Brambory jsou výborně stravitelné, obsahují velké množství škrobu, kvalitní bílkoviny a nepatrné množství tuku. Jejich konzumace má sice svá úskalí, avšak ta lze eliminovat...
„Zemňáky, erteple, kobzole“ – i tak se u nás říká bramborám, které zachránily od doby svého „objevení “ víc lidských životů, než nemocnice na Bulovce. Bramborám se daří takřka všude, a v tropických oblastech je dokonce možné je sklízet už po dvou měsících od výsadby. U mnoha národů jsou brambory, podobně jako jiné škrobnaté hlízy či obiloviny, jednou ze základních potravin. V jejich domovině, Jižní Americe, se z nich vyráběla mouka i kvasilo pivo. Čím byla kukuřice pro Aztéky, tím byly brambory pro Inky, kteří se o tento dar chtě nechtě podělili s evropskými dobyvateli. Vzhledem k obsahu vitaminu C pak tyto škrobnaté hlízy pomáhaly středověkým evropským námořníkům v boji s kurdějemi. Brambory však samozřejmě nejsou jen archaickou vzpomínkou na středověk, ale výbornou a ve světle moderní, rychlé a instantní kuchyně lehce odstrkovanou, ne příliš atraktivní potravinou, což si ale v žádném případě nezaslouží.
Lehce stravitelné, netučné a plné sacharidů
Tepelně upravené brambory patří mezi velmi lehce stravitelné, nízkokalorické potraviny (100 g vařených brambor obsahuje 250 kJ). Brambory obsahují velké množství vody, objem sušiny je zhruba 24 %. 75 % z tohoto množství tvoří škrob, 2 % jednodušší cukry, okolo 10 % bílkoviny a zanedbatelných 0,4 % tuk. V těchto dříve exotických hlízách dále nalezneme osvědčený antioxidant vitamín C v množství od 6 do 25 mg/g. Jeho obsah velmi kolísá v závislosti na době a způsobu uskladnění – čím déle se brambory skladují, čím delší dobu na světle, v teple nebo ve velké zimně, tím hůře pro celkovou vitaminovou bilanci. Ta zahrnuje nejen „céčko“, ale také vitamin B1, B2, K a PP. Brambory jsou velmi bohaté na draslík (prevence oběhových onemocnění), dále v nich nalezneme také fosfor, hořčík, vápník a některé další prvky v zanedbatelném množství. Vzhledem ke svému složení jsou velmi vhodné pro jedince s ledvinovými problémy, naopak se příliš nedoporučují revmatikům. V běžném i „sportovněji“ laděném jídelníčku mají brambory čestné místo.
Brambory ve (sportovní) výživě
Upravené bramborové pokrmy mají většinou velmi vysoký glykemický index (GI), což znamená, že se po jejich konzumaci zvedá hladina glukózy v krvi velmi rychle a inzulin pak s rychlostí blesku zajistí její přesun k buňkám. Např. pečené brambory mají GI 95, hranolky též 95, nemaštěná bramborová kaše 85 (glukóza má GI 100). Po konzumaci jídla s vysokým glykemickým indexem, za což se pokládají hodnoty přes 70, máme obvykle velmi brzy hlad. Brambory a pokrmy z nich se opět vzhledem ke zvyklostem a vlastnostem hodí mezi pokrmy, jež pomáhají kompenzovat ztráty glykogenu po výkonu. Samozřejmě nemusíte pojídat pouze vařené brambory – brambory lze např. bez větších kuchařských dovedností zapéci prakticky jakkoliv a s čímkoliv v mnoha variacích (fazole+ rajčata+papriky+červené pesto +tymián, květák či brokolice+ smetana+strouhaný sýr, houby+cibule+slanina, česnek+ parmazán+plátky cuket apod.). Vzhledem ke vzniku karcinogenní látky akrylamidu, který vzniká za vysokých teplot (nad 120 ºC) v potravinách obsahujících sacharidy, je výhodnější brambory předem předvařit a zapékat kratší dobu. I z tohoto pohledu není příliš přínosná konzumace mastných smažených hranolků a tzv. amerických brambor.
Solanin
Solanin je toxický alkaloid, který se vyvinul jako přirozená ochrana rostlin před škůdci. V hlízách brambor je obsažený zejména v klíčcích a zelené slupce brambor, ty je tedy nutné pečlivě a do hloubky odstraňovat.
Chytré rady, naše tipy.
- Nekupujte brambory se zelenými skvrnami (nutné vykrojit! – solanin), černé a šedé otlačené skvrny tolik nebezpečné nejsou.
- Přemrzlé brambory chutnají sladce, při nákupu se poznají tak, že po zahřátí v dlani slupka zvlhne.
- Naklíčené a staré brambory nikdy nevařte ve slupce (solanin), vždy je nutné je oloupat. Vývar se v tomto případě vylívá!
- Bezvadné brambory je naopak škoda vařit oloupané, neboť tak ztrácí většinu vitaminu C a dalších cenných látek.
- Oloupané brambory vařte v co nejmenším množství vody. Tato o vitamíny a minerály obohacená voda se hodí jako perfektní základ pro česnečku, ale i jiné polévky (pokud tedy není ze starých brambor).
- Na dobrou kaši a knedlíky jsou lepší moučnější odrůdy (označení – TYP C), na saláty a k opékání se hodí lojovaté odrůdy (označení – TYP A).
- Hranolky nesmažte, ale raději pečte na pečícím papíře v troubě.
- Perfektní syrové (OLOUPANÉ!) brambory lze používat v menším množství i do salátů. V léčitelství se syrové brambory užívají jako podpůrný lék při žaludečních vředech. Čerstvá šťáva obsahuje alantoin a pomáhá při překyselení žaludku. Přepůlené syrové brambory napomáhají zajizvovat rány.
Proč BRAMBORY?
Za vlády Marie Terezie se k nám dováželo velké množství brambor z Pruska – Branibor, a tak lidé začali těmto hlízám říkat „brambury".
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…