Řidítka držet umíte... A co vlastní tělo?

Fyzická kondice je bezpochyby záležitostí komplexní, jednou z částeček tohoto celku je i držení těla. Pakliže tuto činnost dlouhodobě „flákáte“, budete trpět migrénou, bolestmi zad a kloubů, závratěmi...

Autor: Martina Machová

Sice je toto tvrzení až skandálně zjednodušující, ale dalo by se říci, že náturu a momentální rozpoložení jedince lze v hrubých rysech odhadnout už z držení těla. Přirozeně vzpřímeného a hrdě kráčejícího jedince v davu shrbených rozhodně nepřehlédnete, a je-li opačného pohlaví, pravděpodobně vás stylem své chůze na chvíli upoutá, ale to už je na zcela jiný článekຯ Nás zajímá především optimální držení těla z pohledu kondice a zdraví. Není žádným tajemstvím, že cyklistika není sportem k naší páteři zrovna šetrným.

Co se týče problémů s páteří, tak si cyklisté kupodivu o něco více stěžují na potíže s páteří bederní než na obtíže s páteří krční. (I když mnozí fyzioterapeuté s oblibou tvrdí, že v jakém stavu je krční páteř v takovém později bude i bederní.)

Buďte ekonomičtí
Páteř člověka je v přirozené poloze tehdy, je-li jeho tělo vzpřímené a pohled směřuje vpřed.
Naše držení těla je však ovlivněno mnoha faktory — tvarem páteře, svalovou rovnováhou (popř. nevyvážeností), hybností kloubů, psychickým rozpoložením, pružností a pevností vazů a také špatně zažitými pohybovými stereotypy. Nicméně přirozený zdravý pohyb bývá vždy proveden ekonomicky a naprosto efektivně — tedy tak, že ke konečnému efektu vynaložíme pouze nezbytné minimum síly. Dobré držení těla vás pak odměňuje minimálním zatížení kostí, kloubů, svalů, vazů a meziobratlových plotének. Proč si tedy tělo tak často huntujeme naprosto soustavně ještě dříve, než to potom bývá při některých sportovních aktivitách ( i jiných činnostech) nezbytně nutné?

Záda ohnu, hlavu zakloním
Cyklistika, především silniční, ale třeba také bruslení, nutí svým charakterem sportovce k postoji (předkloněný trup), jenž zaručuje co nejmenší odpor vzduchu. Čím je pak předklon hlubší, tím musí být v případě potřeby (kvůli optické orientaci v prostoru) větší záklon hlavy, což naší krční páteři (jež „drží“ až sedmikilovou hlavu ve vzpřímené poloze) příliš nesvědčí. Cyklista si však může říci, že toto přetížení jaksi kompenzuje zdravotní přínos, který pravidelný pohyb bezesporu přináší. A informovaný sportovec mnohdy i ví, jak jednostranné zatížení kompenzovat (kompenzační sporty, strečink, relaxace, správné držení těla při jízdě, automobilizace, apod.).

 

O poznání hůře na tom však samozřejmě jsou různě pokroucení jedinci pracující v sedě s hlavou nadmíru skloněnou či zakloněnou, s trupem všelijak vyoseným — jejichž zádové svalstvo bývá neúměrně přetěžováno, což posléze nesvědčí celému organismu. Důsledkem vadného držení těla potom mohou být nejen bolesti zad, svalů, kloubů a v konečném důsledku i nevratné změny na pohybovém aparátu, ale také migrény, poruchy krevního oběhu, závratě, špatně fungující zažívání a nemožnost optimální ventilace.

Z výše uvedených důvodů je tedy pro aktivního i sportovně méně založeného jedince důležité uvědomit si své špatné pohybové návyky. Buďte vnímaví ke svému tělu, naučte se odlišit chybné postavení od správného. Protahujte (a protahujte se během dne), posilujte, snažte se o rovnoměrné zatížení. Při stání mějte šíjové svaly uvolněné, bradu jakoby tlačte dozadu (ne dolu či nahoru!), ramena tlačte dolů a šíji natahujte nahoru. Při spaní mějte hlavu podloženou tak, aby osa páteře byla v rovině. Ideální se jeví spaní na boku v prenatální poloze, nejhůře poloha na břiše.

PS: Milí čtenáři, a tak například při případném vybírání nové přilby zohledňujte nejen standardní nároky na bezpečnost, komfort a design, ale také to, jak je přilba těžká. Vaše krční páteř ocení každý gram, o který bude lehčí, než ta předešlá.

