čela ženské kategorie a obhájit tak titul mistryně republiky v maratonu. Zadarmo to ale nebylo, protože rovnou z cíle jela Tereza na kapačku do nedaleké nemocnice v Hranicích.

Na stříbrné příčce na Helfštýn dorazila se čtyřapůlminutovou ztrátou Johana Kolašínová (Superior riders), bronz vybojovala Jana Pichlíková (Erste Premier Petr Čech).

 

Foto: Jan Brychta

 

Pokračovat na: Výsledky

Seznam stránek článku:

 1. Na Šele pátý titul pro Boudného, druhý pro Němcovou
 2. Výsledky
 3. Fotogalerie
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

 1. Český pohárCink má sedmý domácí titul, Čábelická obhájila
  Cink má sedmý domácí titul, Čábelická obhájila
 2. Český pohárExpress CZ BMD Team Kolín obhájil vítězství ve štafetách
  Express CZ BMD Team Kolín obhájil vítězství ve štafetách
 3. Český pohárMistrovství České republiky XCO podruhé hostí Harrachov
  Mistrovství České republiky XCO podruhé hostí Harrachov
 4. Český pohárHolubová obětuje MČR přípravě na OH. Cink se naopak po roční pauze vrací
  Holubová obětuje MČR přípravě na OH. Cink se naopak po roční pauze vrací
 5. Ostatní závodyRally di Sardegna MTB 2024 i s Jaroslavem Kulhavým
  Rally di Sardegna MTB 2024 i s Jaroslavem Kulhavým
 6. OstatníZdeněk Štybar novým ambasadorem značky Kalas Sportswear
  Zdeněk Štybar novým ambasadorem značky Kalas Sportswear

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744