6 km/hod „pěšmo“ je vcelku slušná rychlost. Sice by vám i důchodce na skládačce brzy ukázal záda, nicméně chůze je ten nejzdravější a nejpřirozenější pohyb vůbec. Slezete občas z kola a jdete se jednoduše projít?
Možná vám taková otázka přijde na cyklistickém serveru poněkud trapná, ale chodíte? Tím samozřejmě nemyslím do práce nebo do kina, ale třeba o víkendu poctivých 20 km, které urazíte svižnou chůzí zhruba za 5 až 6 hodin?
I obyčejný sobotní výlet totiž může vašemu tělu něco dát; strávíte podstatnou část dne venku, dokonale si vyčistíte hlavu, „vyvětráte“ plíce (a možná také rodinu), velmi nenásilně protáhnete svaly, aniž byste extrémně přetěžovaly klouby, případné kopečky lze pojmout tréninkově a cvičně je vyběhnout bez toho, abyste tlačili nebo nesli kolo...
Cyklisté prý chodí neradi...
Odvážím se tvrdit, že hodně jedinců, kteří jednou sedli na kolo a málokdy z něj slézají (ať trénují nebo jedou s rodinou), začne po čase pociťovat nechuť ke klasické turistice. Proč? Kdo ví, možná je moc pomalá, možná se v roli bajkerů cítí lépe, než jako obyčejní batůžkáři. O cyklistech se také říká, že neradi běhají (ale to už si pravděpodobně dovoluji moc).
Zapomenout na turistiku by byla prostě věčná škoda, zvlášť v zimě, kdy je spektrum venkovních sportovních aktivit poměrně omezené a chůze je jednou z možností, jak strávit v pohybu den venku a trochu otužit organismus, aby jej každé ofouknutí nesložilo jako hromádku karet, tedy spíš kostíຯ
Co je na ní tak úžasného?
Je úžasná tím, jak je obyčejná, nepotřebujete k ní vůbec nic speciálního, i přesto může mít svižná chůze vliv na celý organismus. Rychlá chůze lehce zvýší tepovou frekvenci, rozpumpuje srdce, rozproudí lymfu, zrychlí ventilaci a možná se při ní i trochu zapotíte. Při chůzi netrpí záda, tak jako při cyklistice, a nemáte-li velkou nadváhu, nejsou přetěžovány ani velké klouby, které mohou v takovém případě strádat např. při běhu.
Při chůzi odpadá zvýšené riziko úrazů, i proto může být dobrou startovní aktivitou v době rekonvalescence, po nemoci nebo úrazu. Víkendový výšlap vás neochudí ani o pravidelnou dávku endorfinů, jejichž působení bývá jedním z pomocných motorů sportovního výkonu. Zajímavé je, že i během dlouhé túry lze zažít pocity běžců, kterým po nějaké době běhu těžknou nohy, píchá v boku a dochází dech, aby najednou, jako mávnutím proutku, prožili návrat ztraceného elánu a energie, za což je odpovědný již zmíněný peptid endorfin.
Mnohakilometrové výšlapy, zvláště ty v extrémnějších podmínkách, nás též učí poznávat své tělo (vlastně i ducha), jeho hranice, možnosti a rezervy. A jak s oblibou říkal jeden můj známý: “Nohy vám nic neodpustí!“, na kole se lze z kopce svézt a po rovince se, je-li to možné, trochu flákat, ale pokud jdete určitou trasu pěšky (nebo běžíte), prostě musíte dojít. (Jak často si v takových chvílích, při posledních pár „kopcovitých“ kilometrech říkám, proč jsem, do háje, nejela na kole!)
Když na trénink není čas
Čas je pro amatérské sportovce nedostatkovým zbožím, ukrajují a odměřují jej po špetkách, jak se dá (a většinou se nedá). Jezdí na kole do práce s košilí nacpanou v baťohu, proplétají se mezi auty a za nevraživých pohledů spolucestujících rvou své stroje do metra. Po večerech běhají, ráno chodí plavat, dítka venčí nejraději v cyklovozíku. Není-li morálka, nebo třeba počasí a zdravotní stav ideální ani na jednu ze jmenovaných aktivit, co třeba vyrazit ráno o 15 — 20 min. dříve a ostrou chůzí to vzít kousek (1,5 až 2 km) pěšky, a zpátky z práce to samé? Při troše sebezapření to máme týdně 7,5 až 10 km, což je sice z pohledu cyklisty plivnutím do moře, ale není to lepší, než jak se říká „drátem do oka“? Měsíčně tak dáte okolo 40 km oproti běžné aktivitě, z čehož by většina kardiologů jásala. Neboť existuje celá řada studií o pozitivních účincích pravidelné chůze (jako sportovní aktivity) na kondici srdečního svalu a kardiovaskulárního systému vůbec.
