Dopingová historie II

Jak se dělí dopingové látky? Co je to například krevní či genový doping?

Autor: Martina Machová

Starověcí i středověcí atleti a bojovníci bývali sice drsní a nelítostí, ale co do používání dopingu jsou proti soudobým sportovcům naprostí žabaři. V dnešní době už borci nevystačí s kostní dření divokých šelem či sklenkou alkoholu s medem, nýbrž jim jsou aplikovány nejrůznější hormonální, stimulační či jiné přípravky, podstupují krevní transfůze a někteří zacházejí a v budoucnosti pravděpodobně ještě více zajdou do světa sci-fi — alespoň tak se zatím běžnému smrtelníkovi jeví metody genetického dopingu.

Hlavní skupiny dopingových látek
Seznam zakázaných látek a metod ve sportu rozděluje tyto látky do několika skupin, seznam je samozřejmě každý rok aktualizován. Nejzákladnější dělení je pak na látky a metody zakázané stále (při soutěži i mimo soutěž), dále na látky a metody zakázané při soutěži a konečně také na látky zakázané v určitých sportech. Pro sportovního lékaře bývá též nezbytnou pomůckou seznam hromadně vyráběných léčivých přípravků obsahujících zakázané látky z hlediska dopingu. Seznam se sestavuje dle údajů poskytnutých Státním ústavem pro kontrolu léčiv, z čehož logicky vyplývá, že se vždy v dané zemi jedná o místně registrované medikamenty. Nedovedu si představit, jaká je to pak alchymie léčit sportovně velmi aktivního maroda.

Dopingová kontrola
Dopingové kontroly se provádí jak při soutěži, tak v podstatě kdykoliv mimo ní. Testovaný sportovec o kontrole předem neví. Samozřejmě, že pravděpodobně nejvíce testovaní bývají vítězové a borci z předních příček dané soutěže. Dopingovou kontrolu v České republice rovádějí dopingovými komisaři Antidopingového výboru ČR, nicméně sportovec může být vyzván k testům i komisařem z jiné země.

Světový antidopingový kodex:
Byl poprvé přijatý roku 2003, tento praktický a flexibilní seznam pokynů obsahuje veškeré informace, na kterých stojí Světový antidopingový program. Nalezneme v něm nejen obecné definice, ale i detailní pokyny pro praxi při testovaní.

NĚKTERÉ nejznámější skupiny zakázaných látek

Stimulační prostředky
Kořeny používání těchto látek sahají přibližně do období mezi světovými válkami, značně oblíbené byly také v 60. letech minulého století. Velmi dlouhou dobu se užívaly bez jakýchkoliv omezení. V případě stimulačních přípravků se jednalo hlavně o okamžité povzbuzení výkonu a aktivaci sil. Používal se např. amfetamin, později efedrin apod.

Narkotika
Další oblíbenou a podobně působící skupinou zakázaných látek jsou narkotika. Mnoho sportovců se neštítila ani heroinu, morfinu a podobných „lahůdek“, jež jim mimo jiné pomáhaly překonávat vyčerpání. Někteří z nich, jako např. boxer Billy Bello za to zaplatili životem.

Anabolické látky
Anabolické steroidy, přesněji anabolické androgenní steroidy jsou látky příbuzné testosteronu podporující tvorbu bílkovin, tedy i svalů. Svůj boom zažily v 60. a 70. letech minulého století, v 70. letech se už na ně začíná testovat. Oblíbené bývají v kulturistice a atletice za účelem zesílení a nárůstu svalové hmoty.

Krevní doping
V době svého rozmachu v druhé polovině 70. let nebýval ničím jiným než těsně před závodem podanou transfúzí, či autotransfúzí v podobě okysličené krve odebrané v přípravném období. Postupně se však k němu započítávala i aplikace dalších krevních složek a preparátů ovlivňujících její vlastnosti. Krevní doping zvyšuje výkony při těch sportech, kdy razantně narůstá spotřeba kyslíku — především tedy u vytrvalostních sportů (více krvinek = přenos většího množství kyslíku z plic ke svalům). I krevní doping má svá rizika; alergické reakce, anafylaktický šok, uzávěr cév, selhání oběhového systému, přenos virové hepatitidy, AIDS apod.

Hormonální přípravky
Tato skupina opět zahrnuje početnou rodinu látek, mezi nejznámější a v posledních letech nejvíce skloňovanou pravděpodobně patří hGH (růstový hormon) zvyšující svalovou výkonnost, podporující odolnost vůči zátěži a urychlující regeneraci některých sportovců zhruba od 80. let minulého století. Růstové hormony nejenže rády jezdí Tour de France, ale také si např. zaplavaly s Číňankami na OH v Sydney. Jeho oblibu pravděpodobně ovlivňoval i fakt, že v krevním séru jej šlo prokázat pouze 24 hodin po podání. Nicméně existují již další metody, které ho pomáhají odhalit díky koncentracím dalších látek v krvi...

