Citlivý vitamín bez kterého to nejezdí

Moc jste toho přes zimu nenajezdili, protože střídáte infekční nemoci častěji než ponožky? Jste stále unavení a podráždění? Možná vám chybí vitamín C, nebo jej ve stravě neúmyslně ničíte...

Autor: Martina Machová

S „céčkem“ zacházejte v rukavičkách, je to citlivka!
Člověk, ač je nazýván pánem tvorstva, si na rozdíl od drtivé většiny svých zvířecích „poddaných“ nedokáže vitamín C (kyselinu askorbovou) ve svém těle syntetizovat, natož ukládat na horší časy. „Céčko“ patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě a řadí se spolu s kyselinou listovou, vitamíny B12, B5, B1, K a A k méně stabilním mikronutrientům.

Jak už jsme si řekli, je kyselina askorbová považována za „citlivku“, osudově na ní působí zejména vyšší teploty, vzdušný kyslík, světlo, vyluhování a dlouhodobé skladování. Ztráty, které utrpí na tento vitamín původně bohatá potravina při nešetrném kuchařském zpracování, mohou být tak vysoké, že se konečné hodnoty blíží nule! 

Unavený až k smrti
Dlouhodobý nedostatek kyseliny askorbové může mít za následek mnoho zdravotních problémů, např.: zvýšenou náchylnost k infekcím, chronickou únavu, špatný stav dásní (krvácivost, záněty), zvýšenou kazivost zubů, křehkost cév, problémy s křečovými žilami, poškození pojivových tkání, žaludeční nevolnosti, podrážděnost.

Asi nejvíce potíží si kdysi s nedostatečným příjmem „užili“ námořníci, pro které měl deficit vitamínu C fatální následky; kurděje a smrt.

Citlivý, leč mocný a potřebný
Vitamín C je naprosto nezbytný pro optimální funkci buněk. Nejenže se podílí na tvorbě mezibuněčné hmoty aje potřebný pro syntézu kolagenu (důležitého pro cévy, šlachy, vazy a kosti), ale jeho antioxidační vlastnosti mu propůjčují roli ochránce buněk před poškozením tzv. volnými radikály (např. dusitany, těžkými kovy, herbicidy, pesticidy, přepálenými a žluklými tuky apod.) z potravy a okolního prostředí. Kyselina askorbová ovlivňuje i vytváření některých hormonů a účastní se tvorby imunoglobulinů (typ protilátek). Ovlivňuje aktivitu bílých krvinek, majících značný vliv na celkovou obranyschopnost organismu. Vitamín C přispívá k vstřebávání železa, jeho nedostatek (chudokrevnost nebo-li anemii) je tedy krátkozraké řešit pouze podáním preparátů obsahujících železo.

Kyselina askorbová dále napomáhá odbourávat cholesterol v játrech, což ji zařazuje mezi zdatné bojovníky s aterosklerózou a jejími závažnými komplikacemi (např. angina pektoris, infarkt).

Potřeba roste při námaze i stresu
Potřeba vitamínu C roste nejen při dlouhodobém psychickém zatížení, ale samozřejmě i při vyšší fyzické námaze - např. při sportu.Více „céčka“ by měli konzumovat pacienti s infekčními chorobami, jedinci po operacích a úrazech. Na dostatečný příjem musí dbát i kuřáci (asi o 35 mg/den více), vášniví milovníci alkoholu a jedinci žijících v oblastech s velkým znečištěním ovzduší. Zvýšený přísun zajistěte též v případě, že se léčíte acylpyrinem (anopyrinem, aspirinem) nebo diuretiky.

Kyselina askorbová může chybět i ženám užívajícím hormonální antikoncepci. Doporučený denní příjem se odhaduje na 75 - 90 mg pro dospělého. Jelikož „céčko“ patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě, jeho přebytky se v organismu neukládají, nýbrž vylučují močí. Nicméně existují studie, které naznačují, že dlouhodobé podávání vysokých dávek vitamínu C (1000 mg a více) může být ze zdravotního hlediska rizikové.

Pilule nebo bobule?
Toť otázka, která zmítá laickými i odbornými kruhy. Publikované studie na toto téma často vykazují protichůdné závěry. Většina odborníků se však shoduje na tom, že výhody příjmu vitamínu C z přirozených zdrojů, převažují nad výhodami užívání vitamínových preparátů. Spolu s ovocem či zeleninou totiž konzumujete i množství dalších biologicky aktivních látek (enzymů, vitamínů, minerálů, nejrůznějších typů vlákniny a biologicky aktivních látek, jejichž pozitivní působení na organismus je stále zdrojem bádání).

Jelikož je kyselina askorbová substancí nestálou a k zevním vlivům velmi choulostivou a zemědělská „výroba“ nás celoročně zahrnuje množstvím ovoce a zeleniny, které dle mnoha srovnání bývá na vitaminy poměrně chudé, zdá se být výhodné, alespoň v období zvýšené potřeby organismu, kombinovat obě varianty příjmu.
 

Největší úkladní vrazi „Céčka“:

- Drtivá většina běžných tepelných úprav pokrmů znehodnotí zhruba 80 % vitamínu C. Pokud to jde, upřednostňujte (např. u zeleniny), krátkodobé vaření v páře. Ztráty budou pouze 50%.
 
- Opětovné ohřívání jídla spolehlivě zlikviduje i ty nejposlednější zbytky „Céčka“.

- Vyluhování v kombinaci s použitím vysokých teplot (klasické vaření) kyselinu askorbovou z výsledného pokrmu takřka odstraní. Čím méně vody a kratší čas tepelné úpravy, tím lépe.

- Dlouhodobé skladování zeleniny a ovoce je dalším sveřepým nepřítelem. Proto v jarních měsících rozhodně nespoléhejte na to, že vám vaše domácí, byť chutná a zachovalá jablka dodají chybějící vitamín C.

- Pozor také na vzdušný kyslík a světlo. Nastrouhané a naporcované oloupané ovoce i zelenina velmi rychle ztrácí své výživové přednosti. V praxi platí, že čím větší plochu potraviny uvedeným vlivům vystavíme, tím budou ztráty větší.
  
- Dle MUDr. Venduly Papíkové je překvapivě rizikové i pomalé rozmrazování! V článku „Můžeme vitamínům uškodit? I“ publikovaném v časopise Děti a my tvrdí: „Při pomalém rozmrazování dojde k potrhání buněčných stěn a k úniku značného podílu vitamínů spolu s uvolněnou šťávou. Ztráty pak mohou dosáhnout až 60 %. Pozvolné rozmrazování je tedy z hlediska obsahu vitamínů (ale i minerálů) vysloveně nevhodné. Vhodnější je upravovat přímo zmrazenou zeleninu vložením do vařící vody nebo na rozpálený tuk.“

Několik nejlepších přírodních zdrojů vitamínu C:

Šípky, rakytník, černý rybíz, kiwi, brokolice, červený rybíz, papája, červené papriky, citrusové plody, kapusta, křen, zelí, petržel, jahody, mango, ředkev, kopřiva...

Foto: Imagesource

Přečteno - 7933x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessDestinace pro zimní trénink na kole přehledně
    Destinace pro zimní trénink na kole přehledně
  2. Tech newsJedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
    Jedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
  3. Trénink a fitnessLidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
    Lidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
  4. Trénink a fitnessOdpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
    Odpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
  5. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  6. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 Beeda - vloženo: 25.01.2009 v 20:41:16

    pekne clanky - jaja rakytnik v oleji i sirupu a papriky pri treninku na lacno :-)

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744