„Ještě není tma, ale stmívá se,“ je kousek úžasného textu z jedné Dylanovky a také podzimní realita všednodenního najíždění kilometrů. Víte, že např. v modré bundě jste viditelní na 18, v červené na 24 a v bílé na 55 m?
Odrazky zaručující cyklistovi zvýšenou viditelnost na pozemních komunikacích jsou součástí povinné výbavy kola (viz. níže), za jejich absenci na vašem kole můžete dokonce obdržet pokutu, nebo – v lepším případě – sbírku modřin, protože vás řidiči aut za šera prostě neuvidí. Pokud k povinné výbavě přidáte nějakou tu slušivou fluorescenční barvičku ala obsluha kuka vozu vyzdobenou reflexními prvky, budete sice vypadat jak žárovka na kole, ale nevšimne si vás snad jen řidička v burce.
Dvě možnosti, jak být viděn
Viditelnost nebo nápadnost jednotlivých barev je i za denního světla velmi rozdílná. Z tohoto pohledu je na tom poměrně špatně např. modrá, o něco lépe si v pomyslném žebříčku stojí červená, následně žlutá a bílá. Ne nadarmo je v mnoha zemích žlutá barvou sanitek, taxíků, školních autobusů a třeba i různých výstražných cedulí.
O něco výše nad běžnými barvami vynikají ve viditelnosti za denního světla tzv. fluorescenční barvy – ona typicky „řvavá“ žlutá, oranžová, popř. zelená, které se u nás objevily nejprve na kdysi ultramoderních fixách a tkaničkách do tenisek. Postupně si tyto nápadné barvy našly své nezastupitelné místo na výstražných vestách policistů, řidičů, školáků apod. Zářivost a velmi dobrá viditelnost těchto barev je nápadnější zejména při intenzivním osvětlení, za šera a v noci své přednosti bohužel ztrácí.
Další možností, jak pomoci armádě odrazek a nápadných barev zvýšit vaši viditelnost, je nošení oblečení s reflexními prvky, ty jsou ve dne vcelku nenápadné, zato navečer ožijí bujným leskem. Tyto materiály odrážejí, nebo částečně odrážejí světlo zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost 200 m, a tak velmi výrazně zvyšují viditelnost za tmy. Množství světla, které umí vrátit zpět, odpovídá typu materiálu; existují reflexní materiály velmi kvalitní, ale i méně kvalitní s menší dobou životnosti, které několik vyprání připraví o kýžené vlastnosti, přesně řečeno o miniaturní skleněné kuličky na povrchu reflexní tkaniny.
Urob si sám
Pokud na kole jezdíte pravidelně např. za šera do práce a z práce, možná jste svou viditelnost kromě povinné, zákonem stanovené výbavy, vyřešili ještě známou žlutou nebo oranžovou vestou s reflexními prvky, kterou vozíte v autě (za pakatel ji lze koupit i ve vietnamských obchodech). Úžasné jsou ale např. i křiklavě žluté či oranžové nepromokavé návleky na batohy s reflexními prvky, jež se prodávají k dětským školním batohům (máte-li doma školáka s batohem od firmy Topgal, máte vyhráno). V případě, že se nespokojíte s běžným průměrem, šikovnou improvizací či sportovním oblečením s reflexními proužky, je možné si koupit reflexní folii a začít tvořit. Vcelku zajímavě a z pohledu řidiče velmi prakticky vypadají např. reflexní proužky na ráfcích kola.
Reflexní prvky na oblečení i kole mohou za určitých podmínek suplovat některé zákonem nařízené odrazky. Např. přední bílou odrazku můžeme nahradit reflexními materiály na oděvu nebo obuvi.
Jak to vidí zákon?
Technické požadavky pro provoz jízdního kola po pozemních stanovuje příloha č. 13 k vyhlášce č. 341/2002 Sb., a právě v ní nalezneme mimo dalších i požadavky na vybavení kola z pohledu viditelnosti.
Kolo musí být vybaveno:
- zadní červenou odrazkou; odrazka může být kombinována se zadní červenou svítilnou a lze ji nahradit odrazovými materiály na oděvu nebo obuvi cyklisty
- přední bílou odrazkou; lze ji nahradit odrazovými materiály na oděvu nebo obuvi cyklisty
- oranžovými odrazkami na obou stranách pedálů, tyto odrazky mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály umístěnými na obuvi nebo v jejich blízkosti,
- oranžovými odrazkami na paprscích kol (předního nebo zadního kola nebo obou kol); odrazky musí být po obou stranách kol; lze je nahradit odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích pneumatik či na koncích blatníků nebo bočních částech oděvu cyklisty
Pro jízdu za snížené viditelnosti musí být jízdní kola dále vybavena:
- předním světlometem svítícím dopředu bílým světlem; jestliže je vozovka dostatečně osvětlena, může být nahrazen svítilnou s přerušovaným bílým světlem
- zadní červenou svítilnou; může být nahrazena svítilnou s přerušovaným červeným světlem
- zdrojem proudu (dynamo nebo baterie schopné zajistit svítivost předepsaného osvětlení po dobu min. 1,5 hodiny)
Takže milý čtenáři: „Padají stíny a není kam se hnout…“, reflexní proužky nezapomenout :-)…
PS: Jinak co se týče oné Dylanovky, doporučuji nejen originál i vcelku vydařenou českou verzi - http://www.youtube.com/watch?v=969SdoaLTk8.
Foto: BESIP, Shamanracing.com, Michal Červený
Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě…
Celý článek…Čeká vás především kvalitní horský trénink ve společnosti závodníků profi pelotonu. A také semináře, péče špičkových techniků, fyzioterapeutů a masérů, sauna, dobré a zdravé jídlo. Prostě top…
Celý článek…Naši milí, přejeme po celý nový rok dobrou náladu, optimismus a spoustu energie, která Vás... Příspěvek PF 2025 pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jistě máte i vy své oblíbené tipy, jak rozzářit silvestrovskou tabuli, ať už pravidelnými laskominami,... Příspěvek Silvestrovská chuťovka pochází z Dámynakole.cz
Celý článek…Jan a Josef Kohoutové mají v Praze díky Klubu českých velocipedistů svůj pomník...
Celý článek…Chybí vám už „cyklistický“ pohyb a chcete protočit nohy na kole navzdory vrstvě sněhu za okny? Jaké jsou možnosti cyklistického tréninku na doma a jak vybrat to pravé ořechové?
Celý článek…