Jogurty zmírňující sezónní alergie či „ultrarychlé“ energetické nápoje se sojovými peptidy koupíte v každém japonském supermarketu. U nás mají funkční potraviny stále budoucnost před sebou.
Planeta Země, výživový Kocourkov
Následující odstavec o „humorných“ praktikách v potravinářském průmyslu berte prosím s nadsázkou. O co jde?
Během výrobního procesu přichází spousta surovin o nejcennější obsažené látky, nejtypičtějším příkladem je zpracování obilnin na mouku, kdy je ze zrna odstraněna vnější vrstva bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály. Zbylá vnitřní část (endosperm) je tvořena pouze škrobem a trochou bílkovin. V porovnání s původní surovinou má pak vymletá bílá mouka nesrovnatelně menší nutriční hodnotu. Zde však příběh nekončí, nýbrž se začíná podobat tragikomedii. Nastoupená početná armáda vědátorů pak hledá optimální způsoby, jak upravenou surovinu opět obohatit.
Jak fungují?
Potravinářský průmysl je samozřejmě velký business, což ale nevylučuje skutečnost, že některé komerčně úspěšné výrobky mohou být opravdu zdraví prospěšné a v praxi účinné. Mnohé funkční potraviny právě do této kategorie patří. Přidávané funkční substance s výraznými zdravotními účinky na fyzický či duševní stav člověka by měly být v potravině obsaženy v nutričně významném množství, pozitivní účinky takové látky musí též být podloženy nezávislými vědeckými studiemi. Poslání funkčních potravin je především preventivní. Dle odborníků je nelze považovat za léky a nesmí mít lékovou formu!
Příklady některých funkčních „dobrot“ na českém trhu
* Kysané mléčné nápoje a jogurty s velkým obsahem probiotických kultur - probiotika mají dle mnoha studií kladný vliv na celkovou obranyschopnost organismu, eliminují působení patogenů ve střevech (i karcinogenních), zmírňují symptomy intolerance laktózy (tzn. mnozí jedinci, kteří nemohou pít mléko, tolerují konzumaci jogurtů, kefírů apod.). Za zmínku stojí fakt, že snižují hladinu cholesterolu a podporují vstřebávání vápníku.
* Cereálie obsahující kyselinu listovou (vitamín B9) - tento vitamín stimuluje činnost imunitního systému, snižuje riziko srdečních chorob, rakoviny tračníku a zmenšuje riziko rozštěpu páteře u plodu. Jeho nedostatek způsobuje chudokrevnost.
* Tuky a oleje (např. i salátové dresinky a mléčné nápoje) s obsahem látek snižujících hladinu cholesterolu a riziko srdečně-cévních onemocnění - do těchto výrobků se přidávají rostlinné steroly a stanoly, látky částečně blokující absorpci cholesterolu v zažívacím traktu. Souvislost mezi vysokou hladinou „zlého“ cholesterolu (LDL) a zvýšeným rizikem onemocnění srdce je již notoricky známá. Kýženého snížení lze dosáhnout konzumací 1-3 g rostlinných sterolů a stanolů denně, vyšší dávky mohou narušovat vstřebávání karotenoidů.
* Produkty se zvýšeným obsahem speciálních typů vlákniny - v současnosti jsou hitem zejména potraviny obohacené tzv. beta-glukany a oligosacharidy. Beta-glukany patří velmi silné antioxidanty, jenž nás chrání před nepříznivými vlivy volných radikálů poškozujících buněčný aparát, navíc snižují hladinu cholesterolu a podporují činnost imunitního systému a samoléčebné procesy organismu. Oligosacharidy zase usnadňují růst užitečných bakterií ve střevech, podporují vstřebávání vápníku a snižují množství cukru i tuku v konečném produktu (např. v jogurtovém mléce). Druhů vlákniny je samozřejmě mnoho, uvedené dva jsou však v současnosti „in“.
Přirozené funkční menu
Níže uvedené plodiny (je jich však mnohem víc), jsou výživáři pro své jedinečné vlastnosti a vysoký obsah účinných látek řazeny k funkčním potravinám. Jejich nespornou výhodou je cena a značně rozmanité možnosti kulinářských úprav.
Oves - obsahuje výše zmíněné beta-glukany. Lněné semínko - výtečným zdroj omega-3 kyselin, které snižují „zlý“ cholesterol, regulují krevní tlak, eliminují lepkavost krevních destiček a brání jejich hromadění v cévním řečišti. Zlepšují obranyschopnost, vykazují protizánětlivé účinky a pomáhají při psychických problémech. Obsažené antioxidanty ligniny se pyšní preventivními účinky u nádorových onemocnění a disponují antivirovými, antimykotickými i baktericidními vlastnostmi. Pohanka — v sobě ukrývá cennou látku zvanou rutin, ten se podílí se na udržení dobré kondice cév a uplatňuje se i při léčbě hemeroidů. Rutin brání oxidaci vitaminu C a zvyšuje jeho účinnost, pomáhá odolávat infekcím, snižuje krevní tlak a je účinným antioxidantem. Nejvyšší obsah má nať (lze koupit pohankový čaj), menším semena (při vaření vodu neslévejte!). Amarant - jedna z mála rostlinných potravin s optimálním složením bílkovin. Amarant má oproti klasickým obilovinám téměř trojnásobné množství esenciální aminokyseliny lysin. Ten je důležitým stavebním kamenem pro všechny bílkoviny v těle, hraje klíčovou roli při vstřebávání vápníku, podílí se na budování svalů a urychluje rekonvalescenci po operaci či zranění. Tuková část semena obsahuje skvalen - látku stimulující imunitní systém a regenerační schopnosti organismu. |
Foto: FreePhoto.com
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
ječmen i pro bikery - Jestli to chcete vyzkoušet prakticky, ozvěte se :-) www.biojecmen.cz
odpověz na tento komentářJen malá ilustrační historka - Jakýsi dietolog, jehož jméno jsem zapomněl, ilustroval kvalitu moderních potravin v jednom rozhlasovém pořadu následovně:
odpověz na tento komentář"Ve středověku žili vězňové o chlebu a vodě i několik let. Dnes byste při takovéto dietě umřeli na komplexní deficit všeho možného od bílkovin po vitamny během několika měsíců..."
A kdyby ještě stále platily zákony otce vlasti, plavali by nafouklí pekaři řadou jeden za druhým od Karlova mostu až po Hamburk... bych dodal já :-)