Hitem přelomu tisíciletí je erytropoetin (EPO), hormon vytvářející se v ledvinách a stimulující kostní dřeň k tvorbě červených krvinek. Nadměrné užívání EPO zvyšuje riziko vytváření krevních sraženin (a embolie), mrtvice a srdečního infarktu.

Genový doping
Genový doping je dopingovým strašákem blízké budoucnosti. Sportovec v tomto případě neužívá látku se specifickými účinky na organismus, ale zasahuje se přímo do genové struktury daného jedince a je mu pozměněn příslušný genotyp. Základ dědičnosti buněk nezbytných k lepší výkonnosti se tak převádí do tělesných buněk sportovce. Pro lepší pochopení si dovolím citovat sportovního lékaře Františka Jedličku, který v Listech jižní Moravy uvedl: „Nejrozšířenějšími přenašeči genu do organismu jsou viry. Postup je tedy do jisté míry srovnatelný s uměle navozenou virovou infekcí, přičemž virus nese informaci vedoucí k vyvolání určité požadované reakce.“

...jak je zřejmé z posledního odstavce neprobíhají závody jen na poli sportovním, ale též na poli vědeckém. Dvě skupiny „bílých plášťů“ vedou nelítostný boj o medaile...

Foto: ASADA

Přečteno - 6014x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessDestinace pro zimní trénink na kole přehledně
    Destinace pro zimní trénink na kole přehledně
  2. Tech newsJedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
    Jedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
  3. Trénink a fitnessLidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
    Lidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
  4. Trénink a fitnessOdpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
    Odpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
  5. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  6. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #7 xxx - vloženo: 29.08.2009 v 21:52:18

    S genovým dopingem bych si moc nezahrával nebo se z Vás stanou mutanti.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #6 Mudroch - vloženo: 29.08.2009 v 11:42:50

    sobě rovnými, zdravými lidmi. - Pane Volek, podle vašeho příspěvku se mimo jiné dá soudit že jste bezdětný a nebo s dětma trávíte jen minimum času obecně vzato. Pokud ovšem máte děti a nikdo znich není alergik či astmatik pak řada jejich kamrádů a vrstevníků toto štěstí nemá. Tito děti alergici (alergie a astma jde ruku v ruce) jsou potencionálními sportovci třeba jen v kategorii rekreace nebo hobby protože zákonitě nezůstanou dětmi a dospějí jako řada již dospělích. Vy však tyto lidi řadíte do kategorie podvodníků. Já sám osobně jsem alergik a astmatik a nyní by asi řada lidí na mém místě napsala aby vás to taky potkalo a poznal jste co to je. Ne já vám to nepřeju a nepřeju to ani nikomu jinému. Je to ve skutečnosti velký hendikep ovšem s o to větší chutí vám rovnému ve sportovním zápolení rád nakopu prdel :-) pane ROVNÝ :-)

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #5 Miroslav Volek - vloženo: 28.08.2009 v 08:27:58

    doping - Z nejvrcholovejsiho sportu se stava divadelni fraska, ktera ma za nasledek ubytek zajmu verejnosti, tim padem i samotny ubytek smyslu vrcholoveho sportu a jeho hnaciho motoru.
    Je to otazka kazdeho sportovce, co od toho ceka a jak chce sport provozovat, protoze dopingove kontroly jsou vzdy vyrazne pozadu. Dle mne jsou to promarnene penize za tuto sportovni radobycenzuru. Rozvolnil bych to uplne, selekce by se provedla sama. Stejne jako nyni, kdy nepojedu na vetsinu MTB maratonu u nas, protoze je to soutez nemocnych lidi, predevsim astmatiku, alergiku, a ja radeji zavodim se sobe rovnymi, zdravymi lidmi.

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #4 Luk - vloženo: 27.08.2009 v 21:55:43

    Korektura - Článek obsahově ujde, akorát si ho měl autor před zveřejněním po sobě přečíst.

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #3 Urna - vloženo: 27.08.2009 v 09:33:22

    doping - ...bylo by taky dobré napsat, že pouze u skupiny stejně trénovaných a výkonostně hodně podobných závodníků, posune doping některého o malý kousek před ostatní... Panuje totiž názor, samozřejmě úplná blbost, že když si hobik vezme nějaký kvalitní doping, může konkurovat elitě - ani k nim nečichne, je to naprostá blbost... Poněkud lepšího výsledku dosáhne, ale zase jen ve skupině sobě rovných a bude 6x víc zrušenej...

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #2 john - vloženo: 27.08.2009 v 09:15:13

    pekne o nepeknem - Kdyz uz nemuzou zavodit roboti, udelame roboty z lidi, s obrovskym vykonem a kratkou zivotnosti, jako u F1. :-)

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #1 Dave - vloženo: 26.08.2009 v 19:45:16

    Pekné - Dobrý no, hlavně teda ten genovej doping, EPO zná každej :-D

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744