Nabízíme několik rad a tipů jak se v zimě bránit nachlazením a nemocem...
Soukromý „antivir“
Velký lékařský slovník praví: „Imunita je schopnost organismu rozeznat ,své‘ od ,cizího‘ a proti cizímu reagovat, eventuelně je zneškodnit.“ Imunitní systém má tedy jednoduše za úkol bránit tělo proti nájezdům patogenů všeho druhu - za tímto účelem produkuje obrovské množství miniaturních válečníků, pomocí kterých nepřátele rozpoznává, lokalizuje a likviduje. A nejen to! Naše vnitřní ochranka je velmi učenlivá a inteligentní. Umí si totiž zapamatovat údaje o již proběhlých bitvách, agresorech a možných způsobech jejich vyřazení z boje.
Žádná ochranka však není stoprocentní
Startujeme!
Pojďme se nyní podívat, jak pomocí několika osvědčených a snadno dostupných přírodních prostředků povzbudit a posílit svůj imunitní motor. Kromě vystříhání se výše uvedených rizikových faktorů, si lze silnou imunitní armádu pojistit užíváním specificky působících přípravků z některých rostlin (hub, nižších organismů, substancí živočišného původu apod.), které si díky svým vlastnostem vydobyly přízvisko přírodní adaptogen, harmonizátor nebo-li tonikum či biostimulátor.
Tyto rostliny se pyšní schopnostmi posilovat odolnost organismu, pomáhají tělu zvládat nadměrnou fyzickou i psychickou zátěž a usnadňují organismu rychle se přizpůsobovat výrazným vnějším i vnitřním změnám prostředí. Některé rostlinné adaptogeny též zvyšují výkonnost, pomáhají zpomalovat degenerativní procesy v organismu a přispívají k urychlení léčby. Adaptogeny jsou dostupné v běžných nebo „zelených“ lékárnách, bylinkářstvích a prodejnách zdravé výživy.
Nejznámější dostupné přírodní adaptogeny Schizandra čínská, klanopraška (Schizandra chinensis) |
Některé další přírodní adaptogeny: mateří kašička, propolis, včelí pyl, mumio, ši-take, housenice čínská, ženšen, rozchodnice růžová, aralka mandžuská, leuzea šustivá, koloidní stříbro, extrakt z grepových jadérek atd.
Samozřejmě, že ani ta nejčínštější klanopraška a neoranžovější plody z rakytníku vám nezajistí absolutní zdraví a odolnost, k tomu je potřeba daleko komplexnější péče, nicméně vám rozhodně mohou pomoci, být v zimním období v lepší kondici.
foto: www.ekozahrady.com
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Tovární tým německé značky Canyon představil svůj závodní tým. Už před časem jsme psaly o...…
Celý článek…Už v květnu budou na severu Čech soupeřit cyklistky o vítězství na nejvýznamnějším českém etapovém...…
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Eva a Vasek - asi ve stejnou dobu jako vy, jsem zacal poslouchat Evu a Vaska, od te doby si nemuzu stezovat na nic.. ted by me zajimalo, ktery z nas tri ma pravdu.. taky nevim jestli Eva a Vasek jsou ockovani, ja actimel nekonzumuji..
odpověz na tento komentář:o) - asi pred tremi roky jsem zacal pouzivat kosmodisk a problem ze zadama je pryc
odpověz na tento komentářMoje zkušenost - Protože jsem měl dost často v zimním s jarním období časté problémy s nachlazením virozou či chřipkou nechal jsem se asi před pěti lety na podzim očkovat proti chřipce a zároveň jsem přibližně ve stejnou dobu začal denně ráno před snídaní konzumovat Actimel. Od té doby jsou problémy s nachlazením jenom minimální.
odpověz na tento komentář