Také jste mu už propadli, nebo k němu alespoň přivoněli? Není to příjemný relax — občas zapomenout na aktuální tepovou frekvenci i najeté km a vyjet na lov?
„Vo co de?“
Geocaching je celosvětová turistická (chcete-li klidně i cykloturistická!) hra, jež je nerozlučně provázána s internetovým prostředím a její nezbytnou součástí je používání GPS navigace (použitelné jsou i některé mobilní telefony a PDA). Tato velká globální bojovka vznikla na přelomu tisíciletí v USA. Princip hry je jednoduchý — je založen na tom, že někdo ukryje na neznámé, obvykle něčím zajímavé, místo schránku (angl. cache, hezky česky „kešku“) a na internetu zveřejní její souřadnice včetně dalších informací o místě ukrytí. Zakladatel „kešky“ ji pak opatruje, udržuje v „použitelné kondici“. Ostatní „kačeři“ pak ukrytou schránku s pomocí GPSek hledají, po jejím nalezení zaznamenají svůj objev do logbooku — sešitku uloženého v „kešce“ a posléze také doma pod svým účtem na www.geocaching.com.
Z obsahu pokladu si pak vyberou nějakou drobnost, kterou tam vložili jiní „kačeři“. Na oplátku tam však zase musí dát něco svého. Jak se hra vyvíjela, tak se samozřejmě zdokonalovala, upravovala se pravidla i jakýsi etický kodex, v mnoha světových jazycích se naprosto spontánně vytvořil svérázný geoslang, vzniklo několik desítek typů „kešek“ (např. zaměřené na mince, pohlednice, minerály, další kategorií jsou dětské „kešky“, adrenalinové „kešky“ atd.).
Jak začít?
Na www.geocaching.com se zalogujete do komunity „geocacherů“, a potom lze již bez problému zjišťovat přesné souřadnice vytipovaných „kešek“. Takže buď můžete trasu jízdy plánovat podle zajímavých pokladů, nebo vyhledat některé poblíž vaší cyklotrasy. Typ „keše“ a další podrobnosti o místě kde se nachází, se dozvíte po kliknutí na příslušnou ikonku. Rozhodně si též kvůli potřebné časové rezervě všímejte stupně obtížnosti hledání. Každá „keška“ má pak svou internetovou diskusi, na které se lze dozvědět zajímavosti o oblasti, kde se nachází. A pozor, krabička či pytlík se může skrývat kdekoliv; pod zemí, vysoko nad zemí, pod vodou i nad vodou apod., některé je možné, především kvůli množství okolo se pohybujících „mudlů“, tedy normálních nezasvěcených smrtelníků, hledat např. výhradně v noci. Občas je možné v pokladu najít předmět, který je určený výhradně k prohlédnutí nebo k putování po ostatních „keškách“ a plnění různých úkolů. Takové předměty mívají speciální označení.
Užitečné odkazy: www.geocaching.com, www.geocaching.cz, www.wiki.geocaching.cz, www.opencaching.cz, www.poklady.cz a zajímavý článek o geocachingu bez GPS naleznete např. na navigovat.mobilmania.cz/clanky/Ar.asp?ARI=112930&CHID=2&EXPS=&EXPA= |
Kolo na stezce
Cyklistiku, především tu rekreačněji laděnou, lze s geocachingem výborně zkombinovat. „Keška“ může být cílem trasy, ale většinou vám to nedá, a tak obvykle vyzobáváte i ty okolní. Při hledání se vám pak může stát, že budete kombinovat cyklistiku s lehčími formami horolezectví, speleologie nebo třeba (v létě) s potápěním či plaváním. Geocachingem si lze samozřejmě zpestřit i cyklistické putování v zahraničí. Ve všech případech však počítejte s tím, že kolo budete muset čas od času hodit na ramena, vylézt s ním na nejrůznější hůře přístupná místa, překonat překážky nebo ho schovat někam pod strom. Máte-li tedy doma starý bajk do superhnusného počasí, je právě on tím ideálním ořem ošlehaného lovce „kešek“. Nebudete se totiž třást strachy, že vám někdo, zatímco prohrabáváte hlínu a lezete po stromech, ukradne vašeho vymazleného karbonového bleska.
Foto: Stockxpert.com
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Geocaching - Autor to vystihl svym clankem moc dobre. Zatimco drive jsem jezdil na vykon kvuli zavodum,posledni roky jsem vyuzil kondici k hledani kesek. Diky kolu neni problem odlovit za den dost kesek pri 150 km v horach. Staci se podivat na muj nick PEKUR. Spojeni kola s GC je idealni.Taky ja obcas na tezsi kesky schovam kolo v lese a na skalu vylezu pro kesku v tretrach.
odpověz na tento komentářNejlepsi je kolo na multiny,behem kratke doby se zvladne cela kes,jen to pocitani zdrzuje pri treninku.
Děti - Já jsem tak dostal svýho puperťáka od počítače a ven, na kolo. Takže co se mi nepovedlo před pěti rokama, asi jsem na něj se sportem tlačil moc, zvládnuly kešky.
odpověz na tento komentářTaky jezdim a hledam, jen mam okruh 50km kolem baraku uz vylovenej a je to cim dal tim dal :). Loni to dalo 16 tis km a letos to bude kolem 14 tis km v terenu. Je to dobrej trenink s cilem...
odpověz na tento komentářHraju - Jezdim, hraju, doporučuju.
odpověz na tento komentářgeochatching x geocaching - Mate chybicku v nadpise:-)
odpověz na tento komentář