Dlouhodobější deficit vitaminů skupiny B může snižovat výkonnost a prodlužovat dobu regenerace. Přidat se mohou také: nervozita, afty, koutky, mravenčení v končetinách a další "lahůdky"
Vitamíny B patří mezi velkou skupinu látek, jejich výraznější deficit může mimo jiné ovlivňovat i sportovní výkon. Představíme-li si lidské tělo jako strojek složený z ozubených koleček, ve kterém zapadá jedno titěrné kolečko do dalšího a dalšího, a funkce každého takového kolečka ovlivňuje chod celého mechanismu, pochopíme, že při jakékoliv závadě to v celém strojku více či méně "drhne". Neznamená to, že strojek nefunguje, ale funguje hůř, méně přesně, méně efektivně, více se opotřebovává. Závada v jedné části soukolí se může klidně projevit i na jeho opačném konci. V případě nedostatku vitamínů řady B se sice v současnosti v našich středoevropských podmínkách už neocitneme na pokraji smrti, ale stále platí, že váš "stroj" nepoběží (ani nepojede), tak dobře, jak by mohl.
Proč ho při sportu potřebuji?
Z pohledu sportovce je dobré si uvědomit, že se vitamíny skupiny B účastní přeměny bílkovin a sacharidů na energii a pomáhají regeneraci svalových buněk po námaze.
Z uvedeného tedy logicky vyplývá, že deficit může snížit výkonnost a prodloužit dobu regenerace a také negativně ovlivňovat nárůst svalové hmoty.
B-komplex, spořádaná rodina
Jako souhrnné označení pro početnou rodinu vitamínu B se často používá výraz B-komplex. Výčet jednotlivých vitamínů B a jejich konkrétních funkcí by vás pravděpodobně odradil od dalšího čtení, a tak si jen připomeňme, že vitamíny skupiny B patří mezi nezbytné ve vodě rozpustné látky, bez kterých by náš organismus nemohl fungovat - jsou esenciální pro buněčný a tkáňový metabolismus, nepostradatelné v metabolismu jednotlivých orgánů, nezbytné pro využívání i tvorbu energie, hormonů, protilátek a dále se též podílejí i na přenosu nervových vzruchů - jsou nutné pro správnou funkci nervové soustavy. V krajních případech může mít absolutní nedostatek těchto vitaminů i fatální následky, což se v našich zeměpisných šířkách prakticky neděje. Spíše se setkáváme, podobně jako např. u železa (ZDE), s nespecifickými příznaky při nedostatečném příjmu.
I když vaše eventuelní obtíže může způsobovat deficit jednoho či více "béček", užívají se tyto vitamíny obvykle společně (v komplexu), což zvyšuje jejich účinnost.
Projevy nedostatku Projevy nedostatku některých vitamínů B jsou jako u řady dalších vitamínů a stopových prvků velmi všeobecné, a tak je lze eventuelně zaměnit s nedostatkem jiné látky či s jinými zdravotními problémy. Vždy je tedy potřeba se zamyslet nad tím, jak se stravujete, a zda nespadáte momentálně do skupiny lidí, se zvýšenou potřebou vitamínů B. Pravděpodobný nedostatek signalizují následující symptomy: - špatná nálada, nervozita, někdy až úzkostlivé a depresivní stavy bez racionální příčiny - mravenčení a brnění v končetinách, křeče, někdy tiky - afty, rozpraskané koutky - chudokrevnost - mastná pleť a vlasy, padání vlasů - nechutenství - nespavost - v některých případech i bolesti zad |
Do zásoby se jich nenajíte!
Jelikož vitamíny skupiny B patří mezi látky rozpustné ve vodě, tak se v organismu neukládají do zásoby a je nutné je doplňovat průběžně. Přebytek vitamínů B je z těla vylučován močí, ta pak mívá i přes dostatečný příjem tekutin tmavě žlutou barvu. Vitamíny B jsou podobně jako další ve vodě rozpustné vitamíny chemicky nestálé; při skladování i během dalšího zpracování dané potraviny, zejména při vaření, dochází k značným ztrátám. Absorpce "béček" je řízena komplexními mechanismy, s čímž souvisí skutečnost, že se obvykle využije pouze část přijatého množství. Problém s nedostatečným příjmem mohou mít však i osoby s narušenými funkcemi střeva, kdy se skrz střevní stěnu vstřebává pouze velmi omezené množství.
Zvýšená potřeba B-komplexu
Vstřebávání a zvýšené nároky na příjem vitaminů B se zvyšuje v následujících případech:
- častá konzumace alkoholu, jednoduchých cukrů, nadměrné a pravidelné pití kávy a čaje
- kouření
- léčba některými léky (zejména antidepresiva, kortikosteroidy, hormonální antikoncepce, antibiotika)
- stres a velká duševní i fyzická námaha
- při střevní kandidóze (přemnožení kvasinky Candidy albicans ve střevě)
Zdroje pro vaše "stroje"
Dobrými zdroji jsou: pivovarské kvasnice (Pangamin), buráky a burákové máslo, výrobky z celozrnné mouky, sýry, játra, ořechy, luštěniny, obilné klíčky, mořské řasy a samozřejmě i vitaminové preparáty.
Foto: iStockphoto.com
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…