Moc jste toho přes zimu nenajezdili, protože střídáte infekční nemoci častěji než ponožky? Jste stále unavení a podráždění? Možná vám chybí vitamín C, nebo jej ve stravě neúmyslně ničíte...
S „céčkem“ zacházejte v rukavičkách, je to citlivka!
Člověk, ač je nazýván pánem tvorstva, si na rozdíl od drtivé většiny svých zvířecích „poddaných“ nedokáže vitamín C (kyselinu askorbovou) ve svém těle syntetizovat, natož ukládat na horší časy. „Céčko“ patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě a řadí se spolu s kyselinou listovou, vitamíny B12, B5, B1, K a A k méně stabilním mikronutrientům.
Jak už jsme si řekli, je kyselina askorbová považována za „citlivku“, osudově na ní působí zejména vyšší teploty, vzdušný kyslík, světlo, vyluhování a dlouhodobé skladování. Ztráty, které utrpí na tento vitamín původně bohatá potravina při nešetrném kuchařském zpracování, mohou být tak vysoké, že se konečné hodnoty blíží nule!
Unavený až k smrti
Dlouhodobý nedostatek kyseliny askorbové může mít za následek mnoho zdravotních problémů, např.: zvýšenou náchylnost k infekcím, chronickou únavu, špatný stav dásní (krvácivost, záněty), zvýšenou kazivost zubů, křehkost cév, problémy s křečovými žilami, poškození pojivových tkání, žaludeční nevolnosti, podrážděnost.
Asi nejvíce potíží si kdysi s nedostatečným příjmem „užili“ námořníci, pro které měl deficit vitamínu C fatální následky; kurděje a smrt.
Citlivý, leč mocný a potřebný
Vitamín C je naprosto nezbytný pro optimální funkci buněk. Nejenže se podílí na tvorbě mezibuněčné hmoty aje potřebný pro syntézu kolagenu (důležitého pro cévy, šlachy, vazy a kosti), ale jeho antioxidační vlastnosti mu propůjčují roli ochránce buněk před poškozením tzv. volnými radikály (např. dusitany, těžkými kovy, herbicidy, pesticidy, přepálenými a žluklými tuky apod.) z potravy a okolního prostředí. Kyselina askorbová ovlivňuje i vytváření některých hormonů a účastní se tvorby imunoglobulinů (typ protilátek). Ovlivňuje aktivitu bílých krvinek, majících značný vliv na celkovou obranyschopnost organismu. Vitamín C přispívá k vstřebávání železa, jeho nedostatek (chudokrevnost nebo-li anemii) je tedy krátkozraké řešit pouze podáním preparátů obsahujících železo.
Kyselina askorbová dále napomáhá odbourávat cholesterol v játrech, což ji zařazuje mezi zdatné bojovníky s aterosklerózou a jejími závažnými komplikacemi (např. angina pektoris, infarkt).
Potřeba roste při námaze i stresu
Potřeba vitamínu C roste nejen při dlouhodobém psychickém zatížení, ale samozřejmě i při vyšší fyzické námaze - např. při sportu.Více „céčka“ by měli konzumovat pacienti s infekčními chorobami, jedinci po operacích a úrazech. Na dostatečný příjem musí dbát i kuřáci (asi o 35 mg/den více), vášniví milovníci alkoholu a jedinci žijících v oblastech s velkým znečištěním ovzduší. Zvýšený přísun zajistěte též v případě, že se léčíte acylpyrinem (anopyrinem, aspirinem) nebo diuretiky.
Kyselina askorbová může chybět i ženám užívajícím hormonální antikoncepci. Doporučený denní příjem se odhaduje na 75 - 90 mg pro dospělého. Jelikož „céčko“ patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě, jeho přebytky se v organismu neukládají, nýbrž vylučují močí. Nicméně existují studie, které naznačují, že dlouhodobé podávání vysokých dávek vitamínu C (1000 mg a více) může být ze zdravotního hlediska rizikové.
Pilule nebo bobule?
Toť otázka, která zmítá laickými i odbornými kruhy. Publikované studie na toto téma často vykazují protichůdné závěry. Většina odborníků se však shoduje na tom, že výhody příjmu vitamínu C z přirozených zdrojů, převažují nad výhodami užívání vitamínových preparátů. Spolu s ovocem či zeleninou totiž konzumujete i množství dalších biologicky aktivních látek (enzymů, vitamínů, minerálů, nejrůznějších typů vlákniny a biologicky aktivních látek, jejichž pozitivní působení na organismus je stále zdrojem bádání).
Jelikož je kyselina askorbová substancí nestálou a k zevním vlivům velmi choulostivou a zemědělská „výroba“ nás celoročně zahrnuje množstvím ovoce a zeleniny, které dle mnoha srovnání bývá na vitaminy poměrně chudé, zdá se být výhodné, alespoň v období zvýšené potřeby organismu, kombinovat obě varianty příjmu.
Největší úkladní vrazi „Céčka“: - Vyluhování v kombinaci s použitím vysokých teplot (klasické vaření) kyselinu askorbovou z výsledného pokrmu takřka odstraní. Čím méně vody a kratší čas tepelné úpravy, tím lépe. - Dlouhodobé skladování zeleniny a ovoce je dalším sveřepým nepřítelem. Proto v jarních měsících rozhodně nespoléhejte na to, že vám vaše domácí, byť chutná a zachovalá jablka dodají chybějící vitamín C. - Pozor také na vzdušný kyslík a světlo. Nastrouhané a naporcované oloupané ovoce i zelenina velmi rychle ztrácí své výživové přednosti. V praxi platí, že čím větší plochu potraviny uvedeným vlivům vystavíme, tím budou ztráty větší. |
Několik nejlepších přírodních zdrojů vitamínu C: Šípky, rakytník, černý rybíz, kiwi, brokolice, červený rybíz, papája, červené papriky, citrusové plody, kapusta, křen, zelí, petržel, jahody, mango, ředkev, kopřiva... |
Foto: Imagesource
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
pekne clanky - jaja rakytnik v oleji i sirupu a papriky pri treninku na lacno :-)
odpověz na tento komentář