Aplikace Strava a rok 2019. Shrnuli jsme pro vás zajímavé údaje a čísla...
Mezi sportovními nadšenci v posledních letech přibylo takových, pro něž trénink či vyjížďka bez záznamu trasy ztrácí smysl. Sportovní aplikace Strava nám pak může poskytnout téměř dokonalé statistiky, jak lidstvo sportuje…
Aplikace, jež byla mnohokrát představována, opěvována, ale částečně i kritizována, protože o nás může prozradit, co bychom nechtěli, oslavila 10leté výročí. Přestože našla své uživatele už ve 195 zemích světa, tak je dostupná trochu překvapivě jen ve 14 jazycích, a tak výjezdy Čechů pojmenovává nejčastěji jako „Morning ride“. Stravu používalo v roce celkově zhruba 48 miliónů lidí, což je nárust o rovnou čtvrtinu oproti roku 2018.
Letos se firma sídlící v San Franciscu ve své výroční zprávě zaměřila na jiné aspekty cyklistiky. Zatímco vloni odhalila nejoblíbenější segment, oproti loňsku nepřišly žádné radikální změny, jen se aplikace vylepšila o rozpoznávání dalšího druhu sportu, a tak při záznamu můžeme vybrat ze 33 možností nabízených typů aktivit. Docela překvapivé může být, že aplikace pořád nerozlišuje mezi horským a silničním kolem, kvůli čemuž přicházíme potenciálně o spoustu dalších údajů.
Cyklistika je dle údajů stále nejpopulárnější sportem. Letos uživatelé stravy najezdili dohromady téměř 9 miliard kilometrů, díky čemuž by vyjeli mimo Sluneční soustavu. Vloni bylo našlapaných miliard „jen“ asi sedm.
Kouzlo balíku? Vyjedeme dříve a rychleji
Strava se podívala, kdy vyjíždíme a zjistila následující: Nejčastěji šlápneme do pedálů o osmé ranní, přičemž se najde pár harcovníků, kteří vyjíždějí už v pět. Kolem poledne se provoz uklidňuje, aby se mohl po práci zase o něco navýšit.
Dle statistik se 49 % vyjížděk odehraje ve skupinách. Skupinové jízdy navíc začínají dříve, a tak se zdají být dobrou motivací, proč si i o víkendu přivstat. Ne nepodstatnou informací je, že ve skupinových jízdách se najede dvakrát více kilometrů, než když jezdíme sami. Zvláště když přihlédneme k předchozímu faktu, že aktivity jednotlivců i skupin tvoří téměř rovnoměrný podíl. V balíku se pak také jezdí o 6 % rychleji.
Letos aplikace bohužel nevyhlásila nejoblíbenější segment na světě, jímž se stal vloni Box Hill u Londýna. Při průzkumu v českém rybníčku zjistíme, že Barrandovský most je opravdu nejfrekventovanější komunikací u nás. Po jeho vozovce projede nejvíce aut a po cyklostezce pod ním nejvíce cyklistů. Segment Down and Under Barrandovsky Bridge projelo dosud 9622 uživatelů 116 390krát, viz www.strava.com/segments/4058970
Strava se tak trochu „po americku“ podívala, jak lidé dovedou plnit své novoroční plány, jež si lze v aplikaci nastavit. Tvůrce potěšilo, že po půl roce – v červnu – 96 % uživatelů se snaží plnit svůj plán. Na druhou stranu jsou o 30 % aktivnější během nováčkovského nadšení, jež trvá zhruba 3 měsíce.
Na trenažér klidně i v létě
Další složku tvůrci docela příhodně nazvali „Indoor sezona trvá 12 měsíců“. Od roku 2016 se dle statistik počet tréninků na trenažerech ztrojnásobil. Navíc se dříve v červenci na trenažeru trénovalo jen opravdu výjimečně (0,2 % všech jízd). Během minulého našeho léta se už každá 20. jízda uskutečnila na trenažeru. V lednu toto číslo pak logicky stouplo na 15,2 %. Trénink na nich se zdá být navíc efektivní. Pokud si někdo virtuálně během zhruba hodiny vyšlápne na Alpe d’Huez, jeho druhá jízdy je pak už o minutu rychlejší.
Zajímavou novoroční statistiku je bezpochyby graf ukazující, jak lidé v jednotlivých zemí sportují na nový rok. V Spojených státech se jezdí poměrně stejně často jako v jiný lednový den, jen se logicky vyráží zhruba o hodinu později. Naopak Francouzi, Brazilci a Japonci novoročním vyjížďkám skoro vůbec neholdují a Strava zaznamenává výrazný pokles.
Analytici též vyčíslili, jak dlouhá a kopcovitá je průměrná vyjížďka. Za rok průměrný uživatel na kole nastoupá asi 7873 metrů, což není příliš mnoho, zvážíme-li, že v podstatě stejnou porci zvládnou za jeden den borci, kteří si střihnou dlouhou trať závodu Salzkammergut Trophy v Rakousku.
Muži pak absolvují zhruba o čtvrtinu delší vyjížďky než ženy, ale pouze z toho důvodu, že jsou rychlejší. Celosvětový mužský průměr činí 26,88 km/h u mužů a 20,32 km/h u žen. Statisticky nejrychlejším kolem se pak stala časovkářská koza Canyon Speedmax. Nejdelší vyjížďky se pak logicky uskutečňují na pohodlnějších silničkář a tuto kategorii vyhrálo Colnago C64. Tato statistika je ale také trochu závislá na tom, jak poctivě uživatel vyplňuje kolonku, na jakém stroji trénink absolvoval. Nejtrendovějším bikem se pak stala Orbea Oiz M-LTD, následována Trekem Marlinem 7. K záznamu se nejčastěji využívá Garmin Edge 530.
Do práce na kole? V Británii a v Německu. Ve Španělsku se jen "švihá"
Strava také nabízí vyčlenit jízdu, která sloužila k dojíždění do práce, což by se mělo stát trendem ekologicky smýšlejících lidí. K výzkumu posloužily statistiky uživatelů, kteří ve volném čase jezdí na kole, přičemž zhruba jejich čtvrtina na celém světě používá kolo jako dopravní prostředek do práce. V hustěji osídleném Spojeném království nebo Německu dosahuje počet vybraných lidí ke 33 %, zatímco ve Španělsku jich je jenom 13 %. Snaživější jsou v tomhle ohledu ženy.
Strava je v dnešní době fenomén. Existují desítky nejrůznějších hlášek, tyto dvě jsou nejpoužívanější...
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
a nektere dalsi nedostatky samotneho reportu https://www.dcrainmaker.com/2019/12/fascinating-stravas-2019-annual-report.html
odpověz na tento komentářodpověď na capo — #1 Čímž jsem chtěl upozornit na to, že se nejedná o nejoblíbenější, nebo nejčastěji používané, ale o ty které nejvíc narostly v porovnání s předchozím rokem.
odpověz na tento komentářSuper statistiky, ale autore, nějak si nejsem jist jejich správnou interpretací. Pokud jsou data z YIS-2019-Press-Book_US.pdf tak
Orbea Oiz (nikoliv pouze topmodel, což by ani nedávalo vzhledem k jeho ceně smysl) je nejrychleji se rozšiřujícím MTB, následovaná Canyonem Nerve. Marlin je třetí.
Edge 530 je opět pouze nejrychleji se rozšiřujícím přístrojem k zaznamenání.
To jen z toho co jsem procházel já.
- na tento komentář reaguje capo — #2
odpověz na tento komentář