Pozor, omrznout se dá i na kole!

Neslézáte z kola ani tehdy, klesne-li rtuť na teploměru k bodu mrazu?

Autor: Martina Machová

Prochladlé končetiny až lehčí omrzliny mohou být doménou nejen lyžařů a zbloudilých vysokohorských turistů, ale také skalních cyklistů, kteří z kola neslezou ani v těch nejtřeskutějších mrazech. Ohroženým druhem jsou též nejmenší cyklisté, jejichž pokožka je k působení chladu velmi citlivá.

Neslézáte z kola ani tehdy, klesne-li rtuť na teploměru k bodu mrazu? Pak jistě z vlastní zkušenosti víte, jak nepříjemně se jede s prokřehlýma rukama a nohama. Zmíněné nepříjemnosti cyklisty občas potkávají i navzdory tomu, že se jejich intenzivně zatěžované svaly samy prohřívají. Proto je dobré vědět, jak správně v domácím prostředí postupovat při „rozmrazování“, jak poznat počínající omrzlinu, a co udělat v rámci prevence.

Jak působí zima na pokožku?
Tělo se brání vnějšímu chladu tak, že se začnou zužovat cévy, což má za následek zpomalení průtoku krve a výrazné zmenšení jejího objemu na periferiích. Konkrétně v prstech na rukou a na nohou, dále na nose, ušních boltcích, tvářích, bradě a u mužů také v oblasti genitálií. Náš inteligentní organismus má jednoduše snahu ve studeném prostředí stahovat krev z uvedených částí těla k vnitřním orgánům, které jsou pro jeho fungování životně důležité.

Není omrzlina jako omrzlina
Omrzlinou nazýváme místní poškození tkáně způsobené chladem. Omrzliny vznikají při teplotách pod bodem mrazu, většinou za přispění nízké vzdušné vlhkosti, avšak nejsou vzácností ani při velmi větrném počasí za teplot těsně nad nulou.

Prvním varovným signálem je studená, voskově vyhlížející kůže. Později dostává pokožka nažloutlou nebo bělavou barvu. Tento druh počínajícího poškození není příliš nebezpečný, příznaky obvykle vymizí během patnácti minut po příchodu do tepla. Nicméně v některých případech může v poškozeném místě přetrvávat přecitlivělost k chladu, zvláště když se podobné stavy opakují po několik let, nebo jste na exponovaných místech prodělali omrzlinu druhého stupně.

Pokud uvedené potíže neustoupí a barva postiženého místa se změní na fialově červenou, máme tu čest s omrzlinou druhého stupně; přibližně po 24 hodinách se objevují puchýře, které se několik dní hojí. S tímto a dalším (třetím) typem omrzlin, jež patří jednoznačně do rukou lékaře, se však u cyklistů prakticky nesetkáváme.

Jak postupovat při velkém prochladnutí či lehčí omrzlině?

— Zabraňte dalšímu ochlazování a namiřte si to raději k vytopenému domovu nebo autu.

— Dopřejte si teplý, nejlépe sladký, nápoj. Pozor, ne horký!

— Kůži ničím netřete (ani sněhem), varujte se rychlého šokového ohřátí v horké koupeli, velmi teplých obkladů či horkých tepelných deček. Poškození by se tak mohlo zkomplikovat!

— Vhodné je postupné ohřívání například ve vaně nebo jednoduše pod peřinou. Ve vodě začínáme na teplotě okolo 30°C a pomalu ohříváme na tělesnou teplotu 36—37°C, maximálně však na 40°C. Malé děti se též výborně prohřejí, pokud si je přitisknete „tělo na tělo“ a jednoduše si spolu vlezete do peřin.

Prevence a doporučení pro jízdu v chladných dnech

— Nenoste těsné tretry a rukavice.

— Dbejte na to, aby pokrývka hlavy překrývala ušní lalůčky. Příliš se nedoporučuje omotávat šátek kolem nosu a pusy nebo přehrnovat kuklu. Na tkanině zkondenzuje pára a hrozí vytvoření ledové krusty.

— Exponovanou pokožku, tedy především obličej, ošetřete mastným krémem, který vytvoří izolační vrstvu. Pozor na krémy s vysokým obsahem vody (hydratační), jež mohou přispět k vytvoření omrzliny. Ideální je konzultovat vhodný přípravek s lékárníkem. A pozor, cena nemusí vždy znamenat kvalitu! Vhodné bývají i mastné dětské krémy.

— Vyvarujte se neprodyšných materiálů! Studený pot zvyšuje riziko prochladnutí.

— Před jízdou se protáhněte, abyste zahřáli svaly.

— Nezapomínejte pít! Tekutiny by neměly být ani studené, ani horké. Ideální je tělesná teplota, což zabezpečí například camelbag pod bundou.

— Nesetrvávejte v propoceném oblečení po jízdě. Pozor na přechody z restaurace nebo občerstvení znova na kolo!

— Dovolí-li to intenzita zátěže, dýchejte nosem, předejdete tak nachlazení.

— Mnozí fyzioterapeuti doporučují na mokré prochladnutí mokré teplo (vanu) a na suché prochladnutí teplo suché (postel).

— Při přetrvávajících příznacích chladového poškození kůže vyhledejte lékaře.

Foto: Stockxpert.com, archiv Jana Kopky www.jankopka.cz

Přečteno - 13747x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessDestinace pro zimní trénink na kole přehledně
    Destinace pro zimní trénink na kole přehledně
  2. Tech newsJedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
    Jedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
  3. Trénink a fitnessLidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
    Lidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
  4. Trénink a fitnessOdpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
    Odpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
  5. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  6. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #1 Martin - vloženo: 04.01.2010 v 15:41:18

    re - A to se da, stacej jenom mokry rukavice :) Akorat nevim jakej je rozdil mezi mokrym a suchym prochladnutim?

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744