Tip na léčebnou regeneraci: Lymfodrenáž

Při lymfatické masáži se nemasíruje, ale spíše hladí a ladí obranyschopnost organismu. Lymfodrenáž zlepšuje látkovou výměnu a urychluje regeneraci všech tkání, svalů i kloubů.

Autor: Martina Machová

Ekonomové jsou orientování na růst, sportovci na výkon. Jenže ani trvalý ekonomický růst ani celoživotní úžasné sportovní výkony nejsou dlouhodobě udržitelné. Ke zhoršení fyzické kondice totiž může přispívat řada faktorů. Bohužel nestačí jen tvrdě trénovat, být disciplinovaný, neustále pozitivně motivovaný a kapsičku v dresu mít naplněnou posledními výkřiky „výživové módy“. Na dobrém zdravotním stavu, který samozřejmě značně ovlivňuje naši výkonnost, přispívá i celkový způsob života — jeho rytmus (respektujeme své biorytmy ?), naše dlouhodobé stravovací návyky, zda doléčujeme poctivě nejrůznější onemocnění, zda dbáme na dostatečnou pasivní i aktivní regeneraci apod. Tělo, „po kterém se jenom chtělo“, si pak mnohdy o náležitou pozornost řekne velmi nevybíravě a mnohdy ve chvíli, neboť Murphyho zákony pravděpodobně opravdu fungují, kdy to nejméně potřebujeme. Proto se nyní pojďme podívat na jednu z mnoha službiček, jež organismu aktivního sportovce můžeme poskytnout. Jak jsem slíbila v minulém článku (Regenerace není legrace aneb hurá na masáž), dnes vás zvu na lymfatickou masáž.

Jak pomáhají?

Lymfatické masáže proslavila především jejich schopnost potlačovat projevy celulitidy a zlepšovat stav pokožky, nicméně tato jemná relaxačně léčebná technika má i další pozitiva, než pouze zlepšovat stav kůže především dámského pozadí:

- Pomáhá eliminovat otoky různého původu.
- Mírní syndrom těžkých nohou po nadměrném namáhání.
- Podporuje a urychluje detoxikaci (je známo, že během intenzivní sportovní zátěže se zvětšuje v organismu objem nežádoucích produktů látkové výměny, viz. článek Volné radikály zhoršují sportovní výkon).
- Napomáhá regeneraci organismu po úrazech a operacích.
- Zlepšuje látkovou výměnu (např. v kloubech).
- Posiluje celkovou obranyschopnost.
- Potlačuje migrény a nespavost.

Lymfodrenáž pod lupou
Lymfodrenáž (lymfatická masáž, přesněji řečeno drenáž) je propracovaná léčebná metoda skládající se z velice jemných hmatů, doteků a lehkých tlaků, jejichž pomocí se stimuluje činnost lymfatického systému. Ten z tkáňového prostoru odvádí všechny produkty látkové přeměny, cizorodé látky, bakterie i viry a také bílkoviny neschopné pro svou velikost projít žilní stěnou. Při lymfatické masáži, možná spíše „masáži“, působí kvalifikovaný masér pouze na kůži a podkoží za použití zejména kruhovitých spirálovitých hmatů s pomalou frekvencí. Technika a posloupnost hmatů je vedena tak, aby tok lymfy mířil k lymfatickým uzlinám z lymfatického do cévního systému. Zajímavé, avšak logické je, že oproti klasickým masážním technikám, které se od lymfodrenáže značně odlišují, se masér vždy věnuje nejprve centrálním oblastem a až potom periferním. Například lymfodrenáž nohy obvykle začíná stimulací hlavního hrudního mízovodu, postupuje se k tříselním uzlinám až se postupně dopracuje k prstům. Lymfatickou masáž si lze dopřát celkovou nebo zaměřenou na určitou oblast těla (nohy, obličej apod.)

Lymfa a lymfatický systém
Lymfatický systém odplavuje z těla škodliviny, zajišťuje přenos vstřebaných živin do krevního oběhu a zachytává cizorodé částice, mikroorganismy, dokonce i nádorové buňky. Stará se též o transport obranných buněk do místa infekce. Zatímco cévním systémem proudí krev, lymfatickým proudí lymfa (míza), tělní tekutina vznikající z tkáňového moku, podobná složením krevní plasmě. Lymfa se odvádí z tkání pomocí sítě lymfatických cév a sběrných center — mízních uzlin (obohacují lymfu o lymfocyty a zároveň ji filtrují, lapají nejrůznější patogenní látky) zpět do krevního oběhu, na rozdíl od něj však nedisponuje mízní systém žádnou pumpou.

Pozor na „odborníky — rychlokvašky“
Lymfatická masáž z rukou víkendové „rychlokvašky“ napáchá víc škody než užitku. Pamatujte, že lymfatická drenáž nesmí bolet natož způsobit modřiny, účelem není vyvolat prokrvení dané oblasti. V případě hrubě neodborné manipulace hrozí poškození lymfatických cév. Největší škody obvykle páchá nekvalifikované používání lymfodrenážních přístrojů, pracujících s tlakovou vlnou či vakuem.
Přístrojová lymfodrenáž není plnohodnotným ekvivalentem manuální lymfatické masáže, je pouze jejím doplňkem. Bez předchozího ošetření mízního řečiště a uzlin totiž může dojít k zahlcení systému s následným kontraproduktivním zpomalením toku lymfy.
Pakliže se po proceduře dostaví např. silné bolesti v tříslech, nebo budete hotovi za 30 minut, šlápli jste pravděpodobně při výběru „odborníka“ vedle. Délka celkové lymfatické masáže bývá sice individuelní, ale rozhodně nejde pod 2 hodiny!

Kontraindikace — lymfatickým masážím STOP!
Absolutní kontraindikace:
Onkologická onemocnění
Akutní horečnaté infekční choroby
Akutní cévní onemocnění
Nejasné bolesti břicha
Patologická gravidita, např. těhotenská hypertenze

Po konzultaci s lékařem
Srdeční nedostatečnost
Neléčená hypertenze a výrazná hypotenze
Bronchiální astma
Hyperfunkce štítné žlázy
Otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin a jater

Přečteno - 9822x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessDestinace pro zimní trénink na kole přehledně
    Destinace pro zimní trénink na kole přehledně
  2. Tech newsJedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
    Jedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
  3. Trénink a fitnessLidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
    Lidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
  4. Trénink a fitnessOdpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
    Odpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
  5. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  6. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.

redakční systém | ISSN 1803-5744