Foto: Stockxpert.com, Jan Adler
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Pěšky i na kole - Jízda na kole je super,najezdím poměrně dost kiláků,ale výšlap na nějakou horu nebo procházka okolo řeky nebo lesem má taky svoje kouzlo.Všechny cyklisty a pěší turisty zdravím.
odpověz na tento komentářBolení zad při chůzi je varování - Bolení zad při chůzi signalizuje špatné držení těla a slabý svalový korzet. Je způsobeno povolenou břišní stěnou, prohnutými zády a tahánim zadku a nohou za sebou. Pokud bolí záda při chůzi, je velmi pravděpodobné, že se ozvou i na kole při jízdě do kopce. Naopak rychlá chůze s kontrolou postoje funguje jako velmi vydatné a přitom přirozené posilováníhlubokých břišních svalů v oblasti pasu.
odpověz na tento komentářMyslím, že s tím běháním to pravda nebude, pres 15km běhám 2-3krat tydne jako zimní přípravu když je sníh a baví mě to, je po kolu můj nejoblíbenější sport a i na podzimních a zimních běžeckých závodech potkávám dost i profi. cyklistů :)
odpověz na tento komentářchodim - my se byli se zenou dneska projit na kopec za domem a zhruba po kilometru (asi 25 minut) me zacinaly bolet zada a nebavilo me to. tak treba priste zacnou az po 35 minutach. jinak na chozeni pecu
odpověz na tento komentářneni lepsiho pocitu nez brazdit prasan na kole :-)
kolo - od dob co civilizace vymyslela kolo, nejdu víc jak 100m pěšky :)
odpověz na tento komentářpozor - martino, pozor na nabídku od Jacka! Co když je to ten Jack Roztahovač?!?!?
odpověz na tento komentářmytí kola - mě se tuhle nechtělo mýt kolo, čistit řetěz atd atd a vzhledem k počasí by mě nic jiného po vyjížďce nečekalo. Tak jsem vyrazil na tu samou trasu pěšky, ušel jsem z ní kousek, ale viděl jsem jí jinak. A zpocenej jsem byl pěkně .-) Takže i já mohu jen doporučit. PS: boty jsem ani nemyl, ošlapu je o víkendu ve sněhu :-)
odpověz na tento komentářDříve... - Když jsem byl menší, tak jsem mamkou chodil na různý výlety a túry, ale jak jsem přičuchl k bajku, tak jsem trávil čas jen na něm... Můsím přiznat, že mi to celkem chybí, dát si třeba 25 kiláčků s batohem na zádech. Asi letos zase něco podniknu :D
odpověz na tento komentářproc ne - Martino, ja bych se klidne sel projit :)
odpověz na tento komentářtyto úvahy dnes nejsou v módě, dnes se chodí hlavně k autu a to musí být co nejblíže zaparkované...na druhou stranu pak e v lese klid a člověk kolikrát ani nikoho nepotká a co teprve v zimě, kdy razí "první" stopu čerstvě napadlým sněhem:-)
odpověz na tento komentářpovažuji se také za skalního cyklistu, ale chůzi miluju a turistiku po svejch nějakým pěkným terénem obzvlášť:) takže teď v zimě si dávám lehký tůry, ale v létě vypadnout na celej den jen po svejch má taky svoje kouzlo:) krajinu vnímáš jinak, než na kole, stejně jako když přesedneš z auta na kolo:)
odpověz na tento komentářV lete nechodievam na turistiku ani ja, ale naprikald teraz v zime je to velmi dobra sucast zimnej pripravy.2-3 krat do tyzdna sa ist prejst na 10-15 km do lesa na 2-3 hodinky je uplne super.Aj turistika dokaze unavit cloveka, dokonca porovnatelne s inym treningom.
odpověz na tento komentářNE! - Jezdím na kole už od mládí, abych NEMUSEL chodit a mohl cestou sedět. Kdybych chtěl chodit pěšky, stanu se turistou. :)
odpověz na tento komentář