Saunování je výborná a velice příjemná regenerační a relaxační procedura. Jenže co když vám vysoké saunové teploty nesedí? Potom vám možná přijde vhod pobyt v infrasauně ...
Suché i mokré saunování, pobyt v teplých lázních a vyhřívaných místnostech roztodivných tvarů provází lidstvo věrně jako muslimská manželka svého chotě. Nejrůznější typy prohřívacích místností znali však nejen uctívači Mohameda, např. Arabové a Turci, ale také jihoameričtí i severoameričtí indiáni, starověcí Římané, Keltové a mnoho dalších národů. Posledním výstřelkem nadšených teplomilců je už vcelku známá infrasauna, ta si od své starší sestry vypůjčila sice jméno, nicméně princip na němž funguje, je značně odlišný. Pojďme se tedy této moderní žhavé dámě kouknout na zoubek.
Podobně jako pobyt v sauně je i čas strávený v infračervené prohřívací kabině výborným pomocníkem při regeneraci fyzických i duševních sil po náročném výkonu. Teplo prostupující tělem snižuje ztuhlost kloubů (končetiny, ale i páteř atd.), snižuje svalové napětí a mírní bolesti různého původu včetně bolestí pohybového aparátu. V infrasauně se lze též prohřát např. před masáží a samozřejmě i před sportováním. |
Jak funguje?
Nejznámějším „dodavatelem“ infračerveného tepla je slunce, infračervené záření si však nepleťte se zářením ultrafialovým. Infračervené záření je spolu s ultrafialovým pouze jednou z částí spektra slunečního záření. Tento typ záření prochází objekty přímo, aniž aby se měnila teplota okolního vzduchu; jednoduše řečeno — po výstupu ze zdroje záření prostupuje vzduchem a teprve až po dopadu na pevný předmět se mění v tepelnou energii.
Dokonce i naše tělo vyzařuje infračervené paprsky, možná právě na tom jsou založeny některé alternativní typy léčení (např. reiki). Kdo ví?
To, jak velkou plochu těla v infrakabině prohřejeme (krátkodobé zahřátí před masáží lze realizovat i přes oděv), zaleží na počtu a umístění zářičů. Z uvedeného tedy mimo jiné vyplývá, že v průběhu prohřívání bývá nutné měnit polohu. A tak se v infrakabině oproti klasické sauně většinou neleží, ale spíše posedává a postává. Do infrasauny se doporučuje zajít zhruba 1x týdně, doba prohřívání se pohybuje okolo 30 — 40 min., cyklus proběhne obvykle pouze jen 1x s následným osprchováním ve vlažné vodě. V případě, že se pouze rozehříváme před masáží či cvičením, postačí kratší prohřátí (5 — 15 min.) bez sprchy a úplného vysvlečení.
Výhody infrasunění
Nestoru českého saunovaní panu Antonínu Mikoláškovi sice při používaní sousloví „infrasauna“ naskakuje husí kůže (což se mu pravděpodobně zas až tak často nestává), ale my si ho kvůli srozumitelnosti textu dovolíme používat i nadále. Jak jste asi pochopili, rozdíl mezi principem klasického saunování, kdy se ohřívá i vzduch v místnosti a následně pokožka těla, a prohříváním tkání za pomocí infračerveného záření, je veliký. Také teploty v klasické sauně dosahují (především pak pod stropem) značných hodnot (okolo 90 — 100°C), což možná některé jednice od pobytu odrazuje. V infrakabině se teploty pohybují okolo 40 — 55°C, což ji činní dostupnější pro jedince, kteří vysoké teploty hůře snášejí. Většina zdrojů (především však prodejci kabin) uvádí, že v infrakabině se tkáň prohřívá až do hloubky 3 — 4 cm. Nicméně nejznámější český saunolog pan Mikolášek tvrdí, že průnik tepla pokožkou dosahuje hloubky max. 4 — 9 mm, ve svých tvrzeních se odvolává na poznatky mnoha evropských fyziologů. Neoddiskutovatelným faktem však je, že v infrasauně se zapotíte mnohem více, než v sauně klasické.
Další, pro mnohé z nás pozitivní, vlastností infrakabiny je skutečnost, že se v ní dýchá lépe než v klasické sauně. Milovníci soukromí ocení, že infrasauna bývá obvykle určena max. 2—3 osobám a klienti ji většinou objednávají výhradně pro sebe a přátele. Provoz infrakabiny je mnohokrát levnější než chod běžné sauny. Infrasaunu pak vzhledem k její velikosti a nízkonákladovému chodu vtěsnáte nejen do fitness centra, ale také třeba do rodinného domku.
A nevýhody?
Budeme-li věřit současným výzkumům a poznatkům, tak je infrakabina místem naprosto bezpečným, doufejme. Nicméně, jste-li milovníky klasické sauny, přijde vám pobyt v infrasauně jaksi (a vlastně i doslova) bezpohlavní. Budka zastrčená mezi recepcí a vstupem do posilovny postrádá ono vřelé kouzlo a atmosféru klasické sauny, kdy si balíte věci za jedním jediným účelem — třikrát to otočit a s lehkýma nohama a ještě lehčí duší odkráčet.
Máte-li rádi prožitky opravdu drsné a intenzivní — ledový bazének a nejžhavější místečko u stropu, tak vás moderní infrakabina 100% neuspokojí. I když i rychlá polévka z pytlíku v pravý čas sedne a zahřeje..., ale s poctivou domácí bramboračkou s hříbky se srovnávat rozhodně nedá.
Kontraindikace
Kontraindikace jsou v podstatě shodné s kontraindikacemi uvedenými v článku o saunování (Co sauna vezme, to vám nechybí). Co se týče regenerace po zátěži, je praktické zdůraznit, že infrasauna, lépe řečeno teplo jako takové, se nemá používat zhruba 48 hodin po úrazu kloubu, nebo do té doby než dojde k redukci otoku kloubu. Umělé klouby i jakékoliv další kovové chirurgické implantáty infračervené paprsky odrážejí, i když konzultace s lékařem v takovém případě rozhodně nic nezkazí, ba právě naopak. Nicméně na závěr musím upozornit všechny cyklisty se silikonovými implantáty, že pobyt v infrasauně není vzhledem k vlastnostem tohoto materiálu z bezpečnostních důvodů určen jejich pozměněným tělesným schránkám.
Foto: Stockxpert.com
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…