Tento zajímavý materiál postupuje ve své vývojové evoluci stále dál, pomalu vylézá z vody a vrhá se i na sporty výhradně suchozemské. Cyklistům začíná v tomto období obalovat nohy a kotníky.
Také řešíte, zda si na zimu konečně koupit neoprenové návleky, nebo raději zainvestovat do nových bot, případně si vzhledem k finanční krizi zajít koupit pouze kvalitní ponožky, či dát průchod vlastní případně manželčině fantazii a vytvořit si něco mrazu a snad i vlhku odolného sami? Nevím, zda vám poradím, ale určitě se vás pokusím nasměrovat a rozpoutat diskusi o zkušenostech.
Neopren
Neopren spatřil světlo světa ve vývojářských dílnách rodinné firmy Du Pont, jež dala světu např. také nylon a teflon. Na trhu se tento multifunkční materiál objevil roku 1935. Neopren (chloropren) je samozřejmě materiálem syntetickým, oplývá výtečnými izolačními vlastnostmi proti zimě, jež jsou dané plynem obsaženým v miniaturních bublinkách materiálu. Potápěče (ale např. i kajakáře apod.) též chrání proti odřeninám a drobným poraněním, UV záření, ale třeba i proti nečistotám z okolního prostředí. Moderní neopreny se vyznačují již značnou odolností vůči mechanickým vlivům, dále lze tvrdit, že čím je neopren silnější, tím jsou jeho izolační vlastnosti vyšší. Nevýhodou silných neoprenu je pak to, že více omezují pohybový komfort a při nasazování se mohou chovat poněkud nemotorně, což jak u potápěčů, tak i u cyklistů může značně eliminovat praktičnost střihu daného výrobku.
Neopren ve vodním prostředí funguje tak, že zachytí a udržuje tenkou vrstvu vody mezi sebou a tělem, které tenkou vrstvičku vody ohřívá. Tuto výhodu však cyklista bohudík neocení (mezi neoprenem a pokožkou je ještě ponožka a bota).
Návleky aneb oblečte svou tretru
K čemu je vychytávka jako návlek na tretru vlastně dobrá? Návlek by měl chránit v chladném počasí před zimou; asi z vlastní zkušenosti víte, jaký je v zimním období rozdíl mezi tím, když si obujete kotníčkovou nebo nízkou botu — návleky jsou kotníkové. Navíc se v některých ultralehkých cyklistických botách moc neohřejete, a tak poměrně lehký návlek může situaci, nejen v tuhé zimě, elegantně vyřešit.
Dále většinou, alespoň částečně, umí zajistit to, aby vaše nohy zůstaly celou jízdu v suchu. Ideální je, pokud při tom všem ještě dýchá, což ale zmiňovaný neopren zrovna excelentně neumí. V tomto případě jsou mu konkurencí výrobky s membránou. Návleky též většinou spolehlivě ochrání před vniknutím nejrůznějších nečistot do boty, které pak mohou při jízdě občas nepříjemně potrápit, pokud jezdce nepotrápí, alespoň to doma ušetří nepopulární praní vnitřku treter a drahé tretry částečně ochrání před poškozením.
Nevýhody
Zobecnit nevýhody návleků není jednoduché, někdo nedá dopustit na ponožky z pravé vlny a slušivé návleky oblékne, leda když jde do ordinace, jiný bez nich nedá v zimě ani ránu, natož jízdu. Co se týče převážně silničních tratí, nebývá s návleky vcelku problém. Horší už je to v terénu, kdy si opravdu vyzkoušíte, zda jste vyhodili peníze komínem nebo ještě tmavším otvorem.
V terénu holt občas z kola slezete, takže návleky musí mít kvalitní „podrážku“, problematické je i odvětrání materiálu, kdy se při propocení drží vlhkost v botě a v případě mrazu rapidně zhoršuje tepelný komfort. Zdá se, že návleky nejlépe plní svůj účel při studeném a deštivém počasí. Při suchém chladnějším počasí hrozí zejména u neoprenu zapocení nohy s minimální možností odvětrání.
A řešení...
Obecně se dá říci, že před větrem a lehčím chladem ochrání i tenčí návleky např. z lycry. Do mokra je zase výhodnější obléci spíše návleky s membránou nebo neoprenové či teflonové výrobky. Mnozí bikeři, jež na návleky zanevřeli, řeší tepelný komfort kvalitními ponožkami a zimními tretrami. Pakliže se vám nechce do drahých návleků investovat horentní sumy, není od věci, zkusit si nechat návleky ušít. Čas od času se najde např. výrobce potápěčských a vodáckých neoprenů, který je ochoten za menší obnos návleky ze zbytků ušít.
Než návleky koupíte, rozhodně zapřemýšlejte, kdy konkrétně je hodláte nosit, pakliže patříte mezi svátečnější jezdce, jenž za mokra a zimy kolo z garáže nevytáhnou, postačí vám již zmiňovaná lehká lycra.
Návleky se sice pěkně vybírají z lákavých obrázků na internetu, ale nejlepší bývá vyzkoušet je přímo na tretru. Občas se vyskytne problém s navlékáním (úzký střih návleku, šev přes nárt). Praktické je nejprve obléknou návlek, a pak jej stáhnout přes tretru. Pakliže jezdíte hlavně v terénu a častěji z kola slézáte, což logicky namáhá spodní část návleku, volte raději ze spodní strany více otevřené návleky, předejdete tak jejich předčasnému poškození.
Úplný závěr článku si dovolím, milý čtenáři, nechat na vás.
Podělíte se s námi o své zkušenosti?
Co se osvědčilo vám?
Foto: Pearl Izumi, Endura
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…
Alobal - Jj, je to tak, s alobalem souhlasím.
odpověz na tento komentářohřívače ohou - vyzkoušej alobal! dávám si ho pod vložku, a přes špičku. ještě se koukni na http://www.zbozi.cz/items?r=hint&itemType=new&q=ohrivac+nohou+do+bot viděl jsem to u kamaráda v kolíně! jezdil s tim na silnici, vždycky, když mu byla zima, tak si je na chvilku zapl a pak zas vypl. ohřívače v kombinaci s alobalem nemaj chybu.Tím to ,,Dádu,, zdravím
odpověz na tento komentářGore-tex - Mně se po mnohém zkoušení nejvíc osvědčily zimní tretry Sidi z Goretexu, nezebe v nich a nohy se ani nepotí. Koupil jsem o číslo a půl větší, aby se do nich vešly lyžařské termoponožky a nohy jsou jak v bavlnce. Ale určitě si je napřed vyzkoušejte, číslování sidi je trochu jiné než u jiných výrobců. A pokud je bláto a nebo prší, tak přes ně ještě vozím tenké návleky. Ty se pak hodí do pračky a boty jsou pořád čisté a nemusím je složitě mýt.
odpověz na tento komentářZimní tretry - Jak je to u zimních treter s izolací o podrážky? Respektive v okolí kufru. Vozím návleky a cítím v okolí kufru promrzání.Díky.
odpověz na tento komentářZimní tretry - Já vidím jako nejlepší řešení zimní tretry - vozím Gorettexové Northwave Celsius a klidně si je vezmu i do podzimních +12 stupňů, kotníky pěkně v teple.. Když už fakt extrem zima pod nulou, tak se na to dají dát staré návleky a je to 100% sichr do -10. Ale když jedeš na dvě hodiny, tak beru jen termoponožky. Nejlepší na tom je pohodlí při pohybu, chodíš v botách a ne v návlecích. Finační výmluvy neberu - v době, kdy jezdíš v zimních tretrách, tvoje letní tretry neničíš nazouváním tlustých termoponožek, takže ti dýl vydrží. Jedinou nevýhodou mých bot je fakt, že kotníkový střih boty neumožňuje stejně pevné stažení bot jako u letních treter. Stejně tak dlouho vydrží zimní tretry, návleky to mají za zimu a půl spočítané..
odpověz na tento komentářjezdim i na vodu a mám neoprenový rukavice, který beru i na kolo - na vodě (extrém okolo mínus 7, ale to je zima na vodě snad ve všem), i když jsou mokrý, tak ok, na kole ale k něčemu jsou jen tak na podzim, dokud nemrzne. Pot v nich je asi stejnej, jako v normálních, nudle z nosu se do nich utírají dobře, ale jsou děsně moc vidět - což je mínus. A po každý vyjžďce je musi vyprat, protože pěkně smrděj :-) No a u neoprénových návleků bych se bál, že zas tolik hřát nebudou - podobně jako ty rukavice. Co se mi ale osvědčilo i ve velkých mrazek kolem mínus desítky, bylo namazat si nohy tlustou vrstvou bílý vazelíny (z lékárny) , na to fusekly a normální boty. A teplíčko jak v pokojíčku. Ae chce to hned ven, jak se do vazelíny příliš zpotíte, tak to je nepříjemný.
odpověz na tento komentář