Foto: Studio Alipte.net

Přečteno - 13439x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessDestinace pro zimní trénink na kole přehledně
    Destinace pro zimní trénink na kole přehledně
  2. Tech newsJedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
    Jedna dobrá věc: OGT aneb tyčinky s jedlým obalem
  3. Trénink a fitnessLidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
    Lidé se přestávají hýbat, velké sportovní značky bijí na poplach
  4. Trénink a fitnessOdpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
    Odpočinek od jízdy na kole - nordic walking. Co stojí za to vědět?
  5. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  6. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #8 Peťka - vloženo: 10.10.2009 v 17:08:09

    HSS - Nedá se poradit, co je důležitější, jestli posílit záda nebo břicho. Ono to spolu strašně moc souvisí. Důležitým prvkem je hluboký stabilizační systém (neboli HSS). Tvoří ho komplex svalů, které jsou uloženy hodně hluboko v těle. Pokud tento systém nefunguje tak jak má, tak ani vánočka na břiše vám od bolestí zad nepomůže.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #7 Jakub - vloženo: 10.10.2009 v 14:28:55

    Záda - strong biker,Tom,pvc: Díky za reakce, určitě si zkusím zařídit návštěvu u odborníka. Můžu se ale zeptat jakého specialistu konkrétně byste mi to doporučili. Zatím jsem si u doktorů léčil jenom angínu.

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #6 pvc - vloženo: 10.10.2009 v 10:51:16

    to Jakub potreti - Pokud se bolesti vyskytuji jenom pri zavodech, muze to byt take v technice slapani. Tj. kdyz si pri zavode davas, spatne slapes a zatezujes jine svaly nez obvykle. Az budes trenovat intervaly zkus se schvalne soustredit na techniku slapani ;)

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #5 Tom - vloženo: 10.10.2009 v 10:26:51

    To Jakub podruhé :-) - Nemusí to být jen DZS jak psal strong biker, ale problém se stabilizací trupu. K tomu mě vede i tvůj popis, že se bolesti stupňují po hodině jízdy. Podle mého neudržíš páteř svaly a obratle doslova visí na vazech, což pak začne bolet. Určitě ale platí, co už tady zaznělo: nedá se poradit na dálku, i dobrý cvik je k ničemu když se cvičí blbě, takže zajdi za odborníky a nech si poradit. Mně se třeba osvědčuje cvičení na velkém míči...ale musí se to prostě umět...

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #4 Jakub Erler - vloženo: 09.10.2009 v 22:57:47

    To Jakub - Bolesti beder u cyklistů jsou nejčastěji spojeny se svalovou disbalancí. V tomto připadě se jedná o tzv. dolní skřížený sindrom, kdy je ochablé svalstvo břicha a příliš silné svalstvo v okolí lubálních (bederních) obratlů. Doporučuji kompenzační cvičení, nejlépe svalově vytrvalostního charakteru. Vynechejte běžné cviky jako sklapovačky či zkracovačky, spíše se zaměřit na vzpory na loktech a jiné polohy, kdy fixujete svaly břicha. Cvičení popisovat nemá cenu, doporučuji navštívit odborníka, který s Vámi bude min. 3x týdně po dobu alespoň jednoho měsíce cvičit, dokud si nezafixujete dobré provedení cviků. Chce to hodně trpělivosti, ale do příští sezóny času dost. Určitě se vyplatí být zodpovědný, zdraví máme jen jedno a cyklistika je bohužel (pokud ji děláte na výkonnostní úrovni) sportem nepřirozeným a špatným pro naše tělo.

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #3 Tom - vloženo: 09.10.2009 v 22:14:57

    záda - mam podobný problém, po návštěvě lékaře jsem měl jasno, vysvětlil kde mam ochablé svalstvo a kde mam moc nabušené svalstvo a proto mi to zatěžuje bedra a tím pádem bolí. zatížení beder: http://www.grafika.cz/images5/blender_anim22_a-vg-bedra3.jpg

    chce to cvičit a cvičit a cvičit!!!

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #2 Jakub - vloženo: 09.10.2009 v 20:03:33

    Záda - Jsem rád, že jste tu načali toto téma...

    Mám sedavé zaměstnání - měl jsem kvůli tomu problémy se zády - proto jsem investoval dost do židle (18000) - jak se zdá, problém se vyřešil.

    Bohužel poslední dobou se u mě začal projevovat další problém se zády a to bolest bederní páteře právě při jízdě na kole - hlavně při závodech, kde je nemožné si chvíli odpočinout. Vetšinou přichází tak po jedné hodině a po další hodině je nesnesitelná. Chtěl bych do příští sezóny to nějak vylepšit, jenže nevím jak - každý radí něco jiného - posilovat záda, další posilovat břicho... Nevěděl by někdo jiný co s tím?

    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #1 ja - vloženo: 08.10.2009 v 21:34:23

    nějaký cviky doporučit by to chtělo :)